Trwa ładowanie...

Relacje z dziećmi

Relacje z dziećmi

W rodzinach na całym świecie stosunki między dziećmi niosą taki ładunek uczuciowy, że starcza go na kilka wybuchów dziennie. Zwykle najwięcej emocji przysparzają nam konflikty między rodzeństwem. Jakie są przyczyny nieustannego współzawodnictwa i rywalizacji między dziećmi? Od czego się to wszystko zaczyna? Specjaliści w dziedzinie psychologii dziecka zgadzają się, że korzenie zazdrości tkwią w głębokim pragnieniu każdego dziecka, by posiąść wyłączną miłość rodziców. Dlaczego tak się dzieje? Skąd to pragnienie? Matka i ojciec są cudownym źródłem wszystkiego tego, czego potrzebują dzieci do życia: jedzenia, domu, ciepła i miłości, poczucia własnej wartości i wyjątkowości.


To dzięki rodzicom dziecko poznaje świat. Kiedy dziecko ma brata lub siostrę w jego wyobrażeniu ma wszystkiego mniej. Mniej wspólnie spędzonego czasu z rodzicami, mniej uwagi dla niego i jego kłopotów, mniej pochwał dla jego osiągnięć. I najbardziej przerażająca ze wszystkich myśl: „Jeśli mama i tata okazują tyle miłości, troski i zachwytu mojemu bratu i siostrze, to może oni są warci więcej ode mnie? A jeśli są warci więcej, to znaczy, że ja jestem mniej wart. A jeśli jestem mniej wart, to znalazłem się w poważnych tarapatach”.Trudne zadanie przed rodzicami.

Musimy nauczyć się, w jaki sposób zapewnić nasze dziecko , że jest wyjątkowe i kochane, a przede wszystkim bezpieczne. Jak rozmawiać z naszym dzieckiem? Dzieci powinny wiedzieć jakie korzyści płyną z dzielenia się i współpracy, dzięki temu rodzic stworzy fundament, na którym powstaną w dorosłym życiu pozytywne relacje między dziećmi, tak by były dla siebie oparciem.