Trwa ładowanie...

System kar i nagród

Avatar placeholder
15.04.2015 12:28
System kar i nagród
System kar i nagród

Wychowanie dziecka to trudna sztuka. Rodzice muszą nieraz sięgnąć po system kar i nagród. Kara ma na celu zniechęcić dziecko do zachowań niepożądanych lub niebezpiecznych. Rodzice mają nadzieję tym sposobem nauczyć malucha tego, co jest złe i szkodliwe. Narody maja za zadanie kształtować właściwe postawy. Zarówno nagrody, jak i kary powinno stosować się z zachowaniem pewnych zasad. Warto też pamiętać, że nagrody są bardziej skuteczne niż kary.

spis treści

1. Karanie dziecka

Nagradzanie dzieci jest znacznie przyjemniejsze, niż karanie. Kara wywołuje zawsze negatywne emocje zarówno w osobie karanej, jak i karzącej. Nie można jej nadużywać. Główną zasadą stosowania kar jest pokazanie dziecku związku między czynem i karą. Dziecko musi wiedzieć, co było powodem jego ukarania. W innym wypadku u malucha rodzi się poczucie krzywdy.

Rodzaje kar:

  • słowna nagana,
  • zakazanie dziecku wykonywania pewnych czynności przez określony czas,
  • odwołanie zapowiedzianego wydarzenia (np. wyjścia do kina),
  • naprawa wyrządzonej szkody.
Zobacz film: "Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole dla dziecka?"

Dużym i, niestety, częstym błędem popełnianym przez rodziców jest stosowanie nieproporcjonalnych kar – małe przewinienie, duża kara. Jak karać dziecko? Nie może być też tak, że dziecko raz zostanie ukarane za jakieś przewinienie, a innym razem nie. Rodzice powinni wytyczyć i jasno określić granice. Inną ważną kwestią stosowania kar jest jednomyślność rodziców. W momencie, gdy ojciec chce ukarać dziecko, a matka woli sprawę przemilczeć, dziecko nie wie kogo ma się słuchać. Ostatecznie jest zdezorientowane i nie ma pewności, czy zrobiło źle. Karę zawsze należy odnosić do konkretnego zachowania. Rodzic nie może powiedzieć dziecku, że jest ono złe. Można za to powiedzieć do dziecka: że źle zrobiło. Maluch może zostać ukarany za jedno przewinienie jeden raz.

Nieprawidłowe kary: zawstydzanie malucha, wyśmiewanie się z niego, przekupywanie, wyśmiewanie, wymyślanie dziecku, poniżanie go, głodzenie. Takie kary nie tylko poniżają godność malucha, ale też pozostawiają trwałe szkody psychiczne. Rodzice karząc dziecko, powinni wiedzieć, że wywołują w nim strach, wstyd, smutek, niepokój.

2. Nagradzanie dzieci

Rodzice stosujący system kar, nie powinni zapominać o nagrodach. Wychowywanie dziecka polega na zachowaniu równowagi. Nagradzanie jest z pewnością dużo przyjemniejsze, ale i w tym wypadku należy podchodzić do tego z umiarem. Należy dawać maluchowi nagrodę za wyraźne przekroczenie (pozytywne) konkretnej normy. Nagrody powinny być dopasowane do płci dziecka, jego zainteresowań oraz potrzeb. Nagradzać należy wysiłek dziecka włożony w osiągnięcie czegoś, a nie końcowego efektu. np. gdy dziecko mimo włożonego wysiłku dostaje trójkę.

System nagród pociąga za sobą pewne ryzyko. Dziecko może nauczyć się, że za każde osiągnięcie otrzyma jakąś nagrodę i po pewnym czasie może się tej nagrody domagać. Rodzice powinni pamiętać, by nie nagradzać prostych rzeczy. Jest to ważne dlatego, że dziecko może upomnieć się o nagrodę za wykonanie swoich obowiązków. Ważna zasadą jest dotrzymywanie obietnic. Jeśli rodzic obiecał dać coś maluchowi, powinien dotrzymać słowa. Nagradzanie przynosi lepsze efekty, niż karanie.

Następny artykuł: Słuchanie dziecka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze