Trwa ładowanie...

Naturalne metody antykoncepcyjne

Avatar placeholder
24.09.2020 16:23
Naturalne metody antykoncepcyjne
Naturalne metody antykoncepcyjne

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu każdej kobiety. W tym czasie jej organizm znacznie się zmienia. Największe zmiany dotyczą zwiększenia poziomu hormonów. Po porodzie organizm kobiety powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Kobiety karmiące podczas laktacji mają nadal zwiększony poziom hormonów, więc ochota na seks znacznie wzrasta. Na szczęście wymyślono różnego rodzaju metody antykoncepcji. Wybrane metody mogą stosować nawet kobiety karmiące, inne dozwolone są po zakończeniu karmienia. Wybór metody najlepiej skonsultować z lekarzem zwłaszcza po porodzie.

spis treści

1. Metody naturalne

Bardzo ważnym elementem w metodach antykoncepcji, zwłaszcza tych naturalnych, jest obserwacja przez kobietę jej własnego ciała. Warto również wspomnieć tu o karmieniu piersią, które bardzo pomaga w naturalnej antykoncepcji, ponieważ hamuje owulację. Aby to nastąpiło, muszą być spełnione różne warunki, między innymi to, że maleństwo karmione jest tylko mlekiem rodzicielki i wtedy kiedy chce. Innym warunkiem jest ssanie przez malucha tylko piersi mamy i karmienie go 6 razy na dobę z przerwami, dotyczy to również nocy. Następnym krokiem w metodach naturalnych jest baczna obserwacja wydzieliny z pochwy. Ukazanie się śluzu lub inna zmiana może wskazywać na to, że nie został spełniony jakiś warunek i wówczas kobieta może być płodna. Istotne jest, iż po ciąży zdarzają się cykle bezowulacyjne ze śluzem. Aby mieć pewność, mierzymy temperaturę codziennie rano przed wstaniem z łóżka. Jakakolwiek zmiana temperatury w stosunku do najwyższego z pomiarów świadczy o przebytej owulacji. Wówczas kobieta może zajść w ciążę. Naturalne metody planowania rodziny są wskazane dla par, które żyją według zasad natury i chcą ingerować w płodność. Jeśli chodzi o mężczyzn, to są to idealne metody dla powolnych i dokładnych, ale i pomagających kobietom, np. w opiece nad dzieckiem.

2. Wady i zalety metody naturalnej

Naturalne metody antykoncepcji posiadają zalety oraz wady. Do zalet możemy zaliczyć tu fakt, że są to metody ekologiczne, ponieważ kobieta nie przyjmuje żadnych środków, które mogłyby wpłynąć w jakikolwiek sposób na jej organizm. Kolejną zaletą jest to, że dzięki takim metodom każda kobieta może poznać dokładnie swój organizm oraz może go dokładnie kontrolować. Metody te stosowane w okresie karmienia i po nim są odwracalne, a żeby znowu zajść w ciążę, wystarczy współżyć w dni płodne. Niestety metody te posiadają także wady. Do pierwszej i chyba najistotniejszej wady metody naturalnej zalicza się czasowe nieuprawianie seksu, po to, aby kobieta mogła zaobserwować organizm. Następną wadą jest fakt niezawodności tych metod, jeśli nie zostaną spełnione potrzebne warunki. Należy wówczas pamiętać o tym, że cykle przed i po porodzie znacznie się różnią, a karmienie piersią może przestać być skutecznym sposobem na owulację. Jeśli natomiast metody naturalnej antykoncepcji nie są wystarczające lub dość skuteczne i obawiacie się ich, należy wówczas udać się na konsultację z lekarzem ginekologiem, który na pewno doradzi odpowiednią dla was metodę antykoncepcji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze