Trwa ładowanie...

Kwas foliowy w ciąży. Suplementacja i dawkowanie

Kwas foliowy (witamina B9, folacyna, folan) to substancja niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu. Kwas foliowy w ciąży jest szczególnie ważny podczas początkowych etapów, ponieważ wówczas kształtuje się mózg i rdzeń kręgowy. Niedobór kwasu foliowego może spowodować wady cewy nerwowej. Dlatego też kobietom planującym zajść w ciążę zaleca się suplementację kwasu foliowego. Ile kwasu foliowego w ciąży powinno się suplementować? Czy można przedawkować kwas foliowy?

Zobacz film: "Suplement dla przyszłych mam jednak nieskuteczny?"

spis treści

1. Właściwości kwasu foliowego

Wszyscy wiemy, że kwas foliowy to witamina z grupy B, oznaczana cyfrą 9 - B9. Bywa określany także jako folacyna lub folan. Jest to substancja, której organizm nie może sam wytwarzać, dlatego konieczna jest jej suplementacja.

Kwas foliowy jest szczególnie ważny w przypadku kobiet, ponieważ jego przyjmowanie przed zajściem w ciążę i w okresie samej ciąży zapobiega wielu wadom rozwojowym, szczególnie wadom cewy nerwowej płodu. Wada ta może powodować m.in. rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, przepukliny oponowo-rdzeniowe.

Wady te powstają w ciągu pierwszego miesiąca ciąży, czyli zazwyczaj wtedy, kiedy kobieta nie wie jeszcze, czy doszło do zapłodnienia. Warto też wspomnieć, że początkowym okresie ciąży, kiedy potrzebna jest największa ilość kwasu foliowego na miejsce organogeneza, czyli wykształcanie się narządów wewnętrznych płodu.

Ponadto, niedobór kwasu foliowego w ciąży ma wpływ nie tylko na zdrowie dziecka, ale także kobiety ciężarnej. Niski poziom witaminy B9 może przyczynić się m.in. do rozwoju anemii u ciężarnych.

Kwas foliowy - czy wiesz, ile go potrzebujesz?
Kwas foliowy - czy wiesz, ile go potrzebujesz?

Informacje o zapotrzebowaniu na kwas foliowy dla dorosłego człowieka (kobiety), kobiety planującej ciążę,

przeczytaj artykuł

2. Dawkowanie kwasu foliowego w ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, jaka jest dawka kwasu foliowego w ciąży? Ile powinno się przyjmować tej substancji, by zapobiec nieprawidłowościom w rozwoju płodu? Czy kwas foliowy można przedawkować?

Zanim udzielimy odpowiedzi na te pytania, trzeba powiedzieć, że przyjmowanie kwasu foliowego powinno się rozpocząć na co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą, gdyż jak zostało powiedziane, najważniejszy okres rozwojowy płodu przypada wówczas, gdy kobieta jeszcze o nie wie, że jest w ciąży.

Niestety, nie każdą ciążę można zaplanować (aż połowa ciąż w Polsce jest nieplanowana), dlatego też zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego w trakcie aktywności seksualnej. Jeśli kobieta współżyje, a nie zawsze się zabezpiecza, powinna w tym czasie przyjmować kwas foliowy.

Zalecana dawka kwasu foliowego w ciąży to 0,4 mg na dzień. Porcja ta może być zwiększona do 1 mg dziennie w czasie pierwszego trymestru ciąży, ale zmiana ta powinna być uzgodniona z ginekologiem.

3. Kwas foliowy w ciąży - do kiedy zażywać?

Niektórym kobietom zaleca się także przyjmowanie kwasu foliowego w trakcie całej ciąży, a zleca to lekarz prowadzący. Kwasu foliowego nie można przedawkować. Nawet jeśli przez kilka lat przyjmuje się zwiększone dawki folacyny, to nie powoduje to najmniejszego wpływu na zdrowie.

Kwas foliowy minimalizuje ryzyko wad serca
Kwas foliowy minimalizuje ryzyko wad serca

Wprowadzony kilkanaście lat temu w Kanadzie obowiązek wzbogacania żywności kwasem foliowym przyczynił

przeczytaj artykuł

4. W jaki sposób dostarczyć sobie kwasu foliowego?

Kwas foliowy przed ciążą i w trakcie jej trwania można dostarczać organizmowi w postaci specjalnych suplementów diety dostępnych w aptekach. Wybór konkretnego preparatu można uzgodnić z lekarzem prowadzącym lub poradzić się farmaceuty w aptece.

Przyjmowanie suplementów diety z kwasem foliowym jest konieczne, ponieważ witamina B9 jest substancją bardzo podatną na obróbkę termiczną i ginie podczas gotowania czy pieczenia. Niektóre produkty bogate w kwas foliowy są kaloryczne i nie można ich przyjmować w zbyt dużych ilościach.

Kwas foliowy w diecie
Kwas foliowy w diecie

Kwas foliowy reguluje funkcjonowanie komórek, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym; zapobiega

zobacz galerię

Ponadto, zanim organizm przyswoi naturalne foliany, giną one w 50%. Nie oznacza to jednak, że ciężarna nie powinna się prawidłowo odżywiać.

Supelemtacja farmakologiczna musi być połączona z odpowiednią dietą. Powinny się w niej znaleźć produkty zawierające duże ilości kwasu foliowego, a więc: warzywa o zielonych liściach (szpinak, sałata, natka pietruszki), rośliny strączkowe (soja, fasola, groch, zielony groszek), brukselka, soczewica, szparagi, rzepa, buraki, owoce (banany, pomarańcze), wątróbka, sery, produkty zbożowe zawierające jęczmień i pszenicę, ryż, żółtka jaj.

Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.