Trwa ładowanie...

Napoje dla dzieci

Avatar placeholder
15.06.2015 13:30
Napoje dla dzieci
Napoje dla dzieci (Zdjęcie dziewczynki / Shutterstock)

Rodzice często dużo wysiłku i kreatywności poświęcają na przygotowanie zdrowych i odpowiednio zbilansowanych posiłków dla swoich pociech. Do tego celu stosują piramidę żywieniową, która niestety nie wskazuje, co należy podawać dziecku do picia. Menu przedszkolaka to nie tylko jedzenie, ale i picie – woda, soki, herbaty. Tu powstaje pytanie: jakie napoje podawać dzieciom?

spis treści
Jak wzbogacić swoją dietę w wapń?
Jak wzbogacić swoją dietę w wapń? [7 zdjęć]

Mleko to jeden z uniwersalnych sposobów, aby dostarczyć wapń organizmowi. Już jedna filiżanka to prawie

zobacz galerię

1. Nawyki żywieniowe przedszkolaka

Każdy rodzic zapewne się już zorientował, że dziecko w wieku 4-5 lat chce samodzielnie dokonywać wyborów, nawet na płaszczyźnie żywieniowej. To, co wybiera, uwarunkowane jest jego nawykami żywieniowymi powstałymi z wcześniejszej inicjatywy rodziców, ewentualnie perspektywą zjedzenia i wypicia tego, co jest zakazane. Jedna z zasad prawidłowego żywienia mówi: „nie zakazuj jedzenia i picia sztucznych produktów, ale podsuwaj wartościowe rozwiązania żywieniowe”, druga: „ogranicz dostęp do kalorycznych i bezwartościowych produktów”. Jest to o tyle ważne, że nawet jeśli rodzice kontrolują to, co dziecko je i pije w domu, to nie wiedzą, co wybiera w sklepiku szkolnym (a dziecko rośnie i z przedszkolaka przemieni się w końcu w ucznia z dostępem do sklepów). Stworzenie w głowie dziecka obrazu tego, co dobre, spowoduje, że samodzielnie dokona dobrego i wartościowego wyboru.

2. Co do picia dla dzieci?

Niestety wybór jest ogromny. Niestety, bo w większości są to produkty dosładzane i zawierające konserwanty, a do tego opakowane w śliczne kolorowe pudełeczka, będące pokusą dla każdego dziecka. W rezultacie potrzeba odrobiny zdrowego rozsądku i dobrej woli, by zaproponować dziecku wodę niegazowaną do picia w miejsce słodkiej coca-coli.

2.1. Woda niegazowana

Zobacz film: "Ile i co powinien jeść przedszkolak?"

Woda niegazowana jest najlepszym rozwiązaniem na ugaszenie pragnienia naszego dziecka. Pamiętajmy o wyborze wody średnio zmineralizowanej, a także o tym, że mówimy stanowcze NIE wodzie gazowanej (słodkiej lub zwykłej, której bąbelki powstałe z dwutlenku węgla podrażniają żołądek). Każdy zna zasadę spożywania co najmniej dwóch litrów wody niegazowanej dziennie przez dorosłego. Ta sama zasada dotyczy dzieci. Woda niegazowana skutecznie nawadnia organizm i gasi pragnienie (słodkie napoje jedynie je maskują, a czasem nawet wzmacniają). Nawyk picia wody należy budować przed drugim rokiem życia. Z pewnością później nie będzie problemów z piciem wody niegazowanej.

2.2. Kompoty, soki, napoje, nektary

Z całej grupy owocowych napojów najtrafniejsze są kompoty i samodzielnie przygotowane soki. Mamy pewność, że dziecko pije coś naturalnego i zdrowego. Duża liczba dorosłych uważa, że kupując soki dla dzieci w kartonach, proponują dziecku zdrowe i pełne witamin produkty. Prawdą jednak jest, że zdecydowana większość dorosłych w ogóle nie czyta etykiet, które informują klienta o zawartości cukru i substancji konserwujących. W efekcie zamiast naturalnego soku, podajemy dzieciom rozcieńczony i dosładzany napój, nawet jeśli na etykiecie jest napis „sok 100%”. Dlatego kompoty z wiśni, agrestu czy truskawek bez dodatku cukru są bardzo dobrym napitkiem dla dziecka, podobnie, jak i samodzielnie wyciśnięte soki z pomarańczy, grejpfrutów czy marchwi.

2.3. Herbatki ziołowe i z suszonych owoców

Istnieje cały szereg herbatek ziołowych i owocowych. Niemowlętom podaje się od czasu do czasu herbatkę z kopru włoskiego czy rumianku. Dla starszych dzieci są herbatki z aronii, tarniny, głogu, dzikiej róży, jarzębiny, porzeczek, malin, skórek jabłka itp. Bez obaw, ale z umiarem ze względu na ich lecznicze właściwości, można podawać dzieciom napary z hibiskusa, mięty, lipy czy rumianku. Herbatki podawane raz na jakiś czas nie zaszkodzą dziecku, ale pamiętajmy, że wiążą się one z dosłodzeniem (szczególnie te w postaci granulatu).

2.4. Mleko, kakao i kawy zbożowe

W zaleceniach żywieniowych dla najmłodszych stale pojawia się konieczność podawania dziecku mleka. Najpierw jest to mleko matki, potem mleko modyfikowane, na końcu mleko krowie. Mleko zawiera dużo białka, wspomagającego rozwój kości i budującego układ odpornościowy. Skutecznie gasi pragnienie, chociaż nadmierne spożywanie w wieku najmłodszym (1,5-3 – dla tej grupy wiekowej przeznaczone są właśnie mleka modyfikowane) może wywołać alergie białkowe. W menu przedszkolaka także powinna pojawić się szklanka gorącego mleka czy kakao, które są rewelacyjnym źródłem magnezu, żelaza, potasu i wapnia. Podczas przygotowania kakao najlepiej korzystać z tradycyjnego gorzkiego kakao niż z dosładzanych granulatów. Do posiłków śniadaniowych można od czasu do czasu podawać dziecku kawę zbożową naturalną. Przedszkolaki chętnie piją kawę, która z nazwy kojarzy im się z napojem dla dorosłych. Kawy zbożowe powstają najczęściej z wyprażonych ziaren jęczmienia, żyta i cykorii, dlatego też są bogate w błonnik pokarmowy, który wspomaga i stymuluje przemianę materii

Następny artykuł: Obiad dla przedszkolaka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze