6 zachowań, które przejmą od ciebie dzieci

Każdy rodzic jest nieustannie obserwowany. Jego postawa, decyzje, które podejmuje, sposób, w jaki mówi. Wszystko to podlega ścisłej, skrupulatnej kontroli. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Tymczasem mali detektywi, jakimi są nasze dzieci, widzą o wiele więcej, niż mogłoby się nam wydawać i w przyszłości przejmą przynajmniej kilka z naszych zachowań. Czego więc maluchy na pewno się od ciebie nauczą?

1. Tego, jak traktujesz ich matkę/ojca

Jeśli darzysz swoją żonę szacunkiem, jesteś w stosunku do niej życzliwy i opiekuńczy, zachowanie dzieci wobec niej będzie podobne. Tę samą zasadę można oczywiście odnieść do ojca. Sposób, w jaki dorośli się do siebie odnoszą, w znacznym stopniu warunkuje bowiem to, jakie relacje będą mieli oni ze swoimi pociechami. Lekceważenie partnera zrodzi lekceważenie rodzica, podważanie jego autorytetu zaowocuje brakiem zaufania. Traktujmy się nawzajem w taki sam sposób, w jaki oczekujemy, by traktowały nas dzieci – zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Zobacz film: "Wybór odpowiedniego przedszkola"

2. Tego, jak gospodarujesz pieniędzmi

Rozsądne gospodarowanie pieniędzmi to umiejętność, której dziecko uczy się przede wszystkim od rodziców
Rozsądne gospodarowanie pieniędzmi to umiejętność, której dziecko uczy się przede wszystkim od rodziców (Zdjęcie skarbonki / Shutterstock)

Jeśli toniesz w długach po uszy lub lekkomyślnie wydajesz pieniądze na niepotrzebne drobiazgi, odbierasz swoim dzieciom możliwość poznania prawdziwej wartości pieniądza. Niezależnie od tego, jakie zasady starasz się im wpoić, twoje czyny mówią o wiele więcej i to z nich najmłodsi wyciągną lekcję. Mądre dysponowanie domowym budżetem może uchronić je przed poważnymi finansowymi tarapatami, dlatego tak ważne jest, by podchodzić do tej kwestii naprawdę odpowiedzialnie.

3. Tego, jaki masz stosunek do innych ludzi

Poniżanie i wykorzystywanie innych do swoich celów to kolejna niezbyt rozsądna lekcja, jaką nieświadomie możemy dać swoim dzieciom. Niegrzeczne zachowanie wobec kelnerki czy pani w okienku nie ujdzie uwadze malucha, który z dużym prawdopodobieństwem przyjmie to jako normę i w przyszłości nie omieszka praktykować takiego zachowania. Jak nauczyć dziecko szacunku do innych? Pokazać mu to na własnym przykładzie.

4. Tego, jak odnosisz się do władzy

Szacunek do autorytetów i przestrzeganie ustalonych zasad ma ogromne znaczenie dla ukształtowania moralności dziecka
Szacunek do autorytetów i przestrzeganie ustalonych zasad ma ogromne znaczenie dla ukształtowania moralności dziecka (Zdjęcie dziewczyny / Shutterstock)

Obrażanie policjanta, który właśnie wlepił nam mandat, czy szefa, który po raz kolejny puścił mimo uszu prośbę o podwyżkę, sprawi, że nasze dzieci będą wzrastały w atmosferze braku szacunku dla autorytetów, a więc także dla rodzica. Nawet jeśli zachowanie takich osób pozostawia wiele do życzenia, powstrzymajmy się od wygłaszania uszczypliwych uwag na ich temat przy maluchach, które nie potrafią jeszcze oddzielić negatywnej postawy danej osoby od całej grupy, którą ta reprezentuje.

5. Tego, jak bardzo jesteś uczciwy

Wbrew pozorom dzieci na kilometr potrafią wyczuć kłamstwo. Z pewnością zauważą, kiedy powiemy jedno, a zrobimy coś zupełnie innego. Obserwując np. jak w sztucznie miły sposób rozmawiamy z sąsiadem, o którym w domu wyrażamy się raczej nieprzychylnie, nabiorą przekonania, że dwulicowość jest jak najbardziej uzasadnioną formą funkcjonowania w społeczności. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przejmą od nas także sposób, w jaki reagujemy na oskarżenia – te zasadne i te pozbawione podstaw. Umiejętności ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny niestety nie wysysa się z mlekiem matki – to cecha nabyta.

