Trwa ładowanie...

Wspólne spędzanie czasu

Wspólne spędzanie czasu

Wspólnie spędzany czas ma ogromne znaczenie dla relacji pomiędzy członkami rodziny. Kiedy rodzice spędzają z dziećmi dużo czasu na konstruktywnych zabach i edukacyjnych zajęciach, pociechy rozwijają się prawidłowo i zyskują wiele pozytywnych bodźców. Umacnia się w nich poczucie bezpieczeństwa i przekonanie o byciu kochanym. Rodzice, dla odmiany, mają szansę, by przyjrzeć się bliżej zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom. Dostają szansę, by doceniać i cieszyć się towarzystwem swoich pociech. Ponadto, wszyscy mogą zadbać o swą sprawność fizyczną, rozwój pasji, wiedzę o świecie i przekonać się, jak kształtują się stosunki międzyludzkie.


Jednak jak należy rozumieć wspólne spędzanie czasu? I o co chodzi w tym, by był to czas był spędzany w konstruktywny sposób? Czy to oznacza, że rodzina powinna zasiadać przy wspólnym, najlepiej okrągłym, stole i prowadzić mądre, głębokie dyskusje na różne tematy? Odpowiedzi na to pytanie nie trzeba szukać u specjalistów ani w mądrych książkach. Wystarczy sięgnąć pamięcią wstecz i przypomnieć sobie, kiedy najlepiej czuliśmy się z własnymi rodzicami. Można sobie uzmysłowić, kiedy nasze dzieci wyglądają na najszczęśliwsze i tym się kierować. Ważne jest, by wspólnie spędzany czas wszystkim sprawiał przyjemność. Jeżeli nie lubimy jeździć na rowerze, nie zmuszajmy się do wycieczek rowerowych czy rajdów. Lepiej będzie jechać samochodem za miasto i zagrać w piłkę, pospacerować z dzieckiem po lesie lub popływać kajakiem. Jeżeli wszyscy lubią odkrywać nowe miejsca, warto pomyśleć o weekendowych wyprawach po Polsce.

Choć propozycji może być wiele, każda z rodzin i tak wymyśli swoje własne sposoby, na wspólne spędzanie czasu. I jest to najczęściej najlepsze rozwiązanie. Najważniejsze jest bowiem to, aby wspólny czas przyniósł satysfakcję rodzicom, dzieciom, a nawet i dziadkom oraz by dał poczucie bliskości, akceptacji i poczucie przynależności do rodzinnej wspólnoty.