Trwa ładowanie...

Kolacja dla przedszkolaka

Avatar placeholder
24.09.2021 14:27
Kolacja dla przedszkolaka
Kolacja dla przedszkolaka (Adobe Stock)

Kolacja dla przedszkolaka to ważny posiłek. Musi być sycący, ale nie obciążający żołądka, a przede wszystkim zdrowy dla dziecka. Staramy się, by był smaczny, aby dziecko nie grymasiło. Sposobem na niejadka jest przyrządzanie ładnych, kolorowych potraw, urozmaicających menu przedszkolaka. Kolacja dla dziecka może być przyrządzona z jajek lub na słodko. Dobry pomysł na kolację dziecka to kolorowe, zdrowe sałatki.

spis treści

1. Jak powinno wyglądać żywienie dziecka?

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać planując menu przedszkolaka.

  • Posiłki są różnorodne, nie podajemy ciągle tego samego.
  • Żywienie przedszkolaka dostarcza mu witaminy i minerały, białko, węglowodany złożone i tłuszcze, gdyż dziecko potrzebuje wszystkich tych składników odżywczych do prawidłowego rozwoju.
  • Menu przedszkolaka to potrawy kolorowe, ładnie podane.
  • Codziennie serwujemy dziecku świeże warzywa i owoce.
  • Przed posiłkiem nie podajemy dziecku słodyczy.
  • Jadłospis przedszkolaka to 5 regularnych posiłków codziennie o podobnych porach, staramy się tego trzymać w miarę możliwości.

Kolacja dla dziecka musi nasycić go tak, aby w nocy nie było głodne. Z drugiej strony nie może być to posiłek ciężkostrawny, bo dziecku będzie trudno zasnąć. Kolacja dla przedszkolaka powinna mieć nie więcej niż:

Zobacz film: "Całodobowe przedszkola dla dzieci"
  • 175 kcal dla 6-12-miesięcznego dziecka,
  • 250 kcal dla 3-letniego dziecka,
  • 350 kcal dla 4-6-letniego dziecka.

Do 2. roku życia kolacja dziecka podawana jest godzinę przed pójściem spać. Starsze dzieci powinny dostawać kolację 2 godziny przed snem, tak więc kolacja dla trzylatka i starszego przedszkolaka powinna być podawana maksymalnie między 19.00 a 20.00.

2. Pomysły na kolację dla dziecka

Dziecko półroczne może na kolacje dostawać specjalne kaszki dla dzieci. Urozmaicać je można musami owocowymi, np.: jabłkowym czy śliwkowym. Kaszka manna to odpowiednia kolacja dla dziecka ponad półrocznego. Kasza wielozbożowa lub pszenna to kolacja dla malucha po 9. miesiącu życia.

Po 1. roku życia dziecka możemy zacząć podawać maluchowi kanapki na kolację. Używajmy naprzemiennie chleba białego i graham. Po 2. roku życia może to być także chleb razowy. Na kanapkę kładziemy twarożek lub chudą wędlinę. Dobry pomysł na kolację dla dziecka to także jajka pod różnymi postaciami – lekki omlet, jajecznica, jajko na twardo lub na miękko. Dzieciaki lubią także tosty jajeczne z serem i pomidorem. Nie podajemy jajek codziennie, ale 2 razy w tygodniu.

Dobra kolacja dla dziecka to także sałatka ze świeżych warzyw z chlebem lub bułeczką. Możemy dodać do niej sosu sałatkowego przygotowanemu samodzielnie z majonezu i jogurtu naturalnego. Pamiętajmy, aby nie stało się to jednak regułą. Majonez jest dosyć tłusty i lepiej dodać go odrobinę, "do smaku".

Kolacja dla przedszkolaka na słodko to na przykład naleśniki z dżemem, zapiekany ryż z jabłkami i cynamonem. Możemy podać także kanapki z konfiturami. Maluch, który lubi słodkości, będzie nimi zachwycony. Starajmy się jednak zachować różnorodność. Niech kolacja przedszkolaka co wieczór będzie inna, aby dziecko się zbyt szybko się nie znudziło.

Do picia wieczorem możemy dawać dziecku ciepłe mleko lub kakao. Pozwoli mu to spokojniej zasnąć. Pamiętajmy jednak, że mleko nie jest najlepszym pomysłem dla dziecka poniżej 3. roku życia, gdyż może uczulać.

Następny artykuł: Napoje dla dzieci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze