Mleko wielbłądzie - właściwości
W celach leczniczych i kosmetycznych mleka wielbłądziego używa się od wieków. W starożytności stanowiło rodzaj dzisiejszego kremu z filtrem, stosowano je bowiem w celu ochrony skóry przed poparzeniem słonecznym. Dzisiaj jednak ceni się je za pozytywny wpływ na zdrowie i urodę. Czym zatem wyróżnia się mleko wielbłądzie?
1. Skład mleka wielbłądziego
Przede wszystkim zadziwia ilością żelaza, ma go 10 razy więcej niż mleko krowie. Charakteryzuje się minimalną zawartością laktozy, a przy tym jest chude (ma znacznie mniej cholesterolu).
Wiele w nim witaminy C, witamin z grupy B oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Spożywane regularnie, obniża poziom cukru we krwi. Niektórzy uważają, że dzięki zawartości w mleku wielbłądzim istotnych przeciwciał ma ono działanie lecznicze, pomaga w walce z chorobą Alzheimera, wirusowym zapaleniem typu B, a nawet AIDS.
2. Mleko wielbłądzie a kosmetyka
Najczęściej mleko wielbłądzie stosuje się jednak na skórę. Nie tylko doskonale ją nawilża, ale też dobrze odżywia przenikając do najgłębszych warstw. Sprawia, że skóra jest jędrna (pobudza produkcję kolagenu) i delikatna. Dzisiaj jest to jeden ze składników wielu kosmetyków pielęgnacyjnych.
3. Mleko wielbłądzie dla dzieci
Mleko wielbłądzie ze względu na swoje cenne właściwości jest przez niektóre mamy podawane dzieciom. Wskazują one na pozytywne efekty tego rodzaju terapii, zwłaszcza że mleko wielbłądzie porównywane jest z mlekiem kobiecym.
Określa się je mianem 'platyny pustyni'. Podaje się je dzieciom z alergią na mleko krowie, nie zawiera ono bowiem beta-laktoalbuminy lub kazeiny, które to składniki mają właściwości alergizujące.
Mleka wielbłądziego nie poddaje się pasteryzacji, zniszczyłaby ona bowiem jego cenne składniki.
4. Cena mleka wielbłądziego
Mleko wielbłądzie jest produktem niemal luksusowym. Od jego zakupu powstrzymywać może cena, która wiąże się z procesem pozyskiwania mleka. Wielbłądzica dostarcza go tylko 7 litrów przez około półtora roku (okres karmienia naturalnego). Koszty produkcji i transportu są więc tak wysokie, że w Polsce mleko wielbłądzie jest trudno dostępne, można je dostać w sklepach internetowych.
W celach przemysłowych największe jego ilości produkuje się w Somalii i Arabii Saudyjskiej.
Fenomen mleka wielbłądziego dopiero się rozpoczyna. Ma ono niezwykły potencjał, już w niedługim czasie ma szansę stać się produktem niezwykle popularnym, zwłaszcza w Europie. I oby tak się stało, mając na uwadze jego cenny skład.