Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Czupryniak

Nadopiekuńczy rodzice i ich nieporadne dzieci

Avatar placeholder
13.07.2021 12:50
Nadopiekuńczość może powodować problemy emocjonalne u dziecka w wieku dorosłym
Nadopiekuńczość może powodować problemy emocjonalne u dziecka w wieku dorosłym

Kiedy dziecko jest małe, społecznie przyjętą normą jest fakt, że to rodzice zarządzają jego aktywnością. Inaczej sprawa wygląda w przypadku nastolatków lub młodych dorosłych, wobec których rodzice nadal są nadopiekuńczy.

spis treści
Jak nie zostać nadopiekuńczym rodzicem?
Jak nie zostać nadopiekuńczym rodzicem?

Bardzo łatwo stać się niedopiekuńczą mamą lub tatą. Jak się ustrzec przed takim zachowaniem?

zobacz galerię

1. Jak objawia się nadopiekuńczość?

Nadopiekuńczość to pewna cecha charakteryzująca relacje między rodzicami a dziećmi. Nierozerwalnie wiąże się z postawami rodzicielskimi i ma wpływ na stosowanie metod wychowawczych.

Zobacz film: "Jak wychować genialnego milionera?"

Każda postawa rodzicielska to pewnego rodzaju struktura psychiczna ojca lub matki, która kształtuje się w nich od dzieciństwa, kiedy czerpali oni wzorce od swoich rodziców. W rodzicielskiej postawie zawiera się wiedza o dziecku oraz uczucia, które rodzice do dziecka żywią.

Za tym wszystkim idą działania, które podejmują rodzice wobec swojego dziecka. Charakter tych działań warunkowany jest poprzez bliskość uczuciową w rodzinie.

6 kontrowersyjnych metod wychowawczych. Czy stosujesz którąś z nich?
6 kontrowersyjnych metod wychowawczych. Czy stosujesz którąś z nich? [7 zdjęć]

Czasy się zmieniają. Zmienia się również podejście do dzieci. Najmłodsi dawniej byli traktowani jako

zobacz galerię

Nadopiekuńczość wobec dzieci wiąże się z koncentracją rodzica na dziecku do tego stopnia, że rodzice bardzo często rezygnują z własnych potrzeb.

Dodatkowo, postępowaniem nadopiekuńczych rodziców kieruje wola spełnienia swoich wyobrażeń o idealnym rodzicielstwie. Rodzice wyręczają dzieci w wielu, nawet prostych czynnościach, kontrolują każdy krok i bezustannie korygują ewentualne niedociągnięcia.

Podejście nadopiekuńczych rodziców do dziecka jest bezkrytyczne, często nazbyt wyrozumiałe w stosunku do postępowania dziecka.

2. Konsekwencje nadopiekuńczości

Małe dziecko nadopiekuńczych rodziców nabiera przekonania, że świat poza domem jest nieprzyjazny. Uczy się, że tylko mama i tata tak naprawdę gwarantują ochronę przed konsekwencjami różnych, często nagannych czynów.

Starsze dzieci bywają izolowane od grupy, bo to nadopiekuńczy rodzice wybierają im przyjaciół. Tym samym młody człowiek nie ma specjalnych szans na zderzenie się z rzeczywistością, w której często o akceptację grupy trzeba zabiegać.

Nie jest to dla niego korzystne, ponieważ nie może się także przy okazji dowiedzieć, jak komunikować się z ludźmi o różnych poglądach, różnej kulturze i tym samym wyciągać istotne dla siebie wnioski, prezentować własną odrębną tożsamość.

5 oznak, że wychowałeś rozpuszczone dziecko
5 oznak, że wychowałeś rozpuszczone dziecko [6 zdjęć]

Starasz się być perfekcyjną mamą. Dbasz o swoje dziecko, spełniasz jego prośby, sprawiasz, że czuje

zobacz galerię

Nabiera także przekonania, że sam nie ma wystarczających umiejętności i mocy sprawczej, nie ufa swoim możliwościom, nie wykształca w sobie wystarczających zasobów radzenia sobie z trudnościami.

W ostateczności, jako dorosły, oddaje ster własnego życia innym ludziom. Jest do tego przyzwyczajony od dzieciństwa, kiedy to mama lub tata albo oboje podejmowali za niego wszelkie decyzje.

Inną stroną nadopiekuńczości jest też stosowanie przez rodziców ciągłych zakazów lub nakazów, dokonywanie wyborów za malucha, które w konsekwencji często prowadzą do tego, że dziecko nie podejmuje wyzwań.

Rodzice nie uczą go odwagi, tylko stania z boku i przyglądania się temu, co "los przyniesie".

Nadopiekuńczość, czyli innymi słowy tzw. parasol ochronny lub chowanie pod kloszem, może zaburzyć rozwój samodzielności i samodecydowania o sobie.

W zasadzie prowadzi to do upośledzenia funkcji społecznych u takich osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Następny artykuł: Rozmowa z dzieckiem
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze