6 mitów dotyczących odżywiania dzieci

Ze wszystkich stron dobiegają do nas różne doniesienia dotyczące odpowiedniego żywienia. Aby nie pogubić się w tych informacjach, warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym zapewnimy dziecku odpowiednią dietę i tym samym zdrowy rozwój.

Istnieje kilka mitów na temat spożywania posiłków przez dzieci, które przyszła pora obalić. Dzięki temu zostaną wyeliminowane błędy, które zdarza się nam popełniać.

Polecane wideo:

Mit 1: Dzieci powinny zawsze jeść do czysta. Zmuszanie dziecka do jedzenia może prowadzić do negatywnych postaw wobec spożywania posiłków, zaburzeń odżywania oraz nadwagi. Rola rodzica powinna sprowadzić się do zapewnienia dziecku zdrowego pożywienia, jednak nie do całkowitego narzucania ilości, którą ma spożyć. Wszystko musi odbywać się w zgodzie z jego naturalnymi potrzebami.

Mit 2: Wybredne dzieci powinny mieć gotowane oddzielne posiłki. Nie całkiem. Lepszym rozwiązaniem będzie zorganizowanie bufetu. Zamiast nakładać dziecku całe danie na talerz, możesz stworzyć mu szansę na samodzielny wybór warzyw, mięsa, pieczywa.

Warto pomyśleć także nad serwowaniem przynajmniej raz dziennie posiłku, który każdy lubi i regularnym wprowadzaniu do niego jakieś nowego elementu.

Mit 3: Musisz ukrywać warzywa na talerzu. To zapewnia oczywiście dodatkową dawkę witamin i minerałów, jednak dziecko świadomie nie zdaje sobie sprawy z korzyści płynących z ich jedzenia. Może warto pomyśleć nad tworzeniem ciekawych warzywnych symboli czy połączeń na talerzu?

Nie można także zapomnieć o tym, że dziecko chętniej będzie jeść warzywa, jeżeli zobaczy, że Ty także to robisz.

Mit 4: Powinniśmy kupować wyłącznie świeże produkty. Wiele produktów, jak fasolka czy inne warzywa z puszki oraz mrożone owoce, także zasługują na uwagę. Minimalnie przetworzone, z niską zawartością soli i cukru, będą dobrym elementem diety.

Mit 5: Dzieci powinny często dostawać przekąski. Nasze pociechy oczywiście mogą dostawać przekąski, jednak w niezbyt dużej ilości. Dla dzieci wystarczające będą trzy posiłki i jedna przekąska w ciągu dnia. Gdy dziecko zgłodnieje, warto proponować mu warzywa lub owoce.

Jeżeli pociecha zrobi się głodna akurat do czasu nakrywania do stołu, nauczy się iść za swoim apetytem i zjadać optymalne dla niego porcje.

Mit 6: Dzieciom należy kupować dużo soków.

Oczywiście, lepszą opcją jest podawanie dzieciom całych owoców, gdyż zostanie im dostarczone więcej błonnika i mniej kalorii. Chyba że wyciskasz sok sama w domu.

Na przykład, średnie jabłko ma 95 kcal i 4,4 g błonnika podczas gdy szklanka soku jabłkowego może zawierać 125 kcal oraz 0,5 g błonnika. Należy jednak podkreślić, że ostatnimi czasy, zasady dotyczące produkcji soków zostały zaostrzone i prawo nie pozwala na dodawanie do nich żadnych konserwantów, aromatów ani barwników.

Warto jednak od początku zachęcać dzieci do jedzenia owoców i warzyw, ponieważ w przyszłości nakłonienie ich do tego przysparza rodzicom wielu kłopotów.

 

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Menu dla przedszkolaka
Menu dla przedszkolaka

Obiad dla przedszkolaka

Obiad dla przedszkolaka

niż ich białe odpowiedniki. Menu przedszkolaka powinno być urozmaicone, aby mieć pewność, że zapewniamy dziecku różnorodne składniki odżywcze, potrzebne (...) . Pomysł na obiad dla dziecka to także kotleciki z cukinii,...

Menu dla przedszkolaka

Kolacja dla przedszkolaka

się, by był smaczny, aby dziecko nie grymasiło. Sposobem na niejadka jest przyrządzanie ładnych, kolorowych potraw, urozmaicających menu przedszkolaka. Kolacja dla dziecka może być przyrządzona z jajek lub na słodko....

Menu dla przedszkolaka

Podwieczorek dla dziecka

Podwieczorek dla dziecka

Podwieczorek powinien być najprzyjemniejszym posiłkiem dnia - smakołykiem, na który dziecko przychodzi do domu punktualnie i dla którego zrobi wszystko (nawet będzie grzeczne cały dzień). Jednak, aby ten pyszny posiłek nie przerodził się w zupełne czekoladowe...

Menu dla przedszkolaka

Przekąska dla dziecka

Przekąska dla dziecka

Podwieczorek powinien być najprzyjemniejszym posiłkiem dnia - smakołykiem, na który dziecko przychodzi do domu punktualnie i dla którego zrobi wszystko (nawet będzie grzeczne cały dzień).

Menu dla przedszkolaka

Napoje dla dzieci

Napoje dla dzieci

. Do tego celu stosują piramidę żywieniową, która niestety nie wskazuje, co należy podawać dziecku do picia. Menu przedszkolaka to nie tylko jedzenie, ale i picie - woda, soki, herbaty. Tu powstaje pytanie: jakie napoje...

Menu dla przedszkolaka

Jajeczna rolada, czyli śniadanie doskonałe

Jajeczna rolada, czyli śniadanie doskonałe

To śniadaniowe danie zawiera wszystkie składniki, których potrzebować będzie twoje dziecko, żeby mieć siłę do zabawy, nauki i poznawania nowych rzeczy, a także do walki z chorobami. A do tego jest bardzo atrakcyjne wizualnie, co jak wiemy, w przypadku...

Menu dla przedszkolaka

Tęczowe tosty serowe - hit internetu

Tęczowe tosty serowe - hit internetu

tosty. Danie doskonałe na wiosenne śniadanie dla przedszkolaków. Będzie również atrakcją podczas przyjęć urodzinowych czy rodzinnego pikniku