Kolacja dla przedszkolaka

Kolacja dla przedszkolaka to ważny posiłek. Musi być sycący, ale nie obciążający żołądka, a przede wszystkim zdrowy dla dziecka. Staramy się, by był smaczny, aby dziecko nie grymasiło. Sposobem na niejadka jest przyrządzanie ładnych, kolorowych potraw, urozmaicających menu przedszkolaka. Kolacja dla dziecka może być przyrządzona z jajek lub na słodko. Dobry pomysł na kolację dziecka to kolorowe, zdrowe sałatki.

Jak powinno wyglądać żywienie dziecka?

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać planując menu przedszkolaka.

Polecane wideo:

  • Posiłki są różnorodne, nie podajemy ciągle tego samego.
  • Żywienie przedszkolaka dostarcza mu witaminy i minerały, białko, węglowodany złożone i tłuszcze, gdyż dziecko potrzebuje wszystkich tych składników odżywczych do prawidłowego rozwoju.
  • Menu przedszkolaka to potrawy kolorowe, ładnie podane.
  • Codziennie serwujemy dziecku świeże warzywa i owoce.
  • Przed posiłkiem nie podajemy dziecku słodyczy.
  • Jadłospis przedszkolaka to 5 regularnych posiłków codziennie o podobnych porach, staramy się tego trzymać w miarę możliwości.

Kolacja dla dziecka musi nasycić go tak, aby w nocy nie było głodne. Z drugiej strony nie może być to posiłek ciężkostrawny, bo dziecku będzie trudno zasnąć. Kolacja dla przedszkolaka powinna mieć nie więcej niż:

  • 175 kcal dla 6-12-miesięcznego dziecka,
  • 250 kcal dla 3-letniego dziecka,
  • 350 kcal dla 4-6-letniego dziecka.

Do 2. roku życia kolacja dziecka podawana jest godzinę przed pójściem spać. Starsze dzieci powinny dostawać kolację 2 godziny przed snem.

Pomysły na kolację dla dziecka

Dziecko półroczne może na kolacje dostawać specjalne kaszki dla dzieci. Urozmaicać je można musami owocowymi, np.: jabłkowym czy śliwkowym. Kaszka manna to odpowiednia kolacja dla dziecka ponad półrocznego. Kasza wielozbożowa lub pszenna to kolacja dla malucha po 9. miesiącu życia.

Po 1. roku życia dziecka możemy zacząć podawać maluchowi kanapki na kolację. Używajmy naprzemiennie chleba białego i graham. Po 2. roku życia może to być także chleb razowy. Na kanapkę kładziemy twarożek lub chudą wędlinę. Dobry pomysł na kolację dla dziecka to także jajka pod różnymi postaciami – lekki omlet, jajecznica, jajko na twardo lub na miękko. Dzieciaki lubią także tosty jajeczne z serem i pomidorem. Nie podajemy jajek codziennie, ale 2 razy w tygodniu.

Dobra kolacja dla dziecka to także sałatka ze świeżych warzyw z chlebem lub bułeczką. Możemy dodać do niej sosu sałatkowego przygotowanemu samodzielnie z majonezu i jogurtu naturalnego. Pamiętajmy, aby nie stało się to jednak regułą. Majonez jest dosyć tłusty i lepiej dodać go odrobinę, "do smaku".

Kolacja dla przedszkolaka na słodko to na przykład naleśniki z dżemem, zapiekany ryż z jabłkami i cynamonem. Możemy podać także kanapki z konfiturami. Maluch, który lubi słodkości, będzie nimi zachwycony. Starajmy się jednak zachować różnorodność. Niech kolacja przedszkolaka co wieczór będzie inna, aby dziecko się zbyt szybko się nie znudziło.

Do picia wieczorem możemy dawać dziecku ciepłe mleko lub kakao. Pozwoli mu to spokojniej zasnąć. Pamiętajmy jednak, że mleko nie jest najlepszym pomysłem dla dziecka poniżej 3. roku życia, gdyż może uczulać.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Menu dla przedszkolaka
Menu dla przedszkolaka

Obiad dla przedszkolaka

Obiad dla przedszkolaka

niż ich białe odpowiedniki. Menu przedszkolaka powinno być urozmaicone, aby mieć pewność, że zapewniamy dziecku różnorodne składniki odżywcze, potrzebne (...) . Pomysł na obiad dla dziecka to także kotleciki z cukinii,...

Menu dla przedszkolaka

Podwieczorek dla dziecka

Podwieczorek dla dziecka

kolorowe i smaczne desery. Co na podwieczorek? Dietetycy zalecają, aby menu przedszkolaka składało się z pięciu posiłków dziennie. I tak, po obfitym obiedzie przychodzi czas na „coś na ząb", czyli podwieczorek. Ten...

Menu dla przedszkolaka

Przekąska dla dziecka

Przekąska dla dziecka

Podwieczorek powinien być najprzyjemniejszym posiłkiem dnia - smakołykiem, na który dziecko przychodzi do domu punktualnie i dla którego zrobi wszystko (nawet będzie grzeczne cały dzień).

Menu dla przedszkolaka

6 mitów dotyczących odżywiania dzieci

6 mitów dotyczących odżywiania dzieci

Ze wszystkich stron dobiegają do nas różne doniesienia dotyczące odpowiedniego żywienia. Aby nie pogubić się w tych informacjach, warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym zapewnimy dziecku odpowiednią dietę i tym samym zdrowy rozwój. Istnieje kilka...

Menu dla przedszkolaka

Napoje dla dzieci

Napoje dla dzieci

. Do tego celu stosują piramidę żywieniową, która niestety nie wskazuje, co należy podawać dziecku do picia. Menu przedszkolaka to nie tylko jedzenie, ale i picie - woda, soki, herbaty. Tu powstaje pytanie: jakie napoje...

Menu dla przedszkolaka

Jajeczna rolada, czyli śniadanie doskonałe

Jajeczna rolada, czyli śniadanie doskonałe

To śniadaniowe danie zawiera wszystkie składniki, których potrzebować będzie twoje dziecko, żeby mieć siłę do zabawy, nauki i poznawania nowych rzeczy, a także do walki z chorobami. A do tego jest bardzo atrakcyjne wizualnie, co jak wiemy, w przypadku...

Menu dla przedszkolaka

Tęczowe tosty serowe - hit internetu

Tęczowe tosty serowe - hit internetu

tosty. Danie doskonałe na wiosenne śniadanie dla przedszkolaków. Będzie również atrakcją podczas przyjęć urodzinowych czy rodzinnego pikniku