6. Tego, jak hojny jesteś

Nie chodzi tu jedynie o gotowość wsparcia innych w sensie materialnym. Równie ważna, a może nawet ważniejsza, jest umiejętność poświęcenia się dobrej sprawie, chęć bezinteresownego niesienia pomocy, zaoferowania potrzebującemu własnego czasu bez oczekiwania nagrody. Pokazując dziecku, co właściwie oznacza altruizm (ale nie naiwność), będziemy mogli na własnej skórze przekonać się, jaka jest jego wartość, gdy kiedyś sami będziemy potrzebować jego pomocnej dłoni.

Metody wychowawcze
Budowanie poczucia własnej wartości

Polecane dla Ciebie

Pytania do lekarzy

Mgr  Robert Gutkowski Psychoterapeuta , Rzeszów umów wizytę

Czy lek Silvecta osłabia skuteczność wkładki domacicznej?

Pytanie zasadniczo do ginekologa, ale program skierował je także do psychologa. Przyglądając się mu uważniej można by zmienić jego kierunek - jak używanie wkładki domacicznej wpływa na zdrowie psychiczne. Pozostając w ramach politycznej poprawności należałoby odpowiedzieć że nie ma żadnych ujemnych skutków. Ja dam pani jednak odpowiedź niepoprawną politycznie. Wyjdę w niej także poza neutralność światopoglądową. Próbując spojrzeć na problem nieco głębiej można powiedzieć że Pani antykoncepcję, (a właściwie wczesnoporonność) wbudowuje w siebie. Antykoncepcja i wczesnoporonność staje się elementem Pani organizmu, a w pewnym sensie także Pani psychiki. Pani organizm otrzymuje coś co ma głęboką symbolikę - zapobieganie nowemu życiu. Idąc dalej można by powiedzieć, że podobnie jak organizm zaczyna zawierać w sobie coś zapobiegającego rozwojowi nowego życia tak też w Pani psychice powstaje pewien obiekt zapobiegający nowemu życiu, w ogóle zapobiegający życiu. Gdyby psychikę potraktować jako składającą się z różnych części to pojawia się taka nowa cząstka która zapobiega życiu (w różnych aspektach). Biorąc pod uwagę, że w człowieku i tak istnieje popęd śmierci (tak przynajmniej uważają psychoanalitycy), to taka nowa śmiertelna cząstka w psychice może działanie tego popędu wzmacniać, a przez to przyczyniać się także do nasilania depresji.

Lek.  Janusz Jaworowski Chirurg , Chirurg plastyczny , Warszawa umów wizytę

Czy piersi po redukcji opadania się wyrównają?

Szanowna Pani, trudno się nie przejmować a radzić w takiej sytuacji można jedynie żeby poczekać bo jest jeszcze wcześnie po operacji. Może się wyrównają. Gdyby jednak miała Pani wątpliwości proszę o zdjęcia do oceny kontakt@drjaworowski.pl dr Janusz Jaworowski specjalista chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej i estetycznej specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

Mgr  Maciej Rutkowski Psycholog , Psychoterapeuta , Seksuolog , Białystok umów wizytę

Co oznaczają tak bolesne stosunki?

Dzień dobry. Z opisu można wnioskować, że mimo intelektualnej gotowości do uprawiania seksu, emocjonalnie nie jest Pani jeszcze na nie gotowa - stąd prawdopodobnie nikła przyjemność podczas gry wstępnej i pieszczot i ból podczas stosunku. Dodać trzeba, że nierozsądne jest przechodzenie do seksu genitalnego, jeśli gra wstępna nie spełnia istotnej funkcji - czyli nie podnieca. Wygląda na to, że, powodowana uczuciem do partnera, zmusza się Pani do współżycia. Warto zatem na razie rozważyć zasadność podejmowania stosunków na rzecz rozwijania innych form seksualnych zachowań, ponieważ kontynuowanie bolesnych stosunków może skutkować zgeneralizowaną awersją do seksu. Powyższe rozważania niekoniecznie mogą być trafne, dlatego też, w celu rzeczywistego zdiagnozowania źródła problemu, sugerowałbym konsultację seksuologiczną - najlepiej razem z partnerem. Pozdrawiam.

