Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Małgorzata Jezierska

Dieta dla dziecka z nadwagą

Avatar placeholder
Anna Szozda 01.08.2017 14:57
Dieta dla dziecka z nadwagą
Dieta dla dziecka z nadwagą (Zdjęcie autorstwa: Rubbermaid Products / CC BY 2.0)

Dieta dla dziecka z nadwagą to problem wielu rodziców. Nie potrafią odmawiać mu jedzenia, tłumacząc, że maluch musi się rozwijać. Kłopot zaczyna się, kiedy dziecko podjada niezdrowe przekąski, a na obiad domaga się pizzy, frytek i innych niezdrowych, tłustych potraw.  Jego waga zaczyna przekraczać normę, co na pewno nie jest dla niego zdrowe.

spis treści

1. Po co nam dieta dla dziecka z nadwagą?

Dziecko powinno jeść regularne, zbilansowane i zdrowe posiłki. To w dzieciństwie kształtują się nawyki żywieniowe, które wnosi w późniejsze życie. Otyłość i ****nadwaga w tym okresie często prowadzą do otyłości w dorosłym życiu, a to z kolei do wielu chorób powiązanych z nieprawidłową wagą i niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Już w dzieciństwie może pojawić się cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu i stłuszczenie wątroby. Do tego dochodzi problem wyśmiewania się z dzieci o większej tuszy.

2. Jak wygląda dieta dla dziecka z nadwagą?

Pierwszą zasadą jest regularność. Podawanie pięciu posiłków o ustalonych godzinach sprawi, że dziecko nie będzie głodne i nie będzie podjadało. To bardzo ważne, bo czasami między posiłkami można dostarczyć sobie tyle samo kalorii, ile otrzymujemy w posiłkach. Trzymajmy się tego i nie podjadajmy sami, aby dziecko nie czuło się karane. Nawet w weekendy nie pozwalajmy na rozluźnienie planu żywienia.

Zobacz film: "Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole dla dziecka?"

Dobrym sposobem na uniknięcie podjadania i uczucia ciągłego głodu jest nauczenie dziecka, aby jadło śniadanie od razu po obudzeniu. Wychodzenie do przedszkola czy szkoły z pustym żołądkiem powinno być całkowicie zakazane. Jeśli nie udaje nam się odzwyczaić malucha od podjadania, zastanówmy się nad przekąskami, które będą dla niego zdrowe. Gdy  bardzo chce coś przekąsić, przygotujmy mu:

  • owoce i warzywa pokrojone w kostkę, słupki (jabłka, brzoskwinie, śliwki, winogrona ze skórką);
  •  orzechy w odpowiedniej ilości;
  • wafle ryzowe;
  • chrupki kukurydziane.

Najzdrowszym napojem dla dziecka jest... woda. Niegazowana i średniozmineralizowana powinna zastąpić gazowane napoje słodzone. Do tego naturalne soki owocowe bez cukru lub soki wyciskane, ale nie przesadzajmy z ich ilością.

Niezdrowe żywienie typu fast food to dla niektórych niemal uzależnienie. Starajmy się stopniowo eliminować tłuste, niezdrowe potrawy z menu przedszkolaka. Unikajmy także tłustych, smażonych potraw przyrządzanych w domu.

Zapomnijmy o zasadzie, że talerz po jedzeniu ma być czysty. Nie namawiajmy dziecka do jedzenia na siłę, bo będzie ono jadło nawet wtedy, kiedy jest już syte. Możemy także zmniejszyć porcje i równocześnie stosować odrobinę mniejsze talerze. Jeśli maluch lubi jeść większe ilości pożywienia, postaraj się, by na stole było dużo świeżych warzyw. Obiad dla dziecka powinien zawierać sałatkę ze świeżych warzyw, które sycą, dostarczają dużej ilości witamin i minerałów, a przy tym są niskokaloryczne.

Następny artykuł: Menu dla przedszkolaka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze