Trwa ładowanie...

Poród naturalny

Poród naturalny

Wśród wielu dręczących Cię pytań dotyczących porodu, na pewno jest i to, jak urodzić? Czym jest poród naturalny? Czy jest najlepszym sposobem rozwiązania ciąży, czy może jednak niebezpiecznym i bolesnym przeżytkiem?


Kiedyś było to oczywiste. Dzieci przychodziły na świat w domach, pod czujnym okiem kobiet z rodziny i akuszerki. Później, w trosce o dobro ciężarnej i noworodka, porody przeniesiono do szpitali. Najprawdopodobniej słyszałaś, jakie to było „miłe” doświadczenie. Opryskliwy personel, przedmiotowe podejście do rodzącej, leżąca pozycja do porodu, okropny ból i zero wsparcia. Raczej mało pociągająca wizja.

W XXI wieku można odnieść wrażenie, że naturalnym sposobem zakończenia ciąży jest cesarskie cięcie na życzenie, najlepiej z góry ustalonym terminem. Oprócz tego słyszysz o porodach rodzinnych, porodach domowych, lotosowych i w wodzie. Skąd masz wiedzieć, co jest najlepsze dla ciebie i maluszka, skoro to twoje pierwsze dziecko?

Kluczem jest wiedza i zdrowy rozsądek. Nie każdy poród jest dobry dla ciebie. Zarówno ze względów fizycznych, jak i psychicznych. Dlatego nie daj ponieść się modzie.

Pamiętaj, ciąża to stan naturalny, towarzyszący nam od zarania, a poród jest jego integralną częścią. Skoro nasze prababki rodziły siłami natury, to znaczy, że stworzono nas tak, by było to możliwe.

By lepiej zrozumieć fizjologię porodu naturalnego, a tym samym zmniejszyć ewentualny strach przed nim, poznaj dokładnie jego przebieg. Dowiedz się, jakie ma etapy i co dla każdego z nich jest elementem charakterystycznym. Przyda Ci się garść rzetelnych informacji o tym, co możesz zrobić, by poród naturalny, zamiast traumatycznym wspomnieniem, stał się jedną z najpiękniejszych, choć wcale nie lekkich, chwil twojego życia. Pamiętaj, że ma on swoje bardzo istotne zalety, nawet wtedy, gdy przyjdzie okupić je łzami i bólem.