Przedszkola

Gdy nasz maluch kończy 3 lata zaczynamy rozważać, czy nadszedł już czas, na tzw. wychowanie przedszkolne. Jeżeli rozwój dziecka przebiega prawidłowo, najprawdopodobniej możemy zdecydować się na wysłanie go do przedszkola. Nasza decyzja powinna być gruntownie przemyślana, zanim jeszcze rozpocznie się nabór do przedszkoli. Ich wybór jest ogromny. Mamy przedszkola publiczne i prywatne. Do tego istnieje wiele placówek profilowanych. Są przedszkola językowe, ekologiczne, przedszkola Montesorri, przedszkola steinerowskie. Jak wybrać to właściwe?

Polecane wideo:

  • *Przede wszystkim powinniśmy:
 1. Odpowiedzieć sobie na pytanie, czego potrzebuje nasze dziecko i my.
 2. Określić minimalne wymagania, które placówka powinna spełniać.
 3. Wytypować przedszkola, które bierzemy pod uwagę. Dobrze jest zwrócić uwagę na takie „drobiazgi”, jak odległość od domu, czy jest nam do niego po drodze, czy jest plac zabaw, itp.
 4. Powinniśmy dokładnie zapoznać się ze stronami internetowymi wybranych placówek, nie pomijając galerii i imprez, rozkładu zajęć i kontaktów. Pamiętajmy jednak, że to tylko etap zbierania informacji ogólnych.
 5. Jeżeli decydujemy się na placówkę „alternatywną”, to dokładnie zapoznajmy się z wybraną metodą edukacji, by nie dać sobie wcisnąć „półproduktu”.
 6. Z ogólnym rozeznaniem i szczegółowymi pytaniami wybierzmy się na wizję lokalną. Obejrzyjmy wszystkie kąty. Podejrzyjmy, jak wyglądają zajęcia i czas wolny, zarówno w sali, jak i na podwórku (bajka na dvd lub niekontrolowane szaleństwo nie są dobrym znakiem). Pytajmy o wszystko, co nas interesuje.
 7. Poszukajmy opinii rodziców i dzieci, którzy wybrane przez nas przedszkole znają już z autopsji.
 8. Koniecznie skorzystajmy z dni otwartych.
 9. Upewnijmy się, czy przedszkole dopuszcza wizyty adaptacyjne z dzieckiem i czy w pierwszych tygodniach po rozpoczęciu roku szkolnego, będzie można w miarę potrzeby towarzyszyć maluchowi.
 10. Będąc w przedszkolu zwróćmy uwagę, w jaki sposób wychowawcy z nami rozmawiają, jak odnoszą się do dzieci, podpatrzmy, na czym polega komunikacja z rodzicami, którzy już z ich „usług” korzystają.
 11. Bardzo istotne jest, aby sprawdzić, jak w przedszkolu zadbano o szeroko rozumiane bezpieczeństwo dzieci!
 12. Nie zapomnijmy również o tym, by wziąć pod uwagę opinię naszej latorośli na temat wybranego przez nas przedszkola.

Pamiętajmy, że nie wszystko złoto, co się świeci. Niestety nadal bez trudu znajdą się przedszkola, w których cała aktywność ogranicza się do „osuszania kieszeni” rodziców i stwarzania pozorów. Od pięknego wyglądu, mnogości zajęć i różnorodnych rewolucyjnych metod wychowawczych ważniejsze jest serce, zapał, wiedza, poczucie misji, a przede wszystkim, miłość i szacunek do dzieci. Gdy tego zabraknie nie pomogą najbardziej wyszukane zajęcia dodatkowe i kolorowe ściany.

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Przedszkola
Przedszkola

Jak przygotować dziecko do przedszkolnego debiutu?

Jak przygotować dziecko do przedszkolnego debiutu?

Wybieranie przedszkola. Szukając najlepszego przedszkola dla swojej pociechy, ustal, co jest dla ciebie i twojego dziecka ważne (kadra, budynek (...) możliwość, zbierz kilka opinii rodziców, których dzieci już chodzą...

Przedszkola

Przedszkole integracyjne

Kiedy maluch wkracza w wiek przedszkolny, niejeden rodzic zastanawia się nad wyborem przedszkola. Czy publiczne, czy prywatne? Czy z możliwością (...) i zaburzenia. Ile kosztuje posłanie dziecka do przedszkola integracyjnego?...

Przedszkola

Baza przedszkoli publicznych

Przedszkola publiczne w województwach: mazowieckim opolskim podkarpackim śląskim dolnośląskim łódzkim lubelskim wielkopolskim pomorskim

Przedszkola

Gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Przedszkolaki nie zawsze są grzeczne i miłe. Zdarza się, że krzyczą i płaczą kiedy demonstrują swoją niechęć do przedszkola. Mają zły humor? Podłoże (...) tego zjawiska może być jednak bardziej skomplikowane, niż ci się wydaje... Przyczyny...

Przedszkola

Leśne przedszkola alternatywą dla tradycyjnych?

Leśne przedszkola alternatywą dla tradycyjnych?

na całym świecie leśne przedszkola. Idea przedszkola, w którym maluchy większość czasu spędzają na świeżym powietrzu, narodziła się kilkadziesiąt (...) całego dnia w lesie, bez mediów, zabawek i ogrzewania, wydaje...

Przedszkola

Niechęć do przedszkola

Niechęć do przedszkola

Problem z pozostaniem w przedszkolu poza okresem adaptacji, pojawia się również po weekendzie lub nieobecności spowodowanej np. chorobą.

Przedszkola

Zapisy do przedszkola 2011

o przyjęcie do przedszkola Wnioski o przyjęcie, prócz normalnej formy, mogą być także wypełniane drogą elektroniczną. Należy wejść na stronę interesującego (...) nas przedszkola, wypełnić wniosek, wydrukować go, podpisać...