Trwa ładowanie...

Zdrowie kobiety

Zdrowie kobiety

Zdrowie stanowi nadrzędną wartość w życiu człowieka. W nawale obowiązków łatwo jednak o tym zapomnieć. Szybkie tempo życia, stres i problemy życia codziennego sprawiają, że profilaktyka zdrowotna schodzi na dalszy plan. W pośpiechu zjadamy kaloryczne posiłki, nie mamy czasu na ćwiczenia, a jakość snu stale ulega pogorszeniu. Niezdrowy tryb życia z czasem odciska piętno na stanie zdrowia – choroba to wówczas zwykle kwestia czasu. Schorzenia dotykają zarówno mężczyzn, jak i kobiety, ale u płci żeńskiej niektóre z nich (np. choroba serca) mogą przebiegać w odmienny sposób. Istnieje grupa chorób, które częściej występują u kobiet – są to m.in. zapalenie kości i stawów, otyłość i depresja.

Problemy zdrowotne kobiet

Przedstawicielki płci pięknej są narażone na rozwój wielu chorób, przy czym do najpoważniejszych problemów zdrowotnych należą: choroby serca, choroby nowotworowe oraz udar mózgu. Ryzyko ich wystąpienia można skutecznie zredukować poprzez zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną. W profilaktyce zdrowotnej kluczową rolę odgrywają również badania diagnostyczne. Systematyczne badania kontrolne pozwalają bowiem na wczesne wykrycie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jest to szczególnie ważne w kontekście chorób nowotworowych, dlatego kobietom zaleca się regularne badanie piersi i wykonywanie cytologii. Badania piersi, w tym samobadanie przeprowadzane co miesiąc we własnym zakresie, są nieocenione w diagnostyce raka piersi. Z kolei badanie cytologiczne wykrywa raka szyjki macicy.

Kwestie zdrowotne znajdujące się w kręgu zainteresowania kobiet są blisko związane z ich wiekiem. Młode kobiety w wieku rozrodczym koncentrują się przede wszystkim na zdrowiu dróg moczowo-płciowych. Żywo interesuje je temat antykoncepcji i planowania ciąży. Z wiekiem w organizmie kobiety zachodzą zmiany spowodowane procesem starzenia się. Okres menopauzy jest dla wielu pań niełatwy – uciążliwe objawy (np. uderzenia gorąca, nocne poty) dają się im mocno we znaki.

Jak dbać o zdrowie?

Wiele kobiet zaniedbuje swoje zdrowie, koncentrując się na partnerze i dzieciach. Rola matki i partnerki jest absorbująca, ale nie należy zapominać o sobie. Każda kobieta powinna przykładać szczególną wagę do kwestii związanych z macierzyństwem. Obecnie standardem staje się planowanie ciąży – właściwe przygotowanie do roli matki pozwala bowiem na zmniejszenie ryzyka powikłań ciążowych i wad u płodu. Nawet pozornie błahe działania, takie jak przyjmowanie kwasu foliowego przez odpowiednio długi czas, mogą mieć kluczowe znaczenie dla przebiegu ciąży i stanu zdrowia rozwijającego się płodu.

O pełni zdrowia mówimy wtedy, gdy zdrowe jest nie tylko ciało, ale i umysł. Zdrowie psychiczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka, dlatego należy dbać o nie na co dzień. Kobiety uchodzą za silne psychicznie, ale wiele z nich ma tendencję do przyjmowania na siebie zbyt dużej ilości obowiązków. Gdy starają się być idealną matką, wzorowym pracownikiem i kobietą doskonałą dla swojego partnera, wewnętrzna presja może negatywnie odbić się na ich zdrowiu. Z tego powodu warto czasem odpuścić i przestać ścigać się z samą sobą.