Trwa ładowanie...

Jak naturalnie pozbyć się bólu brzucha?

 Sylwia Stachura
21.01.2024 19:46
Jak naturalnie pozbyć się bólu brzucha?
Jak naturalnie pozbyć się bólu brzucha? (Źródło: 123RF)

Podobnie jak dorośli, dzieci również cierpią z powodu bólu brzucha, który może mieć wiele przyczyn. Niewłaściwa dieta, stres oraz zachodzące w ciele dziecka zmiany rozwojowe, mogą wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. Organizm maluchów jest bardzo wrażliwy i nie każdy rodzic chce podawać maluchowi silne leki przeciwbólowe. Na szczęście pomóc mogą także metody naturalne.

spis treści

1. Korzeń lukrecji

Częstą przyczyną bólu brzucha u dziecka jest niestrawność. Jeśli twój maluch cierpi z powodu wzdętego brzuszka, zaparz mu herbatę z korzenia lukrecji. Roślina ta hamuje produkcję kwasów żołądkowych i wspomaga trawienie. Korzeń lukrecji kupisz w aptece lub sklepie zielarskim. Napar podawaj dziecku po 1 łyżce kilka razy dziennie, najlepiej po posiłku.

2. Masaż stóp

Na stopach znajdują się zakończenia nerwowe, których odpowiednia stymulacja może ukoić nerwy i niektóre dolegliwości bólowe. Środkowa część lewej stopy odpowiada rejonowi brzucha. Uciskanie tego miejsca kciukiem może się okazać receptą na ból malca.

3. Herbata z rumianku

Właściwości przeciwzapalne oraz uspokajające sprawiają, że herbata rumiankowa doskonale poradzi sobie z bólem brzucha. Mięśnie się rozluźniąją, a dzięki temu dziecko nie odczuwa nieprzyjemnych skurczów, które utrudniają normalną aktywność.

4. Napój z imbiru

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

W czasie ciąży ratowałaś się herbatą imbirową, która niweluje mdłości? Ta niezwykła roślina może też pomóc na ból brzucha u dziecka. Kiedy maluch ma nudności i czuje się nieswojo, możesz podać mu napój imbirowy. Wystarczy korzeń imbiru gotować razem z sokiem z cytryny przez ok. 15 minut, a następnie dodać do niego trochę miodu. Taka mikstura działa przeciwzapalnie, wspomaga produkcję soków trawiennych i neutralizuje kwasy żołądkowe.

5. Mdłe jedzenie

Kiedy maluch skarży się na ból brzucha, należy zmienić nieco jego dietę. Zrezygnuj ze słodkich i pikantnych potraw, które mogą dodatkowo podrażniać delikatny żołądek. Zamiast tego serwuj dziecku potrawy o niezbyt wyrazistym smaku. Mdłe jedzenie pomaga uspokoić układ pokarmowy. Co podawać maluchowi? Postaw na banany, tosty, ryż, mus jabłkowy.

6. Sok z aloesu

Sok aloesowy to jeden z najbardziej popularnych naturalnych suplementów. Jego zalety można by wyliczać bez końca, jednak najczęściej sięgamy po niego by wzmocnić odporność i oczyścić organizm z toksyn. Okazuje się, że może też pomóc na dolegliwości twojego dziecka. Sok z aloesu łagodzi zaparcia, biegunki i skurcze brzucha. Jest przy tym naturalny i bezpieczny.

7. Suszone jagody

Czarne jagody, które bez problemu znajdziesz w lecie w większości polskich lasów, to skuteczny środek na biegunkę zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jagody zawierają garbniki, które wykazują właściwości antybakteryjne, a także neutralizują toksyny odpowiedzialne za infekcje układu pokarmowego. Na ból brzucha, nudności i biegunkę twojemu dziecku pomoże napar z suszonych jagód.

8. Miód

Większość z nas ma w domu miód. Jeśli twój maluch lubi jego słodki smak, możesz go wykorzystać jako lekarstwo na uciążliwy ból brzucha. Miód niszczy bakterie i wirusy, które mogą być odpowiedzialne za dolegliwości trawienne dziecka. Polecany jest na zaparcia, ponieważ działa na perystaltykę jelit. Podaj dziecku kanapki z miodem, albo ciepłą wodę z sokiem z cytryny i miodem – ten napój świetnie wpływa na układ pokarmowy.

9. Jogurt naturalny

Kiedy warto podać dziecku jogurt? Ten produkt mleczny może się okazać receptą na skurcze brzucha oraz pomocą w przypadku biegunki. Jogurt to naturalny probiotyk, który pomaga w odbudowie mikroflory bakteryjnej jelit. W przypadku zatrucia pokarmowego musisz starać się uzupełnić kultury bakterii, ponieważ dzięki nim dziecko szybciej wróci do formy.

10. Kminek

Kminek to popularna przyprawa znana ze swoich właściwości łagodzących wzdęcia. Jeśli twojemu maluchowi dokuczają nadmierne gazy, wykorzystaj właśnie tę roślinę. Z nasion kminku można przyrządzić leczniczy napar, który zwiększa ilość soków trawiennych i usprawnia pracę jelit. Kup kminek w całości (niemielony), następnie zmiażdż lekko 1 łyżkę nasion, zalej wrzątkiem i parz przez ok. 15 minut.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze