Dieta dla dzieci z ADHD
Dieta dla dzieci z ADHD to jedna z alternatywnych metod leczenia zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona cudownym lekiem na problemy dziecka i rodziców. Może jedynie wspierać terapię psychologiczną czy farmakologiczną dziecka. W łagodzeniu objawów ADHD można stosować wiele różnych diet, np. dietę eliminacyjną czy dietę niewielu produktów. Pomimo trudności w konsekwentnym ich stosowaniu i braku jednoznacznych dowodów na ich skuteczność, niektórzy rodzice wierzą w moc redukowania symptomów ADHD z pomocą właściwego żywienia malca.
1. Co warunkuje wystąpienie ADHD u dziecka?
ADHD (ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder) to zaburzenie psychoruchowe, którego rozpoznanie następuje zazwyczaj u dziecka w wieku przedszkolnym lub w najmłodszych klasach szkoły podstawowej. Do typowych objawów ADHD należą problemy z koncentracją i uwagą, nerwowość, agresja, niezmierna ruchliwość i gadatliwość. Przyczynę zaburzeń u dziecka badacze upatrują w braku równowagi chemicznej w układzie nerwowym. Wraz z wiekiem objawy ADHD zwykle się zmniejszają. Jednak u wielu dzieci zaburzenia psychoruchowe występują także w życiu dorosłym. Zmienia się jedynie sposób wyrazu niektórych objawów.
Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na rolę czynników genetycznych i środowiskowych w wystąpieniu objawów ADHD u dziecka. Do czynników środowiskowych zalicza się m.in. niedobory pokarmowe, zwłaszcza niedobory kwasów tłuszczowych omega-3. Badania dowodzą, że u małych pacjentów z ADHD suplementacja rybim olejem wpływa na poprawę uwagi i koncentracji. Poza tym, lekarze zalecają jak najdłuższe karmienie dziecka piersią w okresie niemowlęcym, gdyż mleko matki jest bogate w kwasy omega-3. Dzieci karmione piersią rzadziej wykazują objawy ADHD niż dzieci karmione mieszankami mlecznymi.
2. Alergie pokarmowe u dzieci z ADHD
U dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej często stwierdza się występowanie alergii pokarmowych, takich jak alergia na: białko mleka krowiego, pszenicę, kukurydzę, soję, kurze jaja, orzechy, czekoladę, konserwanty. Alergie pokarmowe przyczyniają się do utraty niektórych składników odżywczych, co wzmaga intensywność objawów ADHD. U niektórych dzieci po wykluczeniu z diety pokarmów uczulających stwierdza się zmniejszenie nadpobudliwości.
Jakich składników odżywczych najczęściej brakuje u dzieci z ADHD? Żelaza, cynku oraz witamin. Dieta bogata w te substancje odżywcze może pomóc w łagodzeniu symptomów zaburzenia. Produkty bogate w żelazo to przede wszystkim mięso wołowe, indycze, drób, tłuste ryby, wątróbka i żółtka jaj. Jeśli dziecko ma niedobory cynku, podawaj mu do jedzenia ryby, ziarna zbóż, jaja, mięso, pestki dyni, chude mleko. Suplementacja witaminami najlepsza jest w postaci naturalnej – spożywanie świeżych owoców i warzyw.
3. Jakie diety stosuje się u dzieci z ADHD?
- Dieta doktora Benjamina Feingolda – opiera się na teorii związku nadpobudliwości psychoruchowej z nietolerancją pokarmową. Jest to dieta eliminacyjna, która zakłada unikanie spożywania pokarmów obfitujących w barwniki i konserwanty, takich jak kupowane w sklepach dżemy, galaretki, sosy w proszku, marynaty czy soki. Zaleca się zastępowanie cukru miodem.
- Dieta niewielu produktów – (ang. few foods diet) dieta eliminacyjna, która opiera się na rozpoznaniu metodą prób i błędów pokarmów alergizujących i wyeliminowaniu ich z jadłospisu. Dieta pozwala zmniejszyć nasilenie objawów ADHD u dziecka, zwłaszcza agresywne zachowania i dystrofię.
- Dieta Herthy Hafer – dieta ograniczająca spożycie fosforanów, w które obfitują migdały, fasola, drób, produkty mleczne, nasiona słonecznika, soja i orzeszki ziemne.
Wszystkie diety stosowane w przypadku ADHD u dziecka wymagają wielu wyrzeczeń i konsekwencji ze strony opiekunów malca. Mogą stać się czasem źródłem konfliktów, więc warto na początku postawić sobie pytanie, czy koszty wprowadzania żywieniowego reżimu nie będą większe niż zyski.