- 1
- 2
Witaminy i preparaty dla niemowląt
Dobro dziecka to priorytet każdej mamy, a troska o niemowlę przejawia się między innymi w dobrych nawykach żywieniowych w okresie karmienia piersią. Zróżnicowana i wartościowa pod względem odżywczym dieta mamy dostarcza cennych składników dziecku wraz z mlekiem. Czy pokarm kobiety wystarczy jednak, by zaspokoić zapotrzebowanie niemowlęcia na witaminy?
Jakie witaminy dla niemowląt?
Mleko matki uchodzi za pokarm idealny dla dziecka, ponieważ jest bogate w witaminy niezbędne do funkcjonowania młodego organizmu. Nie należy jednak zapominać, że mleko z piersi nie zapewnia odpowiednio dużej ilości witaminy D i żelaza. Witamina ta jest konieczna, by kości dziecka były mocne, a żelazo jest potrzebne między innymi do rozwoju zdrowych komórek krwi i mózgu. Właściwa podaż żelaza pozwala uniknąć anemii. Ze względu na fakt, iż niemowlęta karmione piersią są narażone na niedobory witaminy D i żelaza, lekarze zalecają suplementację tych składników. Od kilku pierwszych dni życia dziecka należy podawać mu 400 IU witaminy D dziennie, a od czwartego miesiąca życia zaleca się wprowadzenie preparatów z żelazem w dawce 1 mg/kg masy ciała dziecka. Suplementację żelaza należy przerwać w momencie rozszerzenia diety niemowlęcia o produkty bogate w ten minerał (zielone warzywa, mięso, płatki zbożowe).
Witamina D dla niemowląt jest dostępna bez recepty w formie płynu. Suplementy tego typu są zwykle wzbogacone o witaminy A oraz C. Dodatek witaminy C ma niebagatelne znaczenie, witamina ta poprawia bowiem wchłanianie żelaza. Krople z witaminami mają przyjemny smak i są dostępne w wygodnych do użycia opakowaniach.
Niemowlęta, które są karmione piersią lub odciąganym pokarmem mogą być też narażone na niedorób witaminy K. Mleko matki nie zawiera dostatecznej ilości witaminy K. Jej zawartość wynosi około 0,25 µg na 100 ml (na początku ciąży) i nie pokrywa zapotrzebowania niemowlaka na witaminę K. Niedobór tej witaminy może powodować wewnętrzne krwawienie, które może pojawić się u dzieci do 3. miesiąca życia.
Kiedy podawać niemowlęciu suplementy witaminowe?
Lekarz może zalecić stosowanie preparatów witaminowych, gdy dziecko przyszło na świat przed terminem. Wskazaniem do podawania suplementów jest również karmienie piersią w trakcie stosowania diety wegańskiej, gdyż eliminacja produktów pochodzenia zwierzęcego zwiększa ryzyko niedoboru witaminy B12, żelaza, cynku i wapnia. Po preparaty witaminowe warto sięgnąć także wtedy, gdy dieta matki karmiącej jest uboga w produkty bogate odżywczo.
Kobiety karmiące piersią powinny pamiętać, że na rozwój i funkcjonowanie dziecka wpływ mają nie tylko witaminy oraz minerały, ale również pozostałe składniki odżywcze. Niezwykle ważne dla organizmu niemowlęcia są między innymi kwasy tłuszczowe, zwłaszcza DHA. Nienasycone kwasy tłuszczowe DHA mają istotne znaczenie także dla rozwijającego się płodu – odpowiednia ich podaż w diecie ciężarnej zmniejsza bowiem ryzyko problemów ze wzrokiem u dziecka i korzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego. Niestety, w jadłospisie wielu kobiet produkty bogate w kwasy DHA występują zbyt rzadko. Aby w okresie ciąży i karmienia piersią nie doszło do niedoboru tych cennych tłuszczów, zaleca się wprowadzenie do diety większej ilości ryb i owoców morza. Warto stosować również suplementy z DHA, dostępne w aptekach bez recepty. Wybierać należy wyłącznie sprawdzone, przebadane klinicznie preparaty, których skuteczność została dowiedziona.