Kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy (witamina B9, folacyna, folan) to substancja niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu. Kwas foliowy w ciąży jest szczególnie ważny podczas początkowych etapów, ponieważ wówczas kształtuje się mózg i rdzeń kręgowy. Niedobór kwasu foliowego może spowodować wady cewy nerwowej. Dlatego też kobietom planującym zajść w ciążę zaleca się suplementację kwasu foliowego. Dzienna dawka kwasu foliowego wynosi 0,4 mg. W pierwszym trymestrze ciąży może być zwiększona do 1 mg.

Polecane wideo:

Kwas foliowy

Wszyscy wiemy, że kwas foliowy to witamina z grypy B, oznacza cyfrą 9 - B9. Bywa określany także jako folacyna lub folan. Jest to substancja, której organizm nie może sam wytwarzać, dlatego konieczna jest jej suplementacja. Kwas foliowy jest szczególnie ważny w przypadku kobiet, ponieważ jego przyjmowanie przed zajściem w ciążę i w okresie samej ciąży zapobiega wielu wadom rozwojowym, szczególnie wadom cewy nerwowej płodu. Wada ta może powodować m.in. rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, przepukliny oponowo-rdzeniowe.

Wady te powstają w ciągu pierwszego miesiąca ciąży, czyli zazwyczaj wtedy, kiedy kobieta nie wie jeszcze, czy doszło do zapłodnienia. Warto też wspomnieć, że początkowym okresie ciąży, kiedy potrzebna jest największa ilość kwasu foliowego na miejsce organogeneza, czyli wykształcanie się narządów wewnętrznych płodu. Ponadto, niedobór kwasu foliowego w ciąży ma wpływ nie tylko na zdrowie dziecka, ale także kobiety ciężarnej. Niski poziom witaminy B9 może przyczynić się m.in. do rozwoju anemii u ciężarnych.

Dawkowanie kwasu foliowego w ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, jaka jest dawka kwasu foliowego w ciąży? Ile powinno się przyjmować tej substancji, by zapobiec nieprawidłowościom w rozwoju płodu? Czy kwas foliowy można przedawkować? Zanim udzielimy odpowiedzi na te pytania, trzeba powiedzieć, że przyjmowanie kwasu foliowego powinno się rozpocząć na co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą, gdyż jak zostało powiedziane, najważniejszy okres rozwojowy płodu przypada wówczas, gdy kobieta jeszcze o nie wie, że jest w ciąży.

Niestety, nie każdą ciążę można zaplanować (aż połowa ciąż w Polsce jest nieplanowana), dlatego też zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego w trakcie aktywności seksualnej. Jeśli kobieta współżyje, a nie zawsze się zabezpiecza, powinna w tym czasie przyjmować kwas foliowy. Zalecana dawka kwasu foliowego to 0,4 mg na dzień. Porcja ta może być zwiększona do 1 mg dziennie w czasie pierwszego trymestru ciąży, ale zmiana ta powinna być uzgodniona z ginekologiem. Niektórym kobietom zaleca się także przyjmowanie kwasu foliowego w trakcie całej ciąży, a zleca to lekarz prowadzący. Kwasu foliowego nie można przedawkować. Nawet jeśli przez kilka lat przyjmuje się zwiększone dawki folacyny, to nie powoduje to najmniejszego wpływu na zdrowie.

Kwas foliowy dla kobiet w ciąży

Kwas foliowy przed ciążą i w trakcie jej trwania można dostarczać organizmowi w postaci specjalnych suplementów diety dostępnych w aptekach. Wybór konkretnego preparatu można uzgodnić z lekarzem prowadzącym lub poradzić się farmaceuty w aptece. Przyjmowanie suplementów diety z kwasem foliowym jest konieczne, ponieważ witamina B9 jest substancją bardzo podatną na obróbkę termiczną i ginie podczas gotowania czy pieczenia. Niektóre produkty bogate w kwas foliowy są kaloryczne i nie można ich przyjmować w zbyt dużych ilościach.

Ponadto, zanim organizm przyswoi naturalne foliany, giną one w 50%. Nie oznacza to jednak, że ciężarna nie powinna się prawidłowo odżywiać. Supelemtacja farmakologiczna musi być połączona z odpowiednią dietą. Powinny się w niej znaleźć produkty zawierające duże ilości kwasu foliowego, a więc: warzywa o zielonych liściach (szpinak, sałata, natka pietruszki), rośliny strączkowe (soja, fasola, groch, zielony groszek), brukselka, soczewica, szparagi, rzepa, buraki, owoce (banany, pomarańcze), wątróbka, sery, produkty zbożowe zawierające jęczmień i pszenicę, ryż, żółtka jaj.

Ewelina Stanios

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Histeria

Elciaaaa90 • ostatni post 2 dni temu

1

Ubranka

~paola123 • ostatni post 4 tygodnie temu

2
Artykuły Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka
Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Kwas DHA dla ciężarnych

Kwas DHA dla ciężarnych

Kwas DHA spełnia istotne funkcje w organizmie kobiety ciężarnej i jej dziecka.

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Rozwój wyobraźni

wyobrażeń twórczych i wspomóc w ten sposób rozwój intelektualny? Oto niektóre propozycje ćwiczeń. Dokańczanie rysunków - dziecku podaje się kartki (...) na rozwój...

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Kwasy omega-3 w ciąży

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dzieci, chronią przed schorzeniami układu krążenia i nowotworami (...) oraz wspomagają odporność. Kwasy omega w diecie przyszłej mamy nie tylko...

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Uzdolnione dzieci

Zdolne dziecko to powód do dumy rodziców. Często chwalą się oni swoją pociechą przed innymi, doceniają jego sukcesy i motywują do pracy. Należy (...) własnych niezrealizowanych w przeszłości ambicji. Zdolne dziecko Każde...

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Jakie witaminy są ważne w ciąży?

Jakie witaminy są ważne w ciąży?

W czasie ciąży kobieta powinna w szczególny sposób zadbać o swoje zdrowie, przyjmując zalecane ilości witamin.

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Kwasy Omega-3 a karmienie piersią

Kwasy Omega-3 a karmienie piersią

Właściwa podaż kwasów tłuszczowych Omega-3 jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia.

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Rozwój dziecka przez zabawę

pozbawiają najmłodszych właśnie zabawy. I biją na alarm. Zabawa jest bowiem niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jak zabawa wpływa na najmłodszych (...) - tych, którzy jeszcze nie ukończyli trzeciego roku życia?...