Trwa ładowanie...

Akademia Zdrowego Brzuszka

Akademia Zdrowego Brzuszka

Układ pokarmowy dziecka nie jest w pełni wykształcony w momencie jego narodzin. Minie jeszcze wiele miesięcy (nawet do 5 lat), zanim brzuszek przystosuje się do życia i funkcjonowania poza organizmem matki. Pierwszym i najważniejszym wyznacznikiem zdrowego brzuszka jest kupka niemowlęcia. To na podstawie jej wyglądu, konsystencji, zapachu i częstotliwości możemy dowiedzieć się wiele na temat kondycji dziecięcego organizmu.

Brzuszek małego dziecka jest bardzo delikatny, dlatego powinniśmy szczególnie o niego dbać. Nie oznacza to jednak, że unikniemy wszystkich dolegliwości trawiennych. Maluszek ze względu na niedojrzałość swojego układu pokarmowego najczęściej doświadcza takich problemów jak: ulewania, kolki czy też zaparcia.

Najbardziej niepokojącą dla rodziców dolegliwością trawienną ich dzieci jest kolka jelitowa. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na to, że nie są do końca znane jej przyczyny. Dziecko z kolei reaguje długotrwałym i nieutulonym płaczem szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych. Rodzice nie wiedzą, co robić, by pomóc maluszkowi, są wyczerpani ciągłym noszeniem dziecka i szukaniem dla niego pomocy.

Przy dolegliwościach trawiennych niemowlęcia bardzo ważne jest umiejętne masowanie brzuszka. Takie zabiegi mogą zdecydowanie wspomóc funkcjonowanie układu pokarmowego, a jednocześnie pozwolą na przyjemne wspólne spędzenie czasu.