Trwa ładowanie...

Ciąża

Ciąża

Urodzenie i wychowanie dziecka jest jednym z najbardziej fascynujących w życiu doświadczeń. W czasie ciąży dokonuje się mnóstwo zadziwiających procesów, w wyniku których z pojedynczej komórki powstanie nowy człowiek. Od tej pory przyszła matka staje się odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale i za maleństwo, które nosi pod sercem. Odpowiedzialność ta spowoduje, że w naturalny sposób kobieta zmieni swoje nawyki. Troska o jak najlepszy rozwój mającego się urodzić dziecka będzie dla niej podstawową wartością.

Ciąża - test ciążowy

Brak miesiączki w spodziewanym terminie wywołuje u kobiety potrzebę potwierdzenia istnienia ciąży. Już po kilku dniach od planowanej daty miesiączki można samodzielne wykonać test ciążowy. Wykrywa on hormony ciążowe w moczu. Najlepiej po 2 – 3 tygodniach od zatrzymania miesiączki udać się na pierwszą wizytę do lekarza ginekologa.

Podczas tej wizyty lekarz przeprowadzi ogólne badanie ginekologiczne, zapyta o istniejące problemy zdrowotne, rodzinne, dokona pomiaru ciśnienia tętniczego krwi i ciężaru ciała oraz skieruje na badania laboratoryjne. Umówi także termin pierwszego USG.

Niezwykle ważne w czasie ciąży są regularne badania. Pozwalają na stałe monitorowanie zdrowia matki i dziecka. To dzięki nim mamy gwarancję, że ciąża przebiega prawidłowo i nic nie grozi naszemu dziecku.

Ciąża - objawy

Pierwsze tygodnie ciąży to również czas, kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży - poranne mdłości, wahania nastroju, senność i zmęczenie.

Dwie kreseczki na teście są również sygnałem, by kobieta przyjrzała się bliżej swojej diecie i stylowi życia. To najlepszy czas by jadłospis ciężarnej uległ radykalnym zmianom. Należy zadbać o odpowiednie ilości pożywienia ze wszystkich grup. Na niektóre z nich trzeba zwrócić szczególną uwagę i spożywać ich więcej, ale są również takie, o których lepiej zapomnieć w czasie ciąży.

Ciąża - mity

Ciąża to czas, w którym nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Najlepiej ćwiczyć pod okiem instruktora i korzystać ze specjalnych programów dla kobiet w ciąży. To również czas, w którym nie należy przekreślać życia intymnego. Bliskość i współżycie do końca ciąży jest możliwe, o ile nie zabroni nam tego lekarz. Podczas seksu w ciąży, a przede wszystkim podczas orgazmu organizm kobiety wydziela endorfiny, które działają relaksująco na organizm przyszłej mamy i uspokajają nienarodzone jeszcze dziecko.