Wymioty u niemowlaka
Wymioty u niemowląt to dla rodziców duże zmartwienie. Nie istnieją bowiem leki, które mogłyby zatrzymać wymiotyu dziecka, a utrata płynów naraża niemowlaka na odwodnienie. Mimo iż najczęstszą przyczyną wymiotów jest wirusowe zapalenie żołądka, zwłaszcza gdy towarzyszy im biegunka, rodzice są zwykle zdania, że za wymiotami kryje się poważniejszy problem, na przykład niedrożność jelit. Jakie są inne przyczyny wymiotów u niemowląt? Jak zaradzić tej dolegliwości?
1. Przyczyny wymiotów u niemowlaków
Do wystąpienia wymiotów u niemowląt w większości przypadków przyczynia się wirusowe zapalenie żołądka. Ostre zapalenie żołądka i jelit to bardzo powszechny problem wśród niemowlaków i małych dzieci. Jest ono spowodowane działaniem wirusów, na przykład rotawirusów. Objawy ostrego zapalenia żołądka i jelit to właśnie wymioty, gorączka, ból żołądka oraz biegunka. Mimo iż wymioty u dziecka trwają zaledwie 2-3 dni, biegunka może utrzymywać się nawet przez 1-2 tygodnie. Niestety, nie istnieje lek na tę dolegliwość.
Przyczyną wymiotów u niemowlaka może być również zatrucie pokarmowe. Niemal każdy produkt spożywczy może być zanieczyszczony wirusem, bakterią lub pasożytami. Także pestycydy lub inne toksyny w pożywieniu mogą wywołać wymioty. Jak poznać, że niemowlę zatruło się? Typowe objawy to wymioty, biegunka, skurcze w podbrzuszu, nudności i gorączka. Symptomy pojawiają się krótko po spożyciu zanieczyszczonego pokarmu.
Zwężenie odźwiernika to kolejna przyczyna wymiotów u niemowląt. Stan ten jest spowodowany zgrubieniem mięśnia lub zastawki opróżniającej żołądek. Zastawka może być powiększona do tego stopnia, że nie pozwala na opróżnienie żołądka. Niemowlęta ze zwężeniem odźwiernika zaczynają gwałtownie wymiotować po każdym karmieniu, gdy mają 2-6 tygodni. Wymioty nie ustają mimo zmian w podawanych im mieszankach lub lekach. W rezultacie niemowlę szybko traci na wadze, a bez podjęcia leczenia jego organizm odwadnia się. Jeśli istnieje podejrzenie zwężenia odźwiernika, lekarz zleca wykonanie badania USG. Jedyną metodą leczenia tej dolegliwości jest przeprowadzenie operacji otwarcia powiększonego odźwiernika za pomocą małego nacięcia.
Powodem wymiotów u dziecka może być zapalenie ślepej kiszki lub niedrożność jelit. Niedrożność jelit objawia się silnym bólem i wymiotami. Wymioty dziecka są wówczas ciemnozielone lub żółte i towarzyszą im zaparcia. Niedrożność jelit wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Przyczyną niedrożności u małych dzieci jest zwykle wgłobienie, które może wywoływać także krwistą biegunkę. Niekiedy za wymioty odpowiedzialne jest zapalenie wątroby.
2. Domowe sposoby na wymioty u niemowląt
Częstym błędem rodziców wymiotujących dzieci jest podawanie im zbyt dużej ilości płynów, by zmniejszyć ryzyko odwodnienia. Nadmiar płynów może jednak tylko pogorszyć wymioty dziecka. Nie oznacza to bynajmniej, że nie należy dawać niemowlakom niczego do picia. Wręcz przeciwnie, płyny są ogromnie ważne, ale należy podawać je często, w niewielkich ilościach. Co 5-10 minut należy podawać niemowlakowi 1-2 łyżeczki płynu nawadniającego organizm. Wymiotujące dzieci są bowiem w stanie przyjąć małe ilości płynu naraz, ale przy większych ilościach płynów niemal zawsze wymiotują. Jeśli twój niemowlak wymiotuje, nie podawaj mu soków owocowych. Najlepsza będzie zwykła woda. Kiedy zauważysz, że dziecko toleruje małe ilości płynów, możesz podawać mu 1-2 łyżki stołowe płynów naraz. Po pewnym czasie można wrócić do karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym. Jeżeli jednak wymioty nie ustaną i pojawią się dodatkowe symptomy, na przykład gorączka, nerwowość lub oznaki odwodnienia, należy wezwać lekarza.
Wymioty u niemowląt sprawiają, że rodzice czują się bezsilni. Na szczęście istnieją sposoby na skuteczną pomoc dzieciom dotkniętym tą dolegliwością.