Ulga na dziecko

Ulga podatkowa na dziecko może być wykorzystana przy składaniu formularza PIT-37 w urzędzie skarbowym. Ulga ta została wprowadzona w 2007 roku wraz ze zmianą ustawy o podatku dochodowym dla osób fizycznych. Z ustawy wynika, że w rozliczeniu za rok 2009 odliczenie na każde dziecko wyniesie 1112,04 zł (rok wcześniej była to kwota 1173,70 zł). Kto może skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko? Ile wynosi ulga na dziecko w rozliczeniu za 2010 roku?

1. Komu przysługuje ulga podatkowa na dziecko?

O prawo do ulgi podatkowejmogą się ubiegać rodzice lub opiekunowie prawni wychowujący dzieci i rozliczający się na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej 19%, 30%, 40%. Wszystkie te osoby w 2011 roku wypełniają formularz PIT-37 za rok 2010. Ulgę można dostać na każde dziecko, spełniające odpowiednie warunki:

  • nie ukończyło 18 roku życia,
  • przed ukończeniem 25 lat, gdy uczy się lub studiuje,
  • bez względu na wiek, gdy odrębnymi przepisami otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny,
  • w roku podatkowym dziecko nie uzyskało dochodów, oprócz dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów, które nie powodują obowiązku uiszczenia podatku (dochody w wysokości do 3000 zł).

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

2. Jak rozliczyć ulgę na dziecko?

Zwrot podatku na dziecko otrzymuje się na początku roku, po wypełnieniu formularza PIT-37 za rok ubiegły. Ulga podatkowa za dwójkę dzieci wyniesie 2224,08 zł, za trójkę 3336,12 zł. Warunkiem otrzymania tych pieniędzy jest zapłacenie podatku tej wysokości w mijającym roku, czyli w przybliżeniu w przypadku dwójki dzieci nasze zarobki miesięczne wyniosły 2400 zł brutto, a w przypadku trójki 3600 zł.
Ulga może być odliczona przez jednego z rodziców lub przez oboje według wskazanej promocji. Możliwość tę mogą wykorzystać rodzice, jeśli podatek jednego z nich, odprowadzony w ciągu roku, będzie mniejszy niż kwota przysługującej ulgi. W przypadku, kiedy rodzice są po orzeczonym rozwodzie lub w separacji, ulga podatkowa na dzieci może być odliczona przez tego rodzica, u którego dziecko faktycznie zamieszkuje. W sytuacji, gdy dziecko mieszka przez jedną część roku podatkowego w jednego z rodziców, a przez drugą u drugiego, każdy z rodziców może odliczyć jedną dwunastą część ulgi za każdy miesiąc, w którym dziecko u niego mieszkało.

Małgorzata Kazbieruk

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!