Trwa ładowanie...

Zdrowie dzieci

Zdrowie dzieci

Założenie rodziny jest jednym z największych życiowych wyzwań, a ciąża i poród to zaledwie początek tego długiego i fascynującego procesu. Każdy rodzic na pytanie, o największe marzenie w okresie oczekiwania na dziecko, odpowie, by urodziło się zdrowe, a potem zdrowo rosło i żyło szczęśliwie. Większość rodziców może liczyć na spełnienie tego marzenia, nie należy się jednak łudzić, że pierwsze lata życia naszego dziecka będą jednym pasmem niezmąconej radości.


Małe dzieci chorują i uznaje się to za naturalny element ich rozwoju. Przeziębienia i inne infekcje rozprzestrzeniają się każdej grupie rówieśniczej, czy to na placu zabaw czy w przedszkolu, z taką samą łatwością, z jaką dzieci wymieniają między sobą zabawki czy słodycze. Na szczęście choroby te nie wyrządzają dziecku żadnej trwałej krzywdy. Wręcz przeciwnie. zdrProste infekcje wieku dziecięcego hartują nasze dziecko, wzmacniają jego układ immunologiczny i sprzyjają nabyciu odporności na wirusy i bakterie, z którymi my i nasze dziecko nieustannie się stykamy.

Niestety część rodziców nie ma tyle szczęścia i boryka się ze znacznie poważniejszymi problemami. Stosunkowo rzadkie zaburzenia rozwojowe, jak ADHD czy autyzm, nie zagrażają życiu, ale niewątpliwie utrudniają je dziecku i rodzicom. Niepełnosprawność fizyczna, związana chociażby z dziecięcym porażeniem mózgowym wymusza na nich zmiany w organizacji życia całej rodziny. Nieznaczny odsetek dzieci przychodzi na świat z wadami serca czy innych narządów, a inne zapadają na ciężkie choroby, np. nowotworowe.

Ciężka choroba dziecka jest skrajnie traumatycznym doświadczeniem dla rodziców. Cierpią razem z dzieckiem i czują się współwinni i odpowiedzialni za jego cierpienia. Na szczęście współczesna pediatria, chirurgia dziecięca, jak i inne dziedziny medycyny potrafią skutecznie zwalczać wiele chorób wieku dziecięcego, a przynajmniej kontrolować i łagodzić ich objawy, zapobiegać powikłaniom i poprawiać komfort życia małych pacjentów.