Lek.  Janusz Jaworowski Chirurg , Chirurg plastyczny , Warszawa umów wizytę

Jakie są sposoby na powiększenie piersi?

Szanowna Pani, Według moich pacjentek najbardziej przewidywalne i trwałe powiekszenie piersi o ładnym naturalnym kształcie dają jedynie implanty. Inne tzw nie inwazyjne metody są równie kosztowne jednak efekt znika. Z punktu widzenia onkologa wszystkie preparaty wstrzykiwane do piersi stanowią pewne zagrożenie dla dalszej profilaktyki nowotworów piersi. Zapraszam do kontaktu kontakt@drjaworowski.pl dr Janusz Jaworowski specjalista chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej i estetycznej specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

Mgr  Maciej Rutkowski Psycholog , Psychoterapeuta , Seksuolog , Białystok umów wizytę

Dlaczego partnerka nie ma orgazmu waginalnego?

Dzień dobry. Jak można przypuszczać, Pana partnerka jest - podobnie jak Pan - osobą młodą. U młodych ludzi, rozpoczynających dopiero współżycie nierzadko występują problemy z osiągnięciem właściwej erekcji, nawilżeniem pochwy, osiągnięciem satysfakcji, etc. W większości dolegliwości te ustępują same wraz z nabieraniem doświadczenia i "uczeniem się" własnego ciała i ciała partnera/ki. U części jednak osób problemy te nie tylko nie ustępują, ale wręcz się pogłębiają (najczęściej z powodu nadmiernego przejmowania się swoim stanem), w związku z czym wymagają pomocy specjalisty. Z opisu można wnioskować, że Pańskiej partnerce prawdopodobnie bardziej odpowiada drażnienie łechtaczki, co skutkuje osiągnięciem przez nią orgazmów - w dodatku wielokrotnych. Tego rodzaju "przypadłości" nie leczy się, ponieważ jest ona normą - wiele kobiet osiąga orgazm nie poprzez drażnienie pochwy, a właśnie łechtaczki. Pańskie wątpliwości najlepiej rozwiałaby konsultacja z seksuologiem, dzięki której mógłby Pan bliżej zapoznać się ze specyfiką kobiecego orgazmu - znacznie bardziej skomplikowanego niż orgazm męski oraz zrozumieć również własną rolę w relacji - nie tylko seksualnej. Pozdrawiam.

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Czy miesiączka nasila nerwicę?

Wiele kobiet odczuwa zmiany zachodzące w organizmie w cyklu miesiączkowym. Objawy są różne, w tym wzrost napięcia, drażliwości. To z kolei może mieć wpływ na odczuwany przez Panią lęk lub niepokój lub też utrudniać wypracowane wcześniej strategie zaradcze. Warto jednak omówić to szerzej ze swoim psychoterapeutą. Być może także dobrym pomysłem byłoby zwiększenie częstotliwości spotkań z terapeutą?

Dr n. med.  Maciej Matuszczyk Psychiatra , Seksuolog , Katowice umów wizytę

Czy seks będzie mi kiedyś sprawiał przyjemność?

Ból przy stosunku nie jest niestety rzadkością. Polecam najpierw wizytę u ginekologa, aby wykluczyć jakiekolwiek przyczyny biologiczne. Polecam poszukanie ginekologa, który jest jednocześnie seksuologiem - bo jeśli wykluczy przyczyny organiczne - będzie mógł pomóc w zakresie problemu jakim jest Dyspareunia nieorganiczna (proszę poszukać w google). Podsumowując - to jest do wyleczenia, ale trzeba nie da się tego zrobić bez wizyty u specjalisty.

Fora dyskusyjne

Popularne preparaty i suplementy diety

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.