Podwieczorek dla dziecka: jak właściwie go skomponować?
Podwieczorek dla dziecka to jeden z przyjemniejszych posiłków. Nierzadko kojarzy się z czymś smacznym i słodkim. Sprawdzamy, jakie są kreatywne pomysły na podwieczorek, które mogą zachęcić dzieci do jedzenia oraz czy istnieją zalecenia dotyczące zdrowego podwieczorku dla dzieci.
- 1. Podwieczorek dla dziecka: dlaczego to ważny element dnia?
- 2. Jak zapewnić, aby podwieczorek dla dzieci był zarówno smaczny, jak i pożywny?
- 3. Jakie są zdrowe i smaczne przekąski na podwieczorek dla dzieci?
- 3.1. Co na podwieczorek dla dzieci?
- 4. Przepisy na podwieczorek dla dzieci
- 4.1. Pieczony banan
- 4.2. Egzotyczny budyń z sosem kiwi
- 4.3. Kisiel z syropu z czarnej porzeczki i mięty
- 4.4. Shake malinowo-jeżynowy z melisą
1. Podwieczorek dla dziecka: dlaczego to ważny element dnia?
Według zaleceń dzieci powinny jeść 4-5 posiłków dziennie: 3 podstawowe (śniadanie, obiad, kolacja) i 1-2 uzupełniające (drugie śniadanie i/lub podwieczorek). Przerwa pomiędzy nimi powinna wynosić ok. 3-4 godzin.
– Podwieczorek może, ale nie musi pojawiać się w codziennym jadłospisie dzieci. Wszystko zależy od planu dnia, ilości posiłków i ogólnego trybu życia danego dziecka i całej rodziny – mówi Izabela Daniel-Kalicka, dietetyczka i autorka książki „Zdrowe Smaki BLW”. I dodaje:
– Mimo, że podwieczorek kojarzony jest z czymś „na słodko”, to wcale nie musi tak to wyglądać. Jeżeli po prostu traktujemy podwieczorek jako jeden z posiłków, a nie deser, to śmiało możemy zaproponować “zwykły” posiłek, np. kanapkę z pastą warzywną, szybki koktajl lub sałatkę owocową z orzechami. Jeśli jednak zależy nam na czymś słodkim to w tej sytuacji warto zaproponować deser w towarzystwie świeżych warzyw. To jeden ze sposobów na oswajanie dzieci z mniej lubianymi produktami.
2. Jak zapewnić, aby podwieczorek dla dzieci był zarówno smaczny, jak i pożywny?
Zdrowy podwieczorek dla dzieci powinien być lekki i mały, a także dostarczać witamin i minerałów. Jego zadaniem jest zmobilizować organizm do dalszej aktywności, a nie obniżyć jego wydajność poprzez poczucie sytości.
– Warto pamiętać, aby proponowane produkty składały się na pełnowartościowy, ale wciąż lekki posiłek będący źródłem zarówno białka, tłuszczów, jak i węglowodanów. Na przykładzie sałatki owocowej mogłoby wyglądać to następująco: pokrojone owoce (będące źródłem węglowodanów) z dodatkiem jogurtu naturalnego (białko i tłuszcze) posypane orzechami lub polane masłem orzechowym (białko i tłuszcze) – podpowiada Izabela Daniel-Kalicka.
3. Jakie są zdrowe i smaczne przekąski na podwieczorek dla dzieci?
3.1. Co na podwieczorek dla dzieci?
Szybki podwieczorek dla dzieci to przede wszystkim sezonowe warzywa i owoce, np. truskawki, jabłka, marchewka, borówki, arbuz. Można zabrać je ze sobą na spacer lub podać niemowlęciu w trakcie rozszerzania diety metodą BLW. Warto też zrobić z nich mus.
Smaczną opcją są też domowe ciasta z sezonowymi owocami (np. szarlotka lub ciasto z rabarbarem), a także racuchy z jabłkami i cynamonem oraz galaretki z owocami.
4. Przepisy na podwieczorek dla dzieci
4.1. Pieczony banan
Składniki:
- banany,
- szklanka malin lub truskawek (ewentualnie kilka kostek gorzkiej czekolady).
Umytego banana w skórce wkładamy do rozgrzanego do 180°C piekarnika. Zapiekamy w całości do momentu aż jego skórka zrobi się zupełnie czarna.
Następnie delikatnie wyjmujemy banana z piekarnika, rozcinamy skórkę i wykładamy na talerz. Maliny lub truskawki miksujemy, a powstałym musem polewamy banana.
4.2. Egzotyczny budyń z sosem kiwi
Składniki:
- 1,5 szklanki mleka,
- 3 łyżeczki mąki ziemniaczanej,
- laska wanilii,
- kiwi.
Szklankę mleka gotujemy z laską wanilii na małym ogniu. W pozostałej ilości mleka rozpuszczamy mąkę ziemniaczaną. Z gotującego się mleka wyjmujemy laskę wanilii i wlewamy do niego przygotowaną mieszankę. Dokładnie mieszamy, aż do momentu zgęstnienia budyniu.
Następnie przygotowujemy mus z kiwi. Owoc obieramy ze skórki i miksujemy. Musem polewamy lekko ostudzony w miseczkach budyń.
4.3. Kisiel z syropu z czarnej porzeczki i mięty
Składniki:
- 150 ml soku z czarnej porzeczki
- 250 ml wody
- 4 gałązki świeżej mięty
- 2 spore łyżki mąki ziemniaczanej
Do garnka przelewamy sok z czarnej porzeczki oraz 200 ml wody, dodajemy miętę i gotujemy. W pozostałej wodzie mieszamy mąkę ziemniaczaną i rozścieramy ewentualne grudki.
Gdy sok z wodą i miętą się zagotuje, dodajemy wodę z mąką ziemniaczaną. Chwilę gotujemy razem. Rozlewamy do pucharków.
4.4. Shake malinowo-jeżynowy z melisą
Składniki:
- 1 szkl. jeżyn
- 1 szkl. malin
- 2 szkl. jogurtu naturalnego
- pęczek melisy
Z melisy obrywamy listki. Wszystkie składniki przekładamy do naczynia blendującego i ucieramy. Gotowe!
Autorką przepisu na kisiel z syropu z czarnej porzeczki i mięty oraz shake malinowo-jeżynowy z melisą jest Katarzyna Kosmala, autorka książki "Ziołowe smaki" (Wydawnictwo Gaj).