Dieta dla dzieci z autyzmem
Dieta dla dzieci z autyzmem nie jest jakąś specjalnie przygotowaną dietą, która wyznacza produkty spożywcze szczególnie zalecane dla autystyków i określa te, które powinny być z jadłospisu wykluczone lub przynajmniej ograniczone. Tak naprawdę trudno mówić o specjalnej diecie dla dzieci autystycznych, której stosowanie skutkowałoby zmniejszeniem intensywności objawów zaburzenia. Każde dziecko z tym zaburzeniem rozwojowym jest inne i potrzebuje indywidualnego podejścia terapeutycznego. Odpowiednie żywienie w autyzmie może jednak pomóc w problemach trawiennych u dzieci.
1. Autyzm u dziecka
Złożone i tajemnicze zaburzenie rozwojowe zwane autyzmem cechuje się deficytami w zakresie posługiwania się językiem, wchodzenia w interakcje społeczne i zdolności rozumienia stanów umysłu innych osób. Dzieci autystyczne mają trudności z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi i zazwyczaj przebywają w świecie skrajnej izolacji społecznej. W ciężkich przypadkach autyzmu chore dzieci podejmują destrukcyjną autostymulację, taką jak np. walenie w coś głową. Często przejawiają także powtarzające się zachowania, np. kiwanie się przez długi czas.
Lekarze i rodzice zaczynają zwykle podejrzewać to zaburzenie rozwojowe u dziecka, gdy ma ono około dwóch lat i nie rozwija się u niego mowa. Jak powszechny jest autyzm? Liczby są dyskusyjne. National Institute of Health szacuje, że niektóre formy tego zaburzenia występują u około jednego na 500 dzieci. Większość ekspertów uważa, że autyzm jest w zasadzie zaburzeniem mózgu. Obecnie nie ma jeszcze skutecznego sposobu leczenia autyzmu, ale istnieją programy terapeutyczne, mogące polepszyć socjalizację dziecka i jego mowę. Wymagają jednak dużego zaangażowania i są dość kosztowne.
2. Dieta dla dzieci autystycznych
Jeśli idzie o żywienie dziecka autystycznego, tak naprawdę nie istnieją jakieś specjalne zalecenia dietetyczne. Jeśli rodzice nie wiedzą dokładnie, co mogą podawać maluchowi do jedzenia, a czego raczej unikać w diecie, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym dziecko. Dieta dla dzieci autystycznych zaleca produkty spożywcze, które są lekkostrawne i nie wywołują problemów z pracą układu pokarmowego i przemianą materii. Dla autystyków odpowiednia jest np. dieta bezglutenowa, ponieważ większość dzieci z autyzmem ma problem z trawieniem białek.
Produkty spożywcze dozwolone w diecie bezglutenowej dla autystyków, to:
- mięso i wędliny niezawierające glutenu,
- podroby cielęce – wątróbka, płuca, nerki,
- kurze jaja,
- ryż, soja, tapioka, gryka, kukurydza,
- bezglutenowe makarony,
- mąka ziemniaczana i ryżowa,
- kasze: gryczana, jaglana, kukurydziana,
- kleiki ryżowe,
- płatki ryżowe i kukurydziane,
- bezglutenowe ciasta i pieczywo,
- słaba herbata, kakao,
- warzywa i owoce.
3. Produkty spożywcze niewskazane w diecie dziecka autystycznego
Do produktów spożywczych, które należy ograniczyć w diecie dziecka autystycznego, należą:
- kasza manna, jęczmienna i owsiana,
- płatki owsiane,
- kuskus, pęczak,
- mąka pszenna, jęczmienna, żytnia i owsiana,
- produkty zbożowe,
- słodycze z dodatkiem mąki lub ziaren zbóż,
- makaron razowy i pszenny,
- opłatek wigilijny i komunijny,
- pasztety, parówki,
- kawa zbożowa,
- ciasta i torty.
Jeśli dziecko jest uczulone na kazeinę – białko mleka krowiego, stosuje się dietę bezmleczną. Maluchowi nie wolno podawać krowiego mleka, serów, jogurtów, śmietany i innych produktów na bazie mleka. Można je zastąpić mlekiem ryżowym lub ewentualnie sojowym. Należy zachować ostrożność w przypadku podawania dziecku masła. Można je wcześniej sklarować, czyli roztopić i zdjąć z wierzchu szumowiny. Czasami warto zastąpić masło margaryną. Przy żywieniu dziecka autystycznego warto też zaobserwować jego reakcje na nowe pokarmy i brać pod uwagę preferencje jedzeniowe.