Rozwój niemowlęcia
Kto by pomyślał, że ta bezbronna istotka, która płaczem obwieściła swój pierwszy kontakt ze światem, już rok później będzie biegać, mówić, bawić się i aktywnie poznawać otoczenie? Trudno w to uwierzyć rodzicom, którzy z troską pochylają się nad noworodkiem.
Rozwój dziecka w pierwszym roku życia jest bardzo intensywny. Takiej dynamiki i takich postępów w zdobywaniu nowych umiejętności, w rozwoju fizycznym i psychicznym człowiek nigdy więcej już nie doświadczy. Pierwszy rok życia, to rok milowych kroków. Dziecko zmienia się z dnia na dzień. Z miesiąca na miesiąc widać, jak wiele się uczy.
Jest to również rok pełen emocji dla rodziców. Normalną rzeczą są obawy, czy rozwój dziecka przebiega właściwie. By się upewnić, uważnie obserwują niemowlaka, analizują, wciskają w różne normy i siatki. Z drugiej strony towarzyszy im zdziwienie, że nie wiedzieć kiedy, niemowlę zaczęło siedzieć, raczkować i chodzić. Jakby tego było mało płacz przestał być jedyną formą jego komunikacji. Najpierw głuży, później gaworzy, by na koniec uszczęśliwić rodziców, wypowiadając pierwsze słowa. Wywołują one tyle samo wzruszeń, co pierwszy świadomy uśmiech. Ten ostatni to sygnał, że maluch wie, kto ty jesteś, że myśli, że potrafi przekazać swoje zadowolenie i smutek. Jego zmysły działają na pełnych obrotach. Dzięki nim uczy się świata.
Im jest starszy, tym lepiej orientuje się w otoczeniu, w swoich emocjach i potrzebach. Wie, co zrobić by złapać grzechotkę i jak się nią bawić. Dość szybko zaczyna poznawać kto swój, a kto obcy. A to jedynie promil umiejętności, które zdobędzie dziecko w pierwszym roku swego życia.