Trwa ładowanie...

Mleko wielbłądzie - właściwości

 Agnieszka Gotówka
09.07.2016 19:52
Mleko wielbłądzie - właściwości
Mleko wielbłądzie - właściwości (123RF)

W celach leczniczych i kosmetycznych mleka wielbłądziego używa się od wieków. W starożytności stanowiło rodzaj dzisiejszego kremu z filtrem, stosowano je bowiem w celu ochrony skóry przed poparzeniem słonecznym. Dzisiaj jednak ceni się je za pozytywny wpływ na zdrowie i urodę. Czym zatem wyróżnia się mleko wielbłądzie?

1. Skład mleka wielbłądziego

Przede wszystkim zadziwia ilością żelaza, ma go 10 razy więcej niż mleko krowie. Charakteryzuje się minimalną zawartością laktozy, a przy tym jest chude (ma znacznie mniej cholesterolu).

Wiele w nim witaminy C, witamin z grupy B oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Spożywane regularnie, obniża poziom cukru we krwi. Niektórzy uważają, że dzięki zawartości w mleku wielbłądzim istotnych przeciwciał ma ono działanie lecznicze, pomaga w walce z chorobą Alzheimera, wirusowym zapaleniem typu B, a nawet AIDS.

2. Mleko wielbłądzie a kosmetyka

Najczęściej mleko wielbłądzie stosuje się jednak na skórę. Nie tylko doskonale ją nawilża, ale też dobrze odżywia przenikając do najgłębszych warstw. Sprawia, że skóra jest jędrna (pobudza produkcję kolagenu) i delikatna. Dzisiaj jest to jeden ze składników wielu kosmetyków pielęgnacyjnych.

3. Mleko wielbłądzie dla dzieci

Zobacz film: "Naukowcy: najzdrowsza dieta to dieta wiktoriańska"

Mleko wielbłądzie ze względu na swoje cenne właściwości jest przez niektóre mamy podawane dzieciom. Wskazują one na pozytywne efekty tego rodzaju terapii, zwłaszcza że mleko wielbłądzie porównywane jest z mlekiem kobiecym.

Określa się je mianem 'platyny pustyni'. Podaje się je dzieciom z alergią na mleko krowie, nie zawiera ono bowiem beta-laktoalbuminy lub kazeiny, które to składniki mają właściwości alergizujące.

Mleka wielbłądziego nie poddaje się pasteryzacji, zniszczyłaby ona bowiem jego cenne składniki.

4. Cena mleka wielbłądziego

Mleko wielbłądzie jest produktem niemal luksusowym. Od jego zakupu powstrzymywać może cena, która wiąże się z procesem pozyskiwania mleka. Wielbłądzica dostarcza go tylko 7 litrów przez około półtora roku (okres karmienia naturalnego). Koszty produkcji i transportu są więc tak wysokie, że w Polsce mleko wielbłądzie jest trudno dostępne, można je dostać w sklepach internetowych.

W celach przemysłowych największe jego ilości produkuje się  w Somalii i Arabii Saudyjskiej.

Fenomen mleka wielbłądziego dopiero się rozpoczyna. Ma ono niezwykły potencjał, już w niedługim czasie ma szansę stać się produktem niezwykle popularnym, zwłaszcza w Europie. I oby tak się stało, mając na uwadze jego cenny skład.

Następny artykuł: Napój czekoladowy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze