Trwa ładowanie...

Troskliwa pielęgnacja

Troskliwa pielęgnacja

Przewijanie niemowlęcia jest – poza karmieniem – pierwszą i podstawową czynnością, jakiej musi nauczyć się każda matka. Już w szpitalu po porodzie pielęgniarki pokazują, jak robić to prawidłowo, by z czasem kobieta wprowadziła również ojca w tajniki zmieniania pieluszek.

Jedni preferują pieluchy jednorazowe, inni wolą jednak te wielorazowe. Z pewnością każdy wie, że przewijając dziewczynkę należy przecierać pupę dziecka od przodu ku tyłowi, a u chłopca trzeba pamiętać o dokładnym oczyszczaniu również jąderek przy każdej zmianie pieluszki. Najważniejsze jednak dla każdego jest to, by dziecko miało sucho i było zadowolone. Wtedy lepiej mu się je, śpi i przybiera na wadze.

Skóra noworodka i niemowlęcia jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego potrzebuje szczególnej ochrony. Jest ona podatna na wszelkie podrażnienia i problemy z nią związane, np. odpieluszkowe czy atopowe zapalenie skóry. Z tego powodu ogromną uwagę należy przykładać do prawidłowego przewijania dziecka oraz jego higieny.

Kosmetyki stosowane do pielęgnacji skóry niemowlaka powinny być jak najbardziej naturalne. Zawsze więc sprawdzajmy ich skład przed zakupem. W razie pojawienia się pierwszych niepokojących dolegliwości, np. zaczerwienienie skóry czy jej suchość, koniecznie należy udać się po poradę do specjalisty oraz podjąć odpowiednie łagodzenie i leczenie objawów.

Troskliwa pielęgnacja powinna być podstawowym zadaniem każdego rodzica.