Dieta dla dzieci z refluksem
Dieta dla dzieci z refluksem powinna przede wszystkim stronić od potraw zawierających dużą ilość tłuszczów. Dozwolone są natomiast chude gatunki mięs, takie jak cielęcina, schab, mięso królika, drób, szynki wieprzowe i drobiowe oraz polędwica. Uczucie palenia w gardle i skutki działania soku żołądkowego na przełyk można zniwelować poprzez spożywanie zup i rosołów oraz picie herbat ziołowych regulujących pracę układu pokarmowego.
1. Refluks u dzieci
Refluks żołądkowo-przełykowy dotyka wiele osób, zwłaszcza dorosłych. Cierpią na niego jednak również dzieci, zwłaszcza maluchy z nadwagą lub otyłością. Za najbardziej typowy objaw refluksu uważana jest zgaga, odczuwana jako pieczenie albo palenie w okolicy przełyku. Wywołuje ją sok żołądkowy, który cofa się w przewodzie pokarmowym i drażni delikatną ścianę przełyku. Zgaga występuje z reguły w czasie zmiany pozycji ciała lub w czasie wysiłku fizycznego. Towarzyszy jej przykre uczucie gorzkiego lub kwaśnego smaku w ustach. Przyczyną refluksu jest zarzucanie treści żołądkowej do gardła z powodu nieprawidłowego działania dolnego zwieracza przełyku. Na osłabienie objawów refluksu korzystnie wpływa zmiana stylu życia i właściwa dieta.
2. Produkty spożywcze dozwolone w chorobie refluksowej
Do produktów, które można podawać dziecku z refluksem, należą:
- chude gatunki mięs i wędlin – cielęcina, schab, mięso królika, kurczak, indyk, szynka wieprzowa i drobiowa, polędwica,
- chude produkty mleczne – jogurty, kefiry, maślanki z obniżoną zawartością tłuszczu,
- potrawy gotowane, duszone, pieczone w folii lub gotowane na parze,
- warzywa, takie jak marchew, ziemniaki, kalafior, szpinak, buraki,
- niektóre zioła i przyprawy, takie jak świeża bazylia, oregano, czosnek, szałwia, koperek, rozmaryn,
- ciasta drożdżowe lub biszkoptowe,
- niegazowana woda mineralna,
- ziołowe herbaty, z wyjątkiem herbaty miętowej.
3. Produkty spożywcze niewskazane w chorobie refluksowej
Do produktów, których należy unikać w diecie dziecka przy problemach z refluksem, należą:
- tłuste gatunki mięs i wędlin – tłusta wieprzowina, mięso gęsi, kaczka, golonka, żeberka, baleron, salami, pasztety, tłuste kiełbasy, salceson,
- tłusty nabiał – żółte sery, serki topione, sery pleśniowe i typu fromage,
- fast-food – hamburgery, hot-dogi, frytki, cheeseburgery,
- potrawy smażone,
- warzywa, takie jak cebula,ogórki, pomidory,
- potrawy z dodatkiem octu – marynowane grzyby, warzywa i owoce, surówki i sałatki z dodatkiem sosu winegret,
- ostre przyprawy – pieprz, curry, chili, ostra papryka, papryczki pepperoni,
- wyroby czekoladowe – batony, czekolady, ciasta, torty, cukierki,
- napoje gazowane,
- soki: pomarańczowy, cytrynowy, grejpfrutowy, pomidorowy,
- mocna herbata.
4. Posiłki dla dzieci z refluksem
Posiłki dla dzieci z refluksem wcale nie muszą być ujednolicone, a dieta dziecka uboga. Najważniejsza jest postać, w jakiej podawane są produkty spożywcze. Kaszki i produkty mleczne należy zagęszczać skrobią lub mączką z ziaren chlebowca świętojańskiego. Warto też dawać dziecku do jedzenia gotowane chude mięso, pokrojone w kawałki oraz buliony warzywne. Zamiast soków owocowych można podawać maluchowi bardziej gęste płyny, takie jak przeciery czy musy owocowe zagęszczone skrobią.
Można też przyrządzić dziecku rybę pieczoną w folii, z odrobiną rozpuszczonego masła i z ziołami – tymiankiem lub koprem. Jeśli maluch lubi przyprawione dania, można dorzucić natkę pietruszki, a do mięs – bazylię. Dziecko będzie jadło z apetytem, gdy do gotowanego mięsa przygotujesz sos na bazie żółtka, lekkiego warzywnego wywaru i skrobi. Dziecko z refluksem powinno też jeść gotowane warzywa, takie jak marchew, pietruszka, buraczki, cukinia. Należy jednak unikać w diecie warzyw wzdymających (groch, fasola, bób, kalafior, kapusta, brukselka, brokuły), które powodują powstawanie gazów w jelitach i nasilają objawy refluksu. Ostatni posiłek w ciągu dnia trzeba spożyć przynajmniej na dwie godziny przed snem.