Antykoncepcja dla nastolatków
Antykoncepcja dla nastolatków to bardzo ważny temat, biorąc pod uwagę fakt, że młodzi ludzie coraz wcześniej rozpoczynają współżycie bez świadomości możliwych konsekwencji. Rozpoczęcie współżycia musi wiązać się z pewną odpowiedzialnością, a także wiedzą dotyczącą metod antykoncepcji i ich skuteczności, jeśli młoda osoba nie chce jeszcze mieć dzieci. Powszechnie zdarzające się „wpadki” w młodym wieku świadczą o niewystarczającej edukacji nastolatków w zakresie planowania ciąży.
1. Jakie metody antykoncepcji nie nadają się dla nastolatków? Mogłoby się wydawać, że w młodym wieku najlepszą metodą jest
naturalna metoda antykoncepcji , to znaczy metoda objawowo termiczna , termiczna lub kalendarzyk małżeński. Nic bardziej mylnego! Owszem, jest to sposób na antykoncepcję nie wpływający w żaden sposób na zdrowie i równowagę hormonalną nastolatki i to jest jego główna zaleta. Ta metoda jest jednak przeznaczona przede wszystkim dla kobiet o ustabilizowanym cyklu miesięcznym. W młodym wieku jest to prawdziwa rzadkość. Co więcej, każda naturalna metoda antykoncepcji wymaga dużej samodyscypliny i regularności w codziennym mierzeniu temperatury (o tej samej godzinie, przed wyjściem z łóżka) i badaniu śluzu szyjkowego. Największą wadą tej metody jest jej stosunkowo niska skuteczność (około 3 – 5 według wskaźnika Pearla).
2. Najbezpieczniejsza antykoncepcja dla nastolatków
Najlepsza forma antykoncepcji dla nastolatków to przede wszystkim metoda skuteczna. Nie można jednak zapominać, że antykoncepcja dla nastolatków nie powinna zbyt ingerować w organizm, dlatego niezbyt dobrym pomysłem są tradycyjne i hormonalne wkładki domaciczne. Są one zresztą niepolecane kobietom, które jeszcze nie rodziły.
Należy pamiętać, że stosunek seksualny to nie tylko możliwość zajścia w niechcianą ciążę, a także ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, często bardzo poważnymi, takimi jak:
- wirus HIV wywołujący AIDS;
- wirus HPV zwiększający ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy;
- wirusowe zapalenie wątroby;
- kłykciny kończyste;
- opryszczka narządów płciowych;
- chlamydioza;
- kiła;
- rzeżączka;
- grzybica.
Dlatego, jeśli nie ma całkowitej pewności, co do zdrowia partnera lub partnerki (a nie można jej mieć, dopóki nie zostaną przeprowadzone badania, gdyż powyższe choroby mogą nie dawać żadnych objawów lub być jeszcze w okresie inkubacji) dobrze jest zastosować prezerwatywy, które chronią przed większością tych chorób oraz przed niechcianą ciążą. Niestety nie chronią one w pełni przed niektórymi chorobami, na przykład przed wirusem HPV. Najwygodniejsze i najłatwiejsze w użyciu są prezerwatywy męskie, choć dostępne są także prezerwatywy dla kobiet. Prezerwatywy dla mężczyzn są łatwo dostępne i niedrogie, nie trzeba iść do lekarza, by móc je kupić. Aby uniknąć problemu pękniętej prezerwatywy, trzeba nauczyć się je prawidłowo zakładać oraz kupować je dobrej jakości.
Dość skuteczną formą antykoncepcji jest antykoncepcja hormonalna w formie tabletek lub zastrzyków. W obu przypadkach konieczna jest wizyta u ginekologa, gdyż są to środki dostępne na receptę. Tabletki antykoncepcyjne dla nastolatek są pewną ingerencją w równowagę hormonalną młodych dziewczyn. Zmniejszają się dolegliwości typu PMS, obfitość miesiączki i bóle menstruacyjne. Nie u wszystkich działają jednak równie dobrze – u niektórych dziewczyn występują plamienia międzymiesiączkowe, inne narzekają na obniżone libido. Faktem jest, że antykoncepcja hormonalna, pod warunkiem prawidłowego, regularnego przyjmowania, jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Nie chroni ona jednak przed żadnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.