Trwa ładowanie...

Prezerwatywa

Avatar placeholder
24.09.2020 16:54
Prezerwatywa
Prezerwatywa (Zdjęcie autorstwa anqa / CC BY-NC 2.0)

Mimo różnorodnych metod antykoncepcji, tą najczęściej wybieraną jest prezerwatywa. Do tej pory większość dostępnych środków antykoncepcyjnych przeznaczona była wyłącznie dla kobiet. Z czasem stworzono środki dla mężczyzn, do których zalicza się właśnie prezerwatywa. Jej zadaniem jest niedopuszczenie do zapłodnienia poprzez utrudnienie dotarcia plemników do komórki jajowej. Niestety niektórzy panowie bywają uczuleni na lateks. Na szczęście mamy XXI wiek, a technika idzie do przodu. Obecnie istnieje kilkanaście metod zabezpieczania się dla mężczyzn, nawet dla tych uczulonych na lateks.

1. Działanie prezerwatywy

Prezerwatywa chroni w sposób mechaniczny przed zapłodnieniem przez plemniki komórki jajowej. Obecnie istnieje wiele prezerwatyw z różnego rodzaju dodatkami, np. ze środkiem plemnikobójczym. Metoda ta jest skuteczna, jeśli produkt, którego używamy jest dobrej jakości, był odpowiednio przechowywany i co najważniejsze, jest stosowany zgodnie z instrukcją. Stosowanie tej metody wiąże się z ryzykiem pęknięcia kondonu.

Ryzyko to znacznie się zmniejszy, jeśli rozmiar prezerwatywy będzie odpowiednio dobrany, a kobieta będzie miała dobrze nawilżoną pochwę. Metoda ta jest idealna dla par akceptujących stosowanie mechanicznej metody oraz dla osób, które potrafią odpowiednio z niej korzystać. Warto dodać, że prezerwatywy są środkiem cieszącym się ogromną popularnością, choć nie wszyscy mogą z nich korzystać. Jeśli osoby korzystające z tej metody używają jej prawidłowo, to staje się ona najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży.

2. Zalety i wady prezerwatyw

Ta metoda antykoncepcji, jak każda inna posiada zarówno wady, jak i zalety. Do zalet zalicza się fakt, iż prezerwatywa jako środek antykoncepcji, jest tania i łatwo dostępna, a jeśli używa się jej prawidłowo staje się najskuteczniejszą metodą antykoncepcyjną. Ważnym faktem jest, że metoda ta nie ingeruje w zdrowie, jak na przykład zastyrzyk hormonalny czy wkładka wewnątrzmaciczna. Największym plusem jest jednak to, że kondomy zabezpieczają przed infekcjami miejsc intymnych. Różnorodność prezerwatyw przypada do gustu również paniom.

Zobacz film: "Jak stosować prezerwatywy?"

Niestety metoda ta posiada także wady. Oprócz uczulenia na lateks, zalicza się tu pęknięcie lub zsunięcie się jej podczas stosunku. Prezerwatywy mogą też osłabiać odczuwanie przyjemności podczas seksu. Fakt nakładania kondonu jest także wadą, ponieważ nie zapewnia to ciągłości stosunku. Na szczęście wciąż prowadzone są badania nad nowymi metodami antykoncepcji dla mężczyzn. Wybór nowych metod na pewno będzie korzystniejszy, zwłaszcza dla tych panów, którzy mają uczulenie na lateks.

Niepokojące jest również to, że nie każdy mężczyzna wie, jak prawidłowo zakładać czy stosować prezerwatywę. To właśnie ten fakt powoduje, że podczas stosunków często pękają lub ześlizgują się. Warto również zwrócić uwagę na to, że pośpiech przy zakładaniu jest często błędem. Dlatego jeśli metoda ta nie jest dla was, należy udać się do lekarza ginekologa, który dobierze tę odpowiednią, jeśli nie dla mężczyzny, to dla kobiety, tak abyście mogli używać jej bez żadnych obaw.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze