Depresja młodzieńcza

Depresja u dzieci

Zaburzenia depresyjne są poważną chorobą, która może także dotknąć dzieci. Niepokojącym zjawiskiem jest to, że średnia wieku osób ciepiących z powodu tej...

Depresja jest obecnie uważana za chorobę cywilizacyjną. Z badań wynika, że około 10% populacji cierpi na depresję, z tego jedna trzecia osób to nastolatki. Depresja u nastolatków, często jest niezauważana przez rodziców, a jest ona często na tyle niebezpieczna, że może doprowadzić do dramatu.

Przyczyny i objawy depresji u dzieci i młodzieży

Na depresję młodzieńczą najbardziej narażone są osoby, które nie potrafią sobie poradzić z przejściem z okresu dzieciństwa do okresu dojrzałości. Podatne na depresję są osoby, które:

Polecane wideo:

U młodych osób najczęściej występuje depresja egzogenna, która jest powodowana czynnikami zewnętrznymi.

Przez pewien czasu uważano, że depresja u dzieci nie może się rozwinąć, ponieważ ich rozwój poznawczy jest niewystarczający. Obecnie nie ma wątpliwości, że depresja pojawia się u dzieci i młodzieży. Jak rozpoznać ją u swojego dziecka? Objawia się inaczej niż u dorosłych, dlatego warto przyjrzeć się zachowaniu swojego dziecka.

U dorosłych osób objawami depresji jest smutek, apatia, przygnębienie, tymczasem u dzieci objawia się ona całkiem inaczej. Do pierwszych objawów depresji należą:

 • Arogancja,
 • Agresja,
 • Abnegacja - często mylona z młodzieńczym buntem.

Do dolegliwości fizycznych należą:

Często zdarza się, że nastolatki, którzy cierpią na depresją posuwają się do ostateczności, czyli próbują popełnić samobójstwo.

Dlaczego dzieci cierpią na depresję?

Czas przechodzenia dziecka w dorosłe życie - jest dla niego bardzo trudne. Czasami zdarza się, że dziecko musi znacznie wcześniej stać się dorosłym, a problemy jakie na niego czekają przerastają go. Dochodzą do tego jeszcze hormony, które wywołują burzę emocjonalną, z którą młody człowiek często sobie nie radzi. Również rzeczywistość, z jaką muszą się zmierzyć - bieda, przestępczość, zakłamanie, niesprawiedliwość - nie wpływa pozytywnie na ich psychikę.

Sytuacja rodzinna dziecka ma bardzo duży wpływ na jego psychikę. Dzieci z biednych rodzin nie widzą dla siebie perspektyw, ani szans na wyrwanie się z biedy. Problemy szkolne - które niejednokrotnie są ignorowane przez najbliższe otoczenie - mają wpływ na dziecko. Dla niego problemy szkolne są tak samo ważne, jak dla dorosłych problemy w pracy czy w domu. Ignorując je. często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielką krzywdę wyrządzamy naszemu dziecku.

Na psychikę dziecka ma również wpływ, akceptacja w grupie społecznej. Zdarza się, że brak takiej akceptacji powoduje u młodego człowieka załamanie psychiczne, a czasem nawet targnięcie się na swoje życie.

Życie młodych ludzi nie jest proste. Muszą się zmierzyć z problemami, niesprawiedliwością, z dorosłym życiem. Rzeczywistość, które czeka na nich po wkroczeniu w dorosłe życie, często ich przerasta i nie wiedzą wtedy, gdzie szukać pomocy.

Diagnoza depresji u dziecka

Do podstawowych objawów należy postawa opozycyjno-buntownicza - nie oznacza, to że każdy zbuntowany młody człowiek ma depresję. Do cech tej postawy należą:

 • Arogancja,
 • Drażliwość,
 • Impulsywność w kontaktach w domu,
 • Łamanie znanych norm,
 • Nadużywanie alkoholu,
 • Eksperymenty z narkotykami,
 • Przypadkowy seks,
 • Autoagresja,
 • Prowokacja bójek,
 • Pogorszenie zdolności intelektualnych,
 • Wagarowanie,
 • Niedbanie o wygląd,
 • Brak zainteresowań,
 • Zamknięcie w sobie.

Do innych objawów depresji młodzieńczej należą:

 • Zmiana apetytu - nadmierne objadanie się, brak łaknienia,
 • Kłopoty ze snem,
 • Obsesyjne zainteresowanie śmiercią,
 • Ucieczki z domu.

Bardzo trudno jest rozpoznać chorobę u młodego człowieka, ponieważ objawy depresji są podobne do objawów okresu dojrzewania - które po pewnym czasie same znikają. Dlatego musimy bacznie przyglądać się naszemu dziecku, aby niczego nie przegapić.

Profilaktyka i leczenie depresji u dzieci

Przede wszystkim trzeba zadbać o psychikę dziecka, już od najmłodszych lat. Dziecko musi czuć się kochane, czuć bliskość i wsparcie rodziny. Musimy dziecku pozwolić na popełnianie błędów - uczy się ono wtedy, jak radzić sobie z problemami - ale nie można również zostawić go na pastwę losu. Kiedy widzimy, że dziecko sobie nie radzi z jakimś problemem, podajmy mu pomocną rękę. Rozmowa z dzieckiem jest podstawą. Dziecko ma prawo do własnego zdania i nie możemy go krytykować za każdym razem. Rodzice powinni wysłuchać argumentów dziecka, zrozumieć go, a w razie czego pomóc mu odnaleźć prawidłową drogę.

Jak leczyć depresję? Jest kilka metod leczenia depresji. Należą do nich:

 1. Terapia poznawcza - polega na analizie i modyfikowaniu błędnych skojarzeń i niewłaściwego toru myślenia.
 2. Terapia grupowa - jej celem jest nauczenie nastolatka zawierania kontaktów z rówieśnikami.
 3. Terapia rodzinna - przeprowadza się ją, kiedy depresja jest związana z dysfunkcją rodziny.
 4. Farmakoterapia - jest stosowana w ostateczności, kiedy u chorego występują lęki, myśli samobójcze lub inne tego typu objawy.

Warto obserwować swoje dziecko. Zwrócić uwagę na jego zainteresowania, na to jak spędza wolny czas, jakich ma przyjaciół - być może dzięki temu uchronimy nasze dziecko przed depresją.

Katarzyna Wieczorek, 8 miesięcy temu

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia
Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Nauka - problemy

Nauka - problemy

oraz zewnętrznych. Rodzice i nauczyciele mogą im przeciwdziałać albo próbować je eliminować, wspierając rozwój dziecka i dążąc do wzbudzania w nim motywacji do nauki.

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

10 sposobów na lepszą koncentrację

10 sposobów na lepszą koncentrację

Zadbaj o odpowiednią ilość snu Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. W czasie jego trwania, odnowie ulegają uszkodzenia powstające w obrębie mózgu za dnia. Co więcej, podczas snu regenerują się układy: immunologiczny,...

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Jak poprawić inteligencję swojego dziecka?

Jak poprawić inteligencję swojego dziecka?

. Rozwój malucha w pierwszych latach jego życia jest niezwykle intensywny, dlatego warto go wspomagać już od kołyski. Oto kilka cennych wskazówek, dzięki (...) . Szczególnie ważne w rozwoju układu nerwowego jest przebywanie...

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Rozwój uzdolnień dziecka

Rozwój uzdolnień dziecka

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było w czymś świetne. Uzdolnienia rzeczywiście warto rozwijać, ale trzeba to robić z głową. Nie warto upierać się przy zajęciach, które nie sprawiają dziecku przyjemności.

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Wspieranie dziecka

Wspieranie dziecka

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było wszechstronnie rozwinięte. Zwłaszcza że większość zdrowych dzieci rodzi się z naturalnym potencjałem do rozwoju na różnych płaszczyznach funkcjonowania.

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Moralność u ucznia

Moralność u ucznia

Piaget - psycholog dziecięcy - uważa, że dzieci rozpoczynające naukę w szkole - w wieku ok. 7 lat - wchodzą na drugie stadium rozwoju moralnego

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

#dziejesienazywo: Dlaczego dziewczynki mają lepsze wyniki w szkole?

Dlaczego dziewczyny mają lepsze oceny w szkole niż chłopcy? Najnowsze badania amerykańskich naukowców pokazują, że dziewczynki otrzymują wyższe noty od chłopców szczególnie w przedmiotach ścisłych. Ale nasuwa się od razu pytani czy aby płeć piękne nie...

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Rozwój uczuciowy dziecka

Rozwój uczuciowy dziecka

Najważniejszą potrzebą emocjonalną dziecka jest bezwarunkowa miłość rodziców.

Rozwój intelektualny i emocjonalny ucznia

Nieśmiała dziewczynka

Nieśmiała dziewczynka

Wydaje się, że nieśmiałość dziecka, obok problemów szkolnych czy agresywnych zachowań młodzieży, nie stanowi żadnego zagrożenia dla prawidłowego rozwoju społeczno-emocjonalnego.