Trwa ładowanie...

Preparaty na apetyt dla dzieci

Avatar placeholder
09.05.2017 09:47
Preparaty na apetyt dla dzieci
Preparaty na apetyt dla dzieci (Zdjęcie autorstwa Jessica Merz / CC BY-ND 2.0)

Na brak apetytu u dziecka narzeka wiele mam. Sen z powiek spędza nim sytuacja, w której dziecko nie chce jeść i grymasi przy stole. Wówczas należy się zastanowić się, dlaczego dziecku brakuje apetytu i co robić, kiedy dziecko nie chce jeść?

Jednym ze sposób na sposobów na pobudzenie apatytu dzieci są specjalne suplementy diety. Takie preparaty na apetyt dla dzieci dostępne są w postaci syropów i tabletek. Zarówno syropy na apetyt dla dzieci, jak i tabletki pobudzają łaknienie, dzięki czemu dziecko jest normalnie odżywiane.

1. Brak apetytu u dzieci

Brak apetytu u dzieci to częsty problem, z którym muszą się borykać niemal wszystkie mamy. Czasem zjedzenie posiłku stanowi prawdziwą próbę cierpliwości i nerwów. Co może być tego przyczyną? Dlaczego dziecko nie chce jeść i co zrobić, żeby temu zapobiec?

Jedną z przyczyn trudności w jedzeniu normalnych posiłków mogą być przekąski zjadane między posiłkami. Jeśli między obiadem a kolacją dziecko zje dużego batona, to zaspokoi nim zapotrzebowanie energetyczne (tyle że będą to puste kalorie), a ponadto cukier obecny w słodyczach zahamuje odczuwanie głodu.

Zobacz film: "Leczenie otyłości u dzieci"

Czasem dzieci grymaszą przy jedzeniu i nie chcą spożywać posiłków, ponieważ są chore. Niektóre schorzenia objawiają się brakiem apetytu i dopiero ich wyleczenie spowoduje, że malcowi powróci dawny apetyt. Zdarza się, że dziecko odmawia zjedzenia czegoś, bo zwyczajnie dana potrawa lub produkt nie bardzo mu smakują.

Spróbuj znaleźć jakiś substytut danego pokarmu i postaraj się nakarmić nim swojego malucha. Leczenie braku apetytu u dzieci powinno się zacząć od zdiagnozowania przyczyny tego stanu. Postaraj się dokładnie obserwować swoje dziecko przez pewien czas, gdyż pozwoli ci to ocenić, co wpłynęło na brak ochoty do jedzenia. Czy jest to choroba, zwykły upór dziecka czy podjadanie między posiłkami?

2. Tabletki na apetyt dla dzieci

Preparaty na apetyt dla dzieci powinny zostać wprowadzone do ich diety tylko wówczas, gdy nie pomogą inne sposoby na poprawę apetytu u dzieci. Dobrze jest skonsultować z pediatrą podawanie takiego preparatu nawet, jeśli jest on dostępny w aptece bez recepty.

Najłatwiej przyswajalnymi preparatami są wszelkiego rodzaju płyny dla dzieci. Mogą to być np. syropy na apetyt dla dzieci o owocowych smakach uwielbianych przez dzieci. Preparaty mogą mieć też postać tabletek, choć może się pojawić problem z ich połykaniem.

Dobrze jest, jeśli tabletki na apetyt dla dzieci mają postać owocowych pastylek do ssania o ciekawych kształtach i zapakowanych w kolorowe pudełka. Wówczas dzieci chętnie po nie sięgają. Skład preparatów poprawiających apetyt dzieci zawiera m.in:

  • pepsynę - jest to enzym wydzielany przez błony śluzowe żołądka, który bierze udział w trawieniu białek;
  • kwas cytrynowy - podnosi aktywność pepsyny;
  • witaminę C;
  • wyciąg z aloesu.
  • Preparaty podnoszące apetyt dzieci pomagają także w przypadku niestrawności żołądka, zaburzeń wydzielania soku żołądkowego, bezkwaśności.

Jeśli nie chcesz stosować preparatów na pobudzenie apetytu, możesz spróbować innych sposobów, takich jak choćby uatrakcyjnienie posiłku poprzez specjalne udekorowanie i niecodziennie podane.  

Następny artykuł: Odchudzanie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze