Depresja

Zazwyczaj, mówiąc o depresji, myśli się o zaburzeniach nastroju, na które cierpią osoby dorosłe. Zapomina się, że zaburzenia depresyjne mogą dotyczyć również dzieci i młodzieży. Objawy depresji dziecięcej są nieco inne niż klasyczne stany depresyjne u osób dorosłych. Z tego też powodu depresję u dzieci znacznie trudniej zdiagnozować. Symptomy depresji u młodszych pacjentów są niejednokrotnie bardzo niespecyficzne i mogą się maskować, „udając” czy „przypominając” inne choroby i dolegliwości. Po czym poznać depresję u małego szkraba? Kiedy dziecko może zachorować na depresję? Jak walczyć z depresją u dziecka?

Polecane wideo:

Objawy depresji u dzieci

Depresja może pojawić się już w okresie niemowlęcym – wówczas określa się ją jako depresję anaklityczną. Obniżony nastrój zwykle uwypukla się po szóstym miesiącu życiu malucha, najczęściej u dzieci, które bezpośrednio po porodzie były długo hospitalizowane albo które oddano do domu dziecka lub innej placówki wychowawczej. Dzieci z depresją anaklityczną, pozbawione bliskości emocjonalnej z matką, dużo płaczą i krzyczą albo przeciwnie – są nad wyraz spokojne, jakby zastygłe w bezruchu, jakby popadły w jakiś letarg, mają woskowatą twarz pozbawioną mimiki, ewentualnie cicho pojękują. Depresja dotyczy również dzieci w wieku szkolnym. Sześcio- i siedmiolatki z depresją mogą przejawiać problemy w nauce, różnego rodzaju lęki, zachowania, które odbiegają od norm rozwojowych. Niejednokrotnie dzieci takie nie chcą się bawić ani nie komunikują swoich potrzeb. Depresja dzieci może ukrywać się pod postacią innych dolegliwości somatycznych. Maluch może skarżyć się na zawroty głowy, bóle brzucha, nudności, zaparcia, biegunki itp. Dziecko może też bez żadnych widocznych przyczyn nagle zacząć chudnąć albo bardzo przybierać na wadze.

Depresyjność dzieci może manifestować się też brakiem poczucia sensu życia, unikaniem kontaktów z rówieśnikami, samookaleczaniem się, autoagresją, samokrytycyzmem, myślami o śmierci, a nawet próbami samobójczymi. Dzieci z depresją zamykają się w swoim pokoju, nie chcą rozmawiać, unikają wszelkiej aktywności, mają problemy ze snem, tracą kontakt z otoczeniem, rodzicami i rodzeństwem. Depresja dzieci powoduje, że maluch ma podkrążone oczy, smutny wyraz twarzy, staje się apatyczny i bierny. Nie ma motywacji do nauki. Ciągle towarzyszy mu zły nastrój. Zaniedbuje codzienne obowiązki, w tym przestaje dbać o higienę osobistą, wygląd zewnętrzny, ubiór i sylwetkę, np. garbi się. Jakie są inne objawy dziecięcej depresji?

  • Utrata dotychczasowych zainteresowań.
  • Spowolnienie psychoruchowe.
  • Przygnębienie, niezdolność odczuwania radości.
  • Chroniczne zmęczenie.
  • Niska samoocena.
  • Zaburzenia snu – nadmierna senność albo bezsenność.
  • Uczucie wewnętrznego niepokoju.
  • Zaburzenia koncentracji uwagi i pamięci.

Na depresję choruje także młodzież. Niestety, najczęściej złe oceny w szkole, wagary, eksperymentowanie z używkami i spadek motywacji do jakiegokolwiek działania są interpretowane jako przejaw lenistwa, młodzieńczego buntu, dojrzewania i burzy hormonów, a nie jako skutek problemów emocjonalnych dzieci.

Jak radzić sobie z depresją u dzieci?

Dlaczego dzieci cierpią na depresję? Przyczyn może być wiele, np. utrata kogoś bliskiego (mamy, taty, rodzeństwa, przyjaciela, ukochanego zwierzątka itp.), rozwód rodziców, konieczność zmiany dotychczasowego miejsca zamieszkania, ubóstwo, zła sytuacja w domu, niezaspokojenie potrzeb emocjonalnych, poczucie odrzucenia przez kolegów. Depresja dzieci nie ma jednak wyłącznie charakteru reaktywnego, tzn. nie pojawia się tylko wskutek przykrych doświadczeń życiowych. Wśród przyczyn dziecięcej depresji wymienia się też czynniki genetyczne, biologiczne, psychologiczne, społeczne i neuronalne. Niemały odsetek dzieci cierpi na depresje endogenne, spowodowane zaburzeniami w stężeniu neuroprzekaźników. Dzieci mogą też dziedziczyć depresję po swoich przodkach, np. rodzicach, którzy dodatkowo modelują pesymistyczny stosunek do świata.

Jak leczyć depresję u dziecka? Kiedy zauważysz, że twoje dziecko zachowuje się w sposób podejrzany, jest bardziej zamknięte w sobie, ponure, apatyczne – spokojnie porozmawiaj z nim o jego kłopotach. Nie bagatelizuj problemu i nie zostawiaj malucha samego ze sobą. Niech ma poczucie, że może na tobie polegać. Dopytuj, dlaczego jest przygnębiony, co go martwi i z czym sobie nie radzi. Nie krzycz na dziecko, nie moralizuj, ale wysłuchaj i daj wsparcie. Kiedy nie wiesz, jak samemu sobie z tym poradzić, możesz skorzystać z pomocy psychologa szkolnego albo udać się do psychiatry. Wczesne rozpoznanie depresji u dziecka pozwala przedsięwziąć szybko odpowiednie środki zaradcze. Zazwyczaj leczenie depresji opiera się na farmakoterapii i psychoterapii. Efekty interwencji psychologicznej w dużej mierze zależą też od postawy rodziców wobec chorego dziecka.

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Depresja
Depresja

Jakie są objawy depresji u dzieci?

Jakie są objawy depresji u dzieci? Odtwórz wideo

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym również mogą chorować na depresję, choć przejawia się ona nieco inaczej niż w przypadku dorosłych (...) . Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia ze złym zachowaniem, czy z chorobą? Psychoterapeuta...

Depresja

Nerwica depresyjna

zaburzeń nastroju i tak naprawdę bliżej jej do depresji niż nerwicy. Inne potoczne nazwy dystymii to depresja nerwicowa albo depresja lękowa przewlekła (...) lub umiarkowaną depresję,...

Depresja poporodowa

Symptomy depresji poporodowej

Symptomy depresji poporodowej

Osobom niedoświadczonym bardzo trudno odróżnić syndrom baby blues od depresji poporodowej. Baby blues to okresowe obniżenie samopoczucia kobiety pod wpływem reakcji hormonalnej organizmu na poród.

Pierwsza miłość

Pierwsze związki

Pierwsze związki

To jak dziecko przejdzie czas pierwszej miłości, może rzutować na jego dalsze życie.

#dzieńdobryWP

Wysokie oceny za wszelką cenę

Wysokie oceny za wszelką cenę Odtwórz wideo

Dzieci uczą się dla siebie, dla ocen czy dla nagrody? Jak zachęcić dziecko do nauki tak, by nie wywierać na nim nadmiernej presji? Na te i inne pytania odpowiadają piosenkarka Magda Steczkowska i psycholog Marta Chrościcka.

Wychowanie i psychologia ucznia

Depresja u dzieci

Depresja u dzieci Odtwórz wideo

Zaburzenia depresyjne są poważną chorobą, która może także dotknąć dzieci. Niepokojącym zjawiskiem jest to, że średnia wieku osób ciepiących z powodu tej dolegliwości z roku na rok obniża się i wcale nie jest to spowodowane patologią w rodzinie, ale...

Emocje w ciąży

Uczucie depresji w czasie ciąży

Uczucie depresji w czasie ciąży

Rozpoznanie depresji w ciąży nie należy do najłatwiejszych zadań. Jak bowiem odróżnić naturalne zmiany nastroju u kobiety, wywołane burzą hormonów w czasie ciąży, od klinicznej postaci depresji?

Emocje w ciąży

Obawy w ciąży

Obawy w ciąży

Ciąża to okres huśtawki hormonalnej, więc twoje emocje mogą być nieadekwatne do sytuacji. Jeśli sobie z nimi nie radzisz, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Chcesz zajść w ciążę? Odstaw te leki

Wpływ antydepresantów na płodność

Wpływ antydepresantów na płodność

Leki przeciwdepresyjne dzielimy na kilka grup. W zależności od niej nieco inny jest mechanizm działania, jednak opiera się on na hamowaniu wychwytu zwrotnego noradrenaliny lub serotoniny.