Trwa ładowanie...

Dzieci z IBS lub chorobą Leśniowskiego-Crohna częściej chorują na depresje i zaburzenia odżywiania

Avatar placeholder
20.08.2019 15:48
Dzieci chorujące na stany zapalne jelit częściej cierpią na depresję
Dzieci chorujące na stany zapalne jelit częściej cierpią na depresję (123RF)

Choroba Leściowskiego-Crohna oraz stany zapalne jelit są uciążliwą i nieuleczalną dolegliwością zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Badacze zaobserwowali, że rzutują one również na psychikę, szczególnie młodych ludzi, przyczyniając się do depresji i zaburzeń odżywania.

1. Choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół jelita drażliwego - wpływ na choroby psychiczne

Dzieci z chorobą Leściowskiego-Crohna lub borykające się z różnego typu zapaleniem jelit są bardziej narażone na zaburzenia lękowe, depresję i zaburzenia odżywiania. To wnioski szwedzkich naukowców, które oszacowano na podstawie analiz 6400 przypadków. Wyniki badań opublikowano w "Journal of the American Medical Association's Pediatrics".

Z grona dzieci, których stan zdrowia i emocje były brane pod uwagę, aż 17 proc. zdiagnozowano jako potrzebujące opieki psychiatrycznej. Zdrowe dzieci cierpiały na podobne zaburzenia statystycznie rzadziej. Rodzeństwo chorych na zaburzenia pracy jelit było również obarczone większym o 10 proc. ryzykiem depresji.

Dzieci zdrowe fizycznie cierpiały 1,6 razy rzadziej na depresję niż te z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, zespołem jelita drażliwego (IBS) lub chorobą Leśniowskiego-Crohna. Te nieuleczalne dolegliwości powodowały dodatkowo zaburzenia emocjonalne, odbijały się na nastroju małych pacjentów.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Wcześniejsze badania potwierdziły podobną zależność w przypadku pacjentów dorosłych. Najnowsze badania przeprowadzone w Karolinska Institutet wykazały, że analogiczna zależność jest obserwowana również wśród nieletnich pacjentów.

2. Choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół jelita drażliwego - objawy

Stany zapalne w obrębie jelit prowadzą do zaczerwienienia i obrzęków. Zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego to coraz częściej diagnozowane problemy.

Objawy mogą być długo niesymptomatyczne, co powoduje trudności z diagnostyką. Czasem chorzy słyszą, że ich problemy są generowane przez złą dietę lub stres. Stanom zapalnym jelit mogą towarzyszyć bóle brzucha, biegunka, niekiedy z domieszką krwi, częste oddawanie stolca, podniesiona ciepłota ciała, brak apetytu, chudnięcie, anemia, uczucie zmęczenia.

Problem najczęściej jest rozpoznawany u młodzieży i młodych dorosłych, między 15 a 40 r.ż. Choroba jest nieuleczalna, wymaga stałej opieki lekarzy, farmakoterapii i diety.

Zauważalne jest zwiększone ryzyko depresji u dorosłych pacjentów, u młodych ludzi natomiast zwiększone prawdopodobieństwo występowania zaburzeń lękowych i odżywania, zaburzeń osobowości i ze spectrum autyzmu oraz ADHD. Odnotowywano również większą skłonność do podejmowania prób samobójczych.

Autorzy badania podkreślają bardzo ważną rolę opieki psychiatrycznej i psychologicznej dla pacjentów ze stanami zapalnymi jelit, w szczególności w przypadku chorych z najmłodszej grupy wiekowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze