Trwa ładowanie...

Żywienie przedszkolaka

Żywienie przedszkolaka

Wiek przedszkolny, pomiędzy 3 a 5 rokiem życia, to okres kształtowania się nawyków żywieniowych. Niestety, w tym czasie na dziecko zaczynają wywierać wpływ rówieśnicy. Nie ominie to również kwestii jedzenia. Nie we wszystkich domach przestrzegane są zasady zdrowego żywienia. Ważne jest, by w domu, już od najwcześniejszych lat, jadłospis dziecka był właściwie dobrany. Istnieje spora szansa, iż przedszkolak, który nauczył się jeść warzywa i owoce, zamiast słodkich batonów, teraz z tego nie zrezygnuje.


W wieku, w którym dziecko idzie do przedszkola dobrze zbilansowana dieta jest bardzo ważna. Musi być skomponowana tak, by zaspokajać potrzeby organizmu dziecka w okresie jego intensywnego rozwoju, zarówno fizycznego, jak i intelektualnego. Dieta przedszkolaka powinna być zdrowa, urozmaicona, smaczna, kolorowa i dostarczać mu dziennie około 90 kalorii na każdy kilogram masy jego ciała. Dziecko nie powinno wyjść do przedszkola bez śniadania. W ciągu dnia potrzebuje 4 – 5 posiłków, dobrze skomponowanych i niezbyt obfitych. Wybierając przedszkole dobrze jest zapoznać się ze sposobem żywienia, jaki ono preferuje.

W okresie przedszkolnym mogą pojawić się problemy związane z jedzeniem. Dziecko może wykazywać tendencję do otyłości. Wymaga to wprowadzenia odpowiedniej diety, zwiększenia stopnia aktywności fizycznej przedszkolaka i najprawdopodobniej nie obędzie się bez wizyty u lekarza. Otyłość jest zjawiskiem coraz powszechniej występującym wśród dzieci, a jej skutki dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu mają charakter negatywny.

Równie często, co nadmierna miłość do jedzenia, pojawia się u przedszkolaków zdecydowana niechęć do niego. Rodzice mają wtedy wrażenie, że ich dziecko nie je nic lub żywi się ciągle tym samym produktem. Tą ocenę należy poddać obiektywnej weryfikacji. Pomocny będzie lekarz pediatra. Zapewne zleci wykonanie podstawowych badań krwi, by wykluczyć, m.in. anemię. Oceni, czy jego waga i wzrost znajdują się na właściwym poziomie siatki centylowej, i czy tempo wzrostu jest odpowiednie. Lekarz zwróci również uwagę na ogólny rozwój dziecka, stan jego zdrowia i kondycję fizyczną. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przedszkolak jednak je tyle, ile potrzebuje jego organizm.