Wcześniak
Ciąża to proces naturalny i czasem dość nieprzewidywalny. Na ogół kończy się pomiędzy 38 a 42 tygodniem. Niestety, niezawsze tak jest. Czasem przed końcem 37 tygodnia rozpoczyna się poród przedwczesny. Na świat przychodzi wcześniak.
Przed epoką nowoczesnych inkubatorów, respiratorów, pomp do odżywiania pozajelitowego, przed surfaktantem wyprodukowanym w laboratoriach i wieloma innymi osiągnięciami medycyny, dzieciom urodzonym przed czasem trudno było przeżyć. Obecnie udaje się ratować prawdziwe kruszynki. Dzieci urodzone w 24 tygodniu ciąży, ważące niespełna 500 g. Co więcej, pomimo ich ogromnej niedojrzałości, po wielu tygodniach i miesiącach intensywnej opieki medycznej, opuszczają szpital z niemałą szansą na prawidłowy rozwój.
W tej chwili lekarze są w stanie „wyłuskać” kobiety, u których występuje podwyższone ryzyko porodu przedwczesnego. Istnieje cała lista okoliczności zdrowotnych mogących go wywoływać. Choć nie zawsze da się mu zapobiec, lekarze mają potencjał, by na tyle, na ile to możliwe, zminimalizować związane z nim ryzyko.
Wcześniaki wymagają bardzo profesjonalnej i troskliwej opieki, zarówno personelu medycznego, jak i rodziców. Borykają się z wieloma problemami zdrowotnymi zagrażającymi ich życiu i rozwojowi. Nawet karmienie jest ogromnym wyzwaniem. Trzeba wielkiej uwagi i delikatności przy pielęgnacji wcześniaka. Jednak równie niezbędny jest kontakt z matką. Dlatego kobiety są do niego zachęcane od samego początku, a gdy tylko stan dziecka na to pozwoli wdraża się tzw. kangurowanie i podejmuje próby karmienia piersią.