Trwa ładowanie...

Kalendarz ciąży

Kalendarz ciąży - ostatnia miesiączka, zajście w ciążę

Ile tygodni trwa ciąża? Według zasady Naegelego jest to 9 miesięcy kalendarzowych, co można przeliczyć na 280 dni. Inaczej – 40 tygodni. Za jej początek przyjmuje się umownie pierwszy dzień ostatniej miesiączki.

Kalendarz ciąży - ostatnia miesiączka

Rozpoczyna się właśnie ostatnia miesiączka przed całym 40-tygodniowym okresem ciąży. Zapamiętaj jej datę, a najlepiej zapisz – podczas wizyty u ginekologa lekarz na pewno o nią zapyta. Trwa ona zazwyczaj 5-7 dni. Czujesz się z pewnością rozdrażniona. Męczysz się z comiesięcznymi dolegliwościami, związanymi z menstruacją. Dobra wiadomość jest taka, że następna miesiączka dopiero po urodzeniu maleństwa!

Cieszysz się, że menstruacja dobiega końca. Mijają ciążowe dolegliwości i złe samopoczucie. Jesteś zdecydowanie w lepszej formie. W jajnikach dojrzewają komórki jajowe. Rozpoczyna się owulacja, która trwa tylko 4 do 5 dni. W trakcie owulacji dochodzi do zbliżenia.

Kalendarz ciąży - zajście w ciążę

Plemniki docierają do komórki jajowej. Jeden, ten najsilniejszy, przebija się przez jej ściankę i wnika do wnętrza. Właśnie trwa poczęcie Twojego dziecka. Zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy. Powstaje łożysko. Blastocytoza wreszcie zaczyna być zarodkiem. Możesz czuć się rozdrażniona, senna, a nawet mieć niewielkie krwawienie i powiększone piersi. Symptomy zbliżającej się miesiączki, która… nie nadchodzi.

Jesteś w ciąży! Gratulujemy! Od tej chwili zaczyna się Twoja wielka przygoda z macierzyństwem.

Dziecko rośnie powoli dzięki odżywczym składnikom zawartym w pokarmie, który spożywasz. Pamiętaj o przestrzeganiu właściwej diety, by zapewnić dziecku wszystkie niezbędne substancje odżywcze, nawet jeśli sama nie czujesz się najlepiej. Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i rozwija się Twoje dziecko, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu, oraz co zrobić, żeby zapewnić mu zdrowy rozwój, a sobie – dobrą formę.