Trwa ładowanie...

Badanie moczu u niemowląt

Avatar placeholder
24.04.2019 07:34
Badanie moczu u niemowląt
Badanie moczu u niemowląt (123rf)

Jeśli lekarz podejrzewa u niemowlęcia infekcję dróg moczowych, zleca wykonanie badania moczu. W tym celu konieczne jest pobranie próbki moczu. Zwykle następuje to w gabinecie lekarskim, ale rodzice mogą uzyskać porcję moczu również w domu. Jak przebiega pobieranie moczu u niemowlęcia, które nie jest w stanie schludnie oddać moczu do plastikowego pojemnika?

spis treści

1. Jak pobrać próbkę moczu od niemowlaka?

Jeżeli musisz uzyskać porcję moczu od swojego dziecka, zacznij od dokładnego umycia okolic cewki moczowej. W przypadku dziewczynki umyj ją od przodu do tyłu, a chłopca – od czubka penisa w dół. Rodzice otrzymują specjalną torebkę do pobrania moczu. Po jednej stronie torebki znajduje się lepiący pasek, który przyłącza się do skóry wokół narządów płciowych dziecka. Otwórz torebkę i umieść ją nad genitaliami niemowlaka. Następnie ostrożnie nałóż dziecku pieluchę. Jeśli dziecko jest aktywne, przygotuj się na konieczność powtórzenia pobrania moczu – energiczne niemowlęta czasami przesuwają torebkę. Gdy uda się umieścić ją we właściwy sposób, należy często sprawdzać, czy dziecko oddało mocz. Jeżeli w torebce znajduje się mocz, należy przelać go do sterylnego pojemnika i możliwie szybko oddać próbkę do analizy. W żadnym wypadku nie należy dotykać wnętrza pojemnika lub wewnętrznej strony pokrywki.

2. Co warto wiedzieć o badaniu moczu u niemowląt?

Pobieranie moczu nie powoduje żadnego dyskomfortu u dziecka. Do badania nie trzeba się przygotowywać, wystarczy umyć dziecko. Jeśli pobieranie moczu odbywa się w domu, dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w kilka dodatkowych torebek na mocz, na wypadek gdyby nie udało się pobrać moczu za pierwszym razem.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Z badaniem moczu nie wiążą się żadne poważne zagrożenia dla zdrowia dziecka. Rzadko zdarza się, że niemowlę dostaje łagodnej wysypki w miejscu, w którym lepki pasek od torebki przyczepia się do skóry.

Odpowiednio wczesne wykrycie infekcji dróg moczowych u dzieci poniżej trzeciego roku życia jest bardzo ważne, ponieważ mogą być one oznaką problemów z budową dróg moczowych. Niestety, nawet przy zachowaniu higieny pobieranie moczu za pomocą torebki nie jest zalecane w rozpoznawaniu infekcji dróg moczowych. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo zakażenia próbki moczubakteriami ze skóry, a w przypadku dziewczynek z pochwy. Z tego względu bardziej wiarygodne wyniki badania moczu uzyskuje się z próbek pobranych za pomocą cewnika.

3. Infekcje dróg moczowych

Jeśli bakterie ze skóry wokół narządów płciowych, odbytu lub krwiobiegu dostaną się do moczu, mogą wywołać infekcję oraz stan zapalny w drogach moczowych. Około 8% dziewczynek i 2% chłopców ma co najmniej jedną infekcję dróg moczowych w okresie dzieciństwa. U wielu dzieci jedynym objawem infekcji jest gorączka o nieustalonym podłożu. Czasami pojawiają się jednak inne symptomy: płacz lub inna oznaka bolesnego oddawania moczu, nieprzyjemny zapach moczu, ciągłe podrażnienie dziecka, wymioty, odmowa jedzenia oraz nieprzejrzysty mocz zabarwiony krwią. Jeżeli u niemowlaka pojawiły się wyżej wymienione objawy, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Leczenie infekcji dróg moczowych nie jest zwykle trudne, ale bez podjęcia jakichkolwiek kroków mogą one spowodować trwałe uszkodzenie nerek, a nawet niewydolność nerek. Ryzyko poważnego uszkodzenia narządów wewnętrznych jest znacznie większe u dzieci poniżej drugiego roku życia, dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie infekcji i rozpoczęcie leczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze