Trwa ładowanie...

Bazgroszyt – czym jest, ćwiczenia grafomotoryczne

Avatar placeholder
25.04.2019 10:41
Bazgroszyt – czym jest, ćwiczenia grafomotoryczne
Bazgroszyt – czym jest, ćwiczenia grafomotoryczne (materiały prasowe )

Przygotowanie do edukacji wczesnoszkolnej jest bardzo istotną kwestią w rozwoju grafomotorycznym dziecka. Dzięki takiej publikacji, jak Bazgroszyt dziecko rozwija nowe umiejętności, a także wspaniale się bawi. Ćwiczenia grafomotoryczne przygotowują maluchy do umiejętności pisania i czytania. Bazgroszyt przygotowuje nie tylko do pisania, lecz także do wyczucia poprawności stylistycznej, gramatycznej oraz ortograficznej. Sprawdź, dlaczego warto ćwiczyć z taką propozycją, jak Bazgroszyt.

spis treści

1. Bazgroszyt - czym jest

Zanim dziecko zacznie ćwiczyć pisanie literek, musi nauczyć się prawidłowo trzymać narzędzie pisania w dłoni. Bazgroszyt stawia nacisk przede wszystkim na rozwój zdolności manualnych. Ćwiczenia grafomotoryczne opierają się głownie na rysowaniu, które usprawnia mięśnie dłoni. Bazgroszyt zawierający zbiór ćwiczeń manualnych to ćwiczenia w zakresie: utrzymania prawidłowej melodii kinetycznej, szybkości i precyzji ruchów, koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także koordynacji całego ciała. Ponadto Bazgroszyt jest tak skonstruowaną pomocą metodyczną, która wpływa na prawidłowe zaangażowanie oraz motywację.

Bazgroszyt to trening  pisania
Bazgroszyt to trening pisania
Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Ćwiczenia grafomotoryczne poprawiają poziom graficzny rysunków oraz pisma, kształtują umiejętność rysowania zgodnie z polecaniami, rozwijają umiejętność współpracy z nauczycielami, rodzicami oraz wychowawcami, ułatwiają orientację w schemacie własnego ciała, a także właściwą orientację przestrzenną, podnoszą poziom techniki pisania oraz rysowania, doskonalą zdolność nazywania przedmiotów prezentowanych na rysunkach, kształcą umiejętność opowiadania o tym, co widać na rysunkach, korygują niewłaściwe nawyki ruchowe (w tym nieprawidłowe napięcie mięśniowe dłoni), stymulują ogólny rozwój dziecka, niwelują dysproporcje rozwojowe, wyrabiają motywacje do nauki i zdobywania nowych zainteresowań, usprawniają mięśnie palców, pracę nadgarstka oraz koordynację ruchową całej dłoni. Ponadto Bazgroszyt usprawnia umiejętność prawidłowego posługiwania się narzędziami służącymi do pisania, a także kształci wrażliwość estetyczną.

To też warto wiedzieć

2. Bazgroszyt – ćwiczenia grafomotoryczne

Zajęcia rozwijające umiejętności grafomotoryczne są szczególnie ważne dla dzieci z ryzykiem dysleksji lub zaburzeniami integracji sensorycznej. Bazgroszyt proponuje rozwiązania, które uwzględniają przeróżne ćwiczenia manualne z dziedziny małej motoryki. Przygotowanie do edukacji wczesnoszkolnej uwzględnia kolorowanie obrazków, czyli zamalowywanie w określony sposób form graficznych i kształtów ograniczonych konturami.

Zakazane zabawki. Tego nie kupuj dziecku
Zakazane zabawki. Tego nie kupuj dziecku [8 zdjęć]

Kilka klocków to wieża w zamku, patyk jest mieczem, krzesło – samochodem, a duża poduszka – statkiem.

zobacz galerię

Bazgroszyt to także obrysowywanie przedmiotów – ćwiczenie polegające na obrysowywaniu własnej dłoni, stopy lub szablonów. Bazgroszyt uwzględnia rysowanie po śladach – na przykład łączenie kropek, podążanie za szlaczkiem, kontynuowanie rozpoczętych już linii, samodzielne wykonywanie rysunków lub uzupełnianie rysunków. Zadaniom grafomotorycznym mogą towarzyszyć elementy słowne, muzyczne. Dzięki temu nastąpi koordynacja wszystkich analizatorów dochodzących z zewnątrz bodźców.

Następny artykuł: Co powinien umieć siedmiolatek?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze