Trwa ładowanie...

Relacje między rodzicami

Relacje między rodzicami

Dzień po dniu, z roku na rok jedne relacje między członkami rodziny zmieniają się (w zależności od np. czasu trwania związku, wieku i etapu rozwoju dzieci), podczas gdy inne pozostają takie same. Fundamentem każdego związku dwojga ludzi jest miłość. Nikt do tej pory nie podważał tej teorii, ale też nie wszyscy wiedzą, czym dokładnie ta miłość jest.


Dla jednych poświęceniem drugiej osobie, dla innych natomiast potrzebą bliskości czy pragnieniem bycia razem. Kochający się ludzie uwielbiają ze sobą rozmawiać, spożywać wspólnie posiłki, cieszyć się z tego, co dobre, , wspierać w trudnych sytuacjach oraz należeć do siebie fizycznie podczas aktu seksualnego. Miłość to również otwartość, szczerość, tolerancja i zaufanie do partnera.

Relacje między rodzicami mają ogromne znaczenie w rozwoju dziecka. Jeśli są dobre, rodzina jest szczęśliwa. Niestety, gdy poczucie bezpieczeństwa zostaje zachwiane, nasze dzieci również zaczynają mieć problemy. Powstaje zamęt i cierpią na tym wszyscy. Konflikty pomiędzy mężem i żoną powodują utworzenie koalicji dziecka z jednym z rodziców przeciwko drugiemu. To zawsze jest niekorzystne zarówno dla malucha, jak i nastolatka. Dzieci czują się rozbite, ogarnia je niemoc.

Jeśli rodzice są dojrzali, mocno kochają i siebie i dzieci próbują naprawić relacje między sobą. Czasem to się udaje. Często jednak sprawy idą na tyle daleko, że nie da się uratować relacji. Wówczas małżeństwo czy związek kończą się rozwodem lub separacją.