Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Zaparcia u niemowlęcia - przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
05.12.2017 16:00
Zaparcia u niemowlęcia - przyczyny, leczenie
Zaparcia u niemowlęcia - przyczyny, leczenie

Zaparcia u niemowlęcia diagnozuje się, kiedy wypróżnienia występują rzadziej niż dwa razy w tygodniu, a oddawaniu stolca towarzyszy ból. Kupka jest twarda i o dużej średnicy. Warto też zwrócić uwagę na inne objawy takie, jak: złe samopoczucie i płacz dziecka czy też bóle brzucha. Zaparcia może wywołać nieodpowiednia dieta, alergia lub zaburzenia mikrobioty bakteryjnej jelit.

Termin „zaparcia” jest używany w odniesieniu do wypróżnień o niskiej częstotliwości. Stolce są twarde, a wydalanie ich jest bolesne. Zaparcia u niemowlaka to powszechny problem. Mimo iż za problemy z wypróżnieniem mogą być odpowiedzialne niektóre choroby, na przykład choroba Hirschsprunga, mukowiscydoza oraz niedoczynność tarczycy, większość przypadków zaparć ma miejsce u zdrowych dzieci.

Jeśli jednak oprócz zaparcia pojawiają się wymioty, utrata wagi, wolne tempo przybierania na wadze, gorączka, wzdęcia oraz spadek apetytu, może to być oznaką stanu chorobowego.

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt
Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt [5 zdjęć]

Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój,

zobacz galerię

1. Zaparcia u niemowlaka - przyczyny

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Rodzice niemowląt powinni uświadomić sobie, że wysiłek na twarzy dziecka oraz dziwne odgłosy wydawane przez niemowlę podczas wypróżniania wcale nie muszą świadczyć o zaparciu. Jeśli stolec jest miękki, to nawet gdy dziecko wypróżnia się tylko co 2-3 dni, nie mówimy o zaparciach.

Warto pamiętać, że wiele niemowląt odżywianych wyłącznie mlekiem matki robi kupę zaledwie raz na tydzień. Kwestia wypróżnień jest więc w dużej mierze indywidualna. Z tego powodu wielu rodziców nie jest w stanie ustalić przyczyny zaparć u swojego niemowlaka.

Niekiedy dwoje dzieci żywionych w taki sam sposób ma zupełnie różne rytmy wypróżnień. W pewnym stopniu jest to spowodowane różnymi potrzebami dziecka.

Jeśli dziecko ma za sobą wydalanie dużego, twardego i bolesnego stolca, jego organizm może zareagować osłabieniem czucia bodźców sygnalizujących konieczność defekacji. Następuje poszerzenie końcowego odcinka jelita grubego i z czasem zalegające tam masy kałowe stają się coraz większe i twardsze, przez co powodują dodatkowy dyskomfort. Tak powstaje błędne koło.

Zaparcia częściej występują u dzieci chorych, wymagających specjalnej opieki. Na problemy z wypróżnieniem bardziej narażone są dzieci z rozszczepem kręgosłupa, z zespołem Downa oraz porażeniem mózgowym. Zaparcia mogą być także wynikiem przyjmowania niektórych leków.

2. Zaparcia u niemowlaka - leczenie

Noworodki i młodsze niemowlęta, u których wystąpiły zaparcia powinny być zbadane przez pediatrę. Konieczna jest ocena sposobu żywienia dziecka i upewnienie się, że przybiera na wadze we właściwym tempie.

Zaparcia u niemowlaka oraz odwodnienie mogą być bowiem spowodowane przez niewłaściwe żywienie. Jeśli starsze niemowlę ma potwierdzone przez lekarza zaparcia, na początku należy podawać mu dodatkowe ilości wody lub 100% pasteryzowany sok owocowy raz lub dwa razy dziennie.

Po konsultacji z lekarzem można skorzystać również z leków na zaparcia przeznaczonych dla niemowląt. Najważniejszym celem leczenia zaparć u niemowlaka jest doprowadzenie do sytuacji, w której dziecko bez bólu wydala miękki stolec częściej niż 2 razy w tygodniu.

Można to osiągnąć poprzez zmiany w diecie dziecka lub matki karmiącej piersią. Należy ograniczyć w jadłospisie starszego niemowlęcia ilość produktów sprzyjających zaparciom. Ponadto należy zwiększyć ilość błonnika w diecie dziecka. W jego jadłospisie powinny znaleźć się owoce i warzywa. Należy również zadbać o to, by dziecko wypijało odpowiednią ilość płynów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze