Trwa ładowanie...

Bazgroszyt – czym jest, ćwiczenia grafomotoryczne

Przygotowanie do edukacji wczesnoszkolnej jest bardzo istotną kwestią w rozwoju grafomotorycznym dziecka. Dzięki takiej publikacji, jak Bazgroszyt dziecko rozwija nowe umiejętności, a także wspaniale się bawi. Ćwiczenia grafomotoryczne przygotowują maluchy do umiejętności pisania i czytania. Bazgroszyt przygotowuje nie tylko do pisania, lecz także do wyczucia poprawności stylistycznej, gramatycznej oraz ortograficznej. Sprawdź, dlaczego warto ćwiczyć z taką propozycją, jak Bazgroszyt.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"
spis treści

1. Bazgroszyt - czym jest

Zanim dziecko zacznie ćwiczyć pisanie literek, musi nauczyć się prawidłowo trzymać narzędzie pisania w dłoni. Bazgroszyt stawia nacisk przede wszystkim na rozwój zdolności manualnych. Ćwiczenia grafomotoryczne opierają się głownie na rysowaniu, które usprawnia mięśnie dłoni. Bazgroszyt zawierający zbiór ćwiczeń manualnych to ćwiczenia w zakresie: utrzymania prawidłowej melodii kinetycznej, szybkości i precyzji ruchów, koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także koordynacji całego ciała. Ponadto Bazgroszyt jest tak skonstruowaną pomocą metodyczną, która wpływa na prawidłowe zaangażowanie oraz motywację.

Bazgroszyt to trening  pisania
Bazgroszyt to trening pisania

Ćwiczenia grafomotoryczne poprawiają poziom graficzny rysunków oraz pisma, kształtują umiejętność rysowania zgodnie z polecaniami, rozwijają umiejętność współpracy z nauczycielami, rodzicami oraz wychowawcami, ułatwiają orientację w schemacie własnego ciała, a także właściwą orientację przestrzenną, podnoszą poziom techniki pisania oraz rysowania, doskonalą zdolność nazywania przedmiotów prezentowanych na rysunkach, kształcą umiejętność opowiadania o tym, co widać na rysunkach, korygują niewłaściwe nawyki ruchowe (w tym nieprawidłowe napięcie mięśniowe dłoni), stymulują ogólny rozwój dziecka, niwelują dysproporcje rozwojowe, wyrabiają motywacje do nauki i zdobywania nowych zainteresowań, usprawniają mięśnie palców, pracę nadgarstka oraz koordynację ruchową całej dłoni. Ponadto Bazgroszyt usprawnia umiejętność prawidłowego posługiwania się narzędziami służącymi do pisania, a także kształci wrażliwość estetyczną.

To też warto wiedzieć

2. Bazgroszyt – ćwiczenia grafomotoryczne

Zajęcia rozwijające umiejętności grafomotoryczne są szczególnie ważne dla dzieci z ryzykiem dysleksji lub zaburzeniami integracji sensorycznej. Bazgroszyt proponuje rozwiązania, które uwzględniają przeróżne ćwiczenia manualne z dziedziny małej motoryki. Przygotowanie do edukacji wczesnoszkolnej uwzględnia kolorowanie obrazków, czyli zamalowywanie w określony sposób form graficznych i kształtów ograniczonych konturami.

Zakazane zabawki. Tego nie kupuj dziecku
Zakazane zabawki. Tego nie kupuj dziecku [8 zdjęć]

Kilka klocków to wieża w zamku, patyk jest mieczem, krzesło – samochodem, a duża poduszka – statkiem.

zobacz galerię

Bazgroszyt to także obrysowywanie przedmiotów – ćwiczenie polegające na obrysowywaniu własnej dłoni, stopy lub szablonów. Bazgroszyt uwzględnia rysowanie po śladach – na przykład łączenie kropek, podążanie za szlaczkiem, kontynuowanie rozpoczętych już linii, samodzielne wykonywanie rysunków lub uzupełnianie rysunków. Zadaniom grafomotorycznym mogą towarzyszyć elementy słowne, muzyczne. Dzięki temu nastąpi koordynacja wszystkich analizatorów dochodzących z zewnątrz bodźców.

Następny artykuł: Co powinien umieć siedmiolatek?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.