Trwa ładowanie...

Pierwsza wizyta u ginekologa – powód, badanie

Avatar placeholder
02.07.2017 22:03
Pierwsza wizyta u ginekologa – powód, badanie
Pierwsza wizyta u ginekologa – powód, badanie

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce, kiedy pojawia się pierwsza miesiączka, gdy wystąpią inne dolegliwości od strony układu rozrodczego lub gdy kobieta planuje rozpocząć współżycie. Niestety bardzo często pierwsza wizyta u ginekologa wiąże się z dużym stresem dla kobiety. Dlatego w tym przypadku bardzo duże znaczenie ma rozmowa z inną już dorosłą kobietą, właściwa edukacja seksualna, czyli odpowiednia profilaktyka prozdrowotna.

spis treści

1. Pierwsza wizyta u ginekologa – powód

Pierwsza wizyta u ginekologa może być konieczna jeszcze przed pierwszą miesiączką. Powodem, dla którego trzeba zapisać się do lekarza są dla przykładu nieprawidłowe upławy z pochwy, świąd, pieczenie i zaczerwienieni pochwy. Niepokojącym objawem jest też ból brzucha i nienaturalnie powiększający się jego obwód. W przypadku nastolatek, które już miesiączkują pierwsza wizyta u ginekologa, gdy cykl menstruacyjny jest nieregularny, albo, gdy miesiączka jest obfita wręcz krwotoczna. Mogą wystąpić też anomalie w budowie anatomicznej czy wyglądzie dla przykładu powiększona łechtaczka, brak owłosienia łonowego, łysienie czy trądzik.

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna być dokładnie zaplanowana
Pierwsza wizyta u ginekologa powinna być dokładnie zaplanowana
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna być zaplanowana, kiedy pojawia się już menstruacja. Wizyta jest konieczna, gdy kobieta chce rozpocząć współżycie, ponieważ lekarz po pierwszym badaniu ginekologicznym, USG dopochwowym powinien dobrać rodzaj antykoncepcji hormonalnej czy inny rodzaj antykoncepcji.

To też warto wiedzieć

2. Pierwsza wizyta u ginekologa – badanie

Pierwsza wizyta u ginekologa to ważne wydarzenie w życiu młodej osoby, dlatego też istotny jest właściwy wybór lekarza i gabinetu. W przypadku dziewczyn, które nie są pełnoletnie dobrym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza dziecięcego. Jest to zalecane szczególnie w przypadku dzieci, ale i dziewic, ponieważ takie gabinety ginekologiczne są wyposażone w sprzęt nadający się do ich zbadania.

Jak rozmawiać z nastolatkiem? – wskazówki dla rodziców
Jak rozmawiać z nastolatkiem? – wskazówki dla rodziców [10 zdjęć]

Rodzice często rozmawiają z nastoletnim dzieckiem, pouczając je, co zazwyczaj odnosi odwrotny skutek

zobacz galerię

U dziewcząt, które jeszcze nie współżyją badanie jest rodzaju dwuręcznego, czyli jedną dłonią ginekolog uciska delikatnie brzuch, a drugą dłonią jamę brzuszną przez odbyt. W niektórych przypadkach, kiedy pierwsza wizyta u ginekologa jest konieczna ze względu na choroby czy podejrzenie wad rozwojowych mogą zostać wykorzystane wzierniki dziecięce. Czasem badanie wymaga jedynie USG przy pełnym pęcherzu moczowym. W przypadku nieletnich osób pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się w obecności osoby dorosłej.

Następny artykuł: Pierwszy stanik
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze