Trwa ładowanie...

Brak apetytu u dzieci

Dzieci w różnym wieku miewają problemy z brakiem apetytu. Rodzice, chcąc zaradzić tej sytuacji, zmuszają swoje pociechy do jedzenia. Niestety, nie dość, że nie przynosi to rezultatów, to maluch jeszcze bardziej zniechęca się do jedzenia. Przyczyn braku apetytu jest wiele: alergia pokarmowa, niedobór żelaza, brak ruchu, zaparcia, zespół złego wchłaniania oraz najczęściej występujące podjadanie słodyczy i przekąsek pomiędzy posiłkami.

Zobacz film: "Jak zwalczyć alergię pokarmową u dziecka?"

Brak apetytu u maluchów
Brak apetytu u maluchów

Problemy z apetytem u dzieci to częsty problem.

zobacz galerię

1. Zdrowotne przyczyny braku apetytu

  • Alergia pokarmowa – czasami dzieci po spożyciu pewnych produktów skarżą się na ból brzucha. Maluchy nie są świadome, że coś im zaszkodziło. Uznają, że jeśli będą jadły jak najmniej, to unikną dolegliwości. Niektóre dzieci wyraźnie odmawiają wypicia szklanki mleka lub zjedzenia chleba z masłem. W ten sposób instynktownie podpowiadają rodzicom, że cierpią na alergię na nabiał. Rodzice powinni być czujni i uważnie obserwować, jakich produktów unika ich pociecha. Warto sprawdzić, czy malec nie ma alergii pokarmowej.
  • Zespół złego wchłaniania – dotyczy dzieci, które mimo spożywania wystarczających ilości pokarmu, nie rozwijają się prawidłowo. U malucha występują tłuszczowe i cuchnące stolce. Przykładem zespołu złego wchłaniania jest rzadka choroba – zespół nietolerancji glutenu. Pierwsze objawy to utrata apetytu, brak przybierania na wadze, osłabienie organizmu, rozdrażnienie, marudzenie, cuchnące stolce i wzdęty brzuch.
  • Niedobór żelaza – żelazo to jeden z najważniejszych pierwiastków w naszym organizmie. Jego niedobór wpływa na niedotlenienie tkanek i złe funkcjonowanie całego organizmu. Objawy anemii to przede wszystkim bladość, spadek witalności, moczenie się oraz brak chęci do jedzenia. Niekiedy u dzieci z niedokrwistością pojawia się spaczone łaknienie: malec nie je normalnych posiłków, ale chętnie zjada tynk, kredę, papier.
  • Infekcja – każda infekcja może objawiać się brakiem apetytu. Jeśli poza tym objawem dziecku nic nie dolega, jedynie czasem pojawia się gorączka, rodzice powinni wykonać malcowi badanie moczu. To może wskazywać na infekcję układu moczowego, która nieleczona zaburza prawidłowy rozwój dziecka.
  • Zaparcia – dzieci cierpią na zaparcia nawykowe, przestają się regularnie wypróżniać z różnych przyczyn. Może to być spowodowane pojawieniem się bólu podczas oddawania stolca lub strachem przed zimną deską sedesową. Zaparcia wywołują ból i uczucie wzdęcia. Dolegliwości nasilają się zwłaszcza po zjedzeniu posiłku, dlatego dzieci unikają pokarmu.

2. Inne przyczyny braku apetytu

  • Wyrażenie własnej woli – wszystkie dzieci dążą do osiągnięcia samodzielności. Czasem przez odmówienie posiłku chcą pokazać swoją niezależność. Już dwu-, trzyletnie dzieci sprawdzają, jak bardzo mogą wpłynąć na rodziców. Jeśli malec zauważy, że odmowa jedzenia ich irytuje, cieszy się z tego.
  • Przekąski i słodycze – dzieci, które między posiłkami zjadają słodkie przekąski, mają mniejszy apetyt. Jeśli malec domaga się zjedzenia czegoś pomiędzy posiłkami, należy podać mu owoce, warzywa, jednak najlepszym rozwiązaniem jest pilnowanie regularności posiłków w ciągu dnia. Jedzenie słodyczy powinno być raczej okazjonalne.
  • Brak ruchu na świeżym powietrzu – każdego dnia dzieci powinny przebywać na świeżym powietrzu, dzięki temu zwiększą zapotrzebowanie organizmu na kalorie.
Mgr inż. Małgorzata Jezierska
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.