Trwa ładowanie...

Ważny Temat - Łagodna i bezpieczna pielęgnacja skóry Twojego Maluszka

Ważny Temat - Łagodna i bezpieczna pielęgnacja skóry Twojego Maluszka

Kąpiel dla noworodka i niemowlaka to nie tylko podstawowy zabieg związany z pielęgnacją i higieną. To również wyjątkowe doświadczenie, które pozwala mu rozwijać zmysły, umiejętności społeczne oraz umacniać więź między nim a rodzicami.

Pierwsza kąpiel dziecka jest jednocześnie dużym wyzwaniem dla mamy i taty. Często boją się oni tego wyzwania. Nie wiedzą, czy prawidłowo trzymają niemowlę, czy mogą zamoczyć kikut pępowiny, czy woda w wanience na pewno jest wystarczająco ciepła, czy może jednak już jest zbyt gorąca… Kolejnym problemem staje się dobór odpowiednich kosmetyków do kąpieli dla dziecka. Jedni specjaliści uważają, że żadne preparaty nie są potrzebne, inni z kolei zalecają balsam, oliwkę, delikatne mydełko, szampon i wiele innych dodatkowych preparatów.

Jak nie pogubić się w tym gąszczu rad i kosmetyków dostępnych na rynku? Wcale nie jest to takie proste. I w jaki sposób, poza dbałością o takie przyziemne rzeczy jak odpowiednia temperatura wody itp., zadbać jeszcze o komfort i więź z dzieckiem?

Kąpiel powinna być przede wszystkim przyjemna zarówno dla niemowlaka, jak i dla rodzica. To czas, kiedy możemy dotykiem pokazać dziecku, jak bardzo jest dla nas ważne. Masując niemowlę, pomożemy mu rozwijać zmysły. Nawet nie zdajemy sobie sprawę z tego, że już takie czynności mogą sprawić, że w przyszłości naszej córce lub synkowi łatwiej będzie nawiązać relacje międzyludzkie, że dziecko będzie śmielsze. Dlatego też nie zaniedbujmy kąpiel. Poświęćmy na nią więcej czasu.