Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Małgorzata Jezierska

Dlaczego dziecko nie je?

Avatar placeholder
28.05.2019 13:41
Dlaczego dziecko nie je?
Dlaczego dziecko nie je? (123rf)

Dziecko niejadek to problem niejednej mamy. Wiele z nich zadaje sobie pytanie, dlaczego dziecko nie je? Co może być powodem braku apetytu u dziecka? Przyczyn takiego stanu jest wiele. Gdy dziecko nie chce jeść, może to oznaczać, że jedzenie mu zwyczajnie nie smakuje albo że jest chore.

Wpływ na apetyt dziecka ma także nocne karmienie i podjadanie między posiłkami, szczególnie jeśli są to słodycze. Przyczyną braku apetytu i niechęci może być też obecność pasożytów w układzie pokarmowym. Jak postępować, kiedy dziecko nie chce jeść? Czy zmuszać go do jedzenia?

spis treści

1. Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Problemy z karmieniem dziecka przechodzą chyba wszyscy rodzice. Bardzo często bowiem zdarza się, że dzieci nie mają apetytu lub grymaszą przy jedzeniu. Niejedna mama zna sytuację, w której nakarmienie dziecka musiało wiązać się z opowiedzeniem bajki, zagraniem w grę czy złożeniem obietnicy typu: "jak zjesz ładnie obiadek, to mama kupi ci...". Dlaczego tak jest? Z jakich powodów dziecko odmawia jedzenia?

Często jest tak, że porcje jedzenia, które serwujemy naszym dzieciom, niewiele się różnią od tych, które zjadamy sami. Może warto przez kilka dni prowadzić dziennik, w którym będziesz zapisywała wszystko to, co dałaś w danym dniu swojemu maluchowi. Szybko się przekonasz, czy rzeczywiście nie dajesz mu zbyt dużo jedzenia. Jeśli jednak jest tak, że serwowane twemu dziecku porcje są optymalne, to przyczynami niejedzenia może być kilka czynników.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Po pierwsze, dziecko może podjadać słodycze między posiłkami. Czasem wydaje ci się, że czekoladowy wafelek, który dasz dziecku, nie spowoduje u niego braku apetytu. Niestety, jest przeciwnie. Czekoladowy wafelek to ok. 200-250 kcal, zatem dużo więcej niż kanapka z razowym pieczywem, dlatego też po jego zjedzeniu maluch ma prawo nie czuć się głodny. Co więcej, cukier obecny w słodyczach zabija apetyt, dlatego dziecko odmawia jedzenia.

Myślisz, że twoja pociecha to dziecko niejadek. Zastanów się jednak, ile soków owocowych wypija twój maluch. Soki są bowiem bardzo wysokokaloryczne i zawierają dużo cukru, więc działają podobnie jak słodycze, zabijając apetyt dziecka. Warto też zwrócić uwagę na inny problem.

Jeśli dziecko dostało butelkę mleka w nocy, to normalne jest to, że nie czuje ono głodu. Dziecko także nie chce jeść, gdy jest chore, więc jeśli zauważysz, że grymasi przy jedzeniu, a wcześniej tego nie robiło, to może być to pierwszym symptomem choroby. Pamiętaj, że dziecko to też człowiek, tyle tylko, że mały, więc podobnie jak tobie może mu coś nie smakować.

2. Co robić, gdy dziecko nie chce jeść?

Zastanawiasz się, jak postępować, gdy dziecko nie chce jeść? Nie wiesz, co robić, kiedy odmawia spożycia posiłku? Na początku dobrze jest zdiagnozować przyczynę niejedzenia. Jeśli jest to choroba, np. anemia, to po jej zakończeniu dziecko z pewnością powróci do dawnego apetytu.

Jeśli dziecko wyraźnie sygnalizuje, że coś mu nie smakuje lub czegoś nie lubi, nie próbuj na siłę przekonywać go do zjedzenia. Jeśli twoja pociecha nie przepada za kaszą, spróbuj nakarmić go pełnoziarnistym ryżem. Jeśli nie lubi ogórków, spróbuj zachęcić go do zjedzenia pomidorów. Spróbuj też „uatrakcyjnić posiłek” – podaj go na kolorowym talerzu i ładnie ozdób.

Dzieci chętniej sięgają po jedzenie, jeśli w jakiś sposób wiąże się ono z ich ulubionymi postaciami z bajek lub kreskówek. Zdecydowanie nie pozwól dziecku podjadać między posiłkami – konieczne są mu regularne i pełnowartościowe posiłki, które pozwolą mu na prawidłowy rozwój. Zastanów się też nad tym, czy nocne karmienie wciąż jest potrzebne, a także nad ilością podawanych dziecku soków. Spróbuj dawać mu picia wodę mineralną lub delikatne herbatki owocowe.

Jednym z powodów niejedzenia może być też chęć górowania nad rodzicami. Dziecko czasem chce postawić na swoim i pokazać, że ono „rządzi w domu”. Rozpoznanie takiej sytuacji wymaga jednak powiązania niejedzenia z innymi typowymi zachowaniami dziecka.

Następny artykuł: Jakich zachowań unikać, by nie wychować niejadka?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze