Owoce dla dzieci
Owoce plasują się na spodzie piramidy żywieniowej, co oznacza, że twoje dziecko powinno ich zjadać jak najwięcej. Najlepiej kiedy podajemy dzieciom surowe owoce w całości. Starajmy się podawać dzieciom jak najmniej soków. Dzieci lubią słodki smak owoców i zjadają je bez problemu, a soki są często sztucznie dosładzane. Jeśli mimo wszystko twoje dziecko unika owoców, możesz spróbować koktajlu na mleku z dodatkiem zmiksowanych bananów czy truskawek albo połączenia przetartych owoców z jogurtem naturalnym.
1. Od kiedy owoce dla niemowląt?
Każdego dnia dzieci powinny jeść owoce. Od 6 miesiąca życia – 1 porcję dziennie, a po 1 roku życia 2 – 3 porcje. Desery i musy owocowe można podawać dzieciom od 6 miesiąca życia dziecka. Podobnie jak świeże owoce – są one źródłem witamin (zwłaszcza witaminy C), składników mineralnych i błonnika. W 10 miesiącu życia do jadłospisu dziecka można wprowadzić deserki z dodatkami, bowiem podnoszą one ich wartość odżywczą i smakową.
Owoce są podstawowym źródłem witamin niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Zawierają sole mineralne, cukry proste będące źródłem energii oraz błonnik konieczny dla właściwej przemiany materii. Tak jak wszystkie nowe pokarmy, należy je wprowadzać do jadłospisu stopniowo i w określonym porządku.
Od 5. miesiąca można bezpiecznie wprowadzać do diety dziecka:
- jabłka
- porzeczki
- owoce dzikiej róży
- winogrona
- jagody
- maliny
- jeżyny
- banany
W szóstym miesiącu życia można już włączyć śliwki, a od siódmego gruszki, morele i żurawinę. Jedne źródła podają, że od 10. miesiąca możemy zacząć wprowadzać truskawki, mandarynki, cytryny, pomarańcze i ananasy. Inne mówią, że bezpieczna granica to 24 miesiące. Kiedy byśmy nie chcieli wprowadzić tej grupy owoców należy pamiętać, że trzeba to zrobić powoli i ostrożnie z uwagi na możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. Po 12. miesiącu można do diety włączyć kiwi oraz arbuza.
2. Jakie owoce dla niemowląt?
To, że owoce są bardzo zdrowe wiedzą wszyscy, ale jakie owoce podawać dziecku by optymalnie zadbać o zdrowie naszego dziecka?
- Jabłka - niezwykle rzadko wywołują reakcje alergiczne, są bogate w błonnik i lekkostrawne.
- Dzika róża - ważny składnik diety dziecka ze względu na wysoką zawartość witaminy C, naturalnie wzmacniającej odporność dziecka na infekcje i przeziębienia.
- Banany - stanowią źródło błonnika, białka, wapnia, fosforu i potasu. Regulują równowagę kwasowo - zasadową organizmu. Mają także dużo witamin z grupy B.
- Gruszki - zawierają oczyszczające pektyn oraz błonnik, który pobudza trawienie.
- Morele - zawierają korzystną dla wzroku i skóry prowitaminę A.
- Truskawki – zawierają witaminę C i składniki mineralne.
- Brzoskwinie - bogactwo witaminy A.
- Pomarańcze - są bogate w witaminę C, B1 oraz kwas foliowy. Posiadają działanie utleniające.
Od szóstego miesiąca u dzieci karmionych piersią (butelką od czwartego) możemy podać dziecku sok owocowy. Zaczynamy od soku jabłkowego. Wskazane jest podawanie dzieciom produktów gotowych lub z owoców ze sprawdzonego źródła, bez dodatku cukru. Podajemy je łyżeczką zaczynając od małych ilości, stopniowo je zwiększając.
Anna Liszewska