Tak wychowasz narcystyczne dziecko

Istnieją takie elementy wychowania, które z dziecka uczynią narcystyczną, pełną agresji osobę. Potwierdziły to badania hiszpańskich naukowców przeprowadzone na 591 uczniach z 20 różnych szkół.

1. Dzieci lubią naśladować

Doświadczenie lub widok przemocy to pierwszy z czynników rozwijających narcystyczne i agresywne zachowania u najmłodszych. Dr Esther Calvete autorka badań nad związkiem agresji i narcyzmu jest pewna, że agresja dzieci wobec rodziców czy przemoc w szkole są wynikiem podobnych zachowań rodziców – zarówno wobec siebie, jak i dzieci. Maluchy uczą się przemocy podczas obserwacji zachowań występujących w swojej rodzinie.

Kolejnymi po agresji elementami są: brak uczuć oraz pozytywnej komunikacji w domu rodzinnym. Dzieci, które nie otrzymują wystarczającej uwagi, lub takie, których rodzicom przyświecają zasady liberalnego wychowania – mogą wykazywać zachowania narcystyczne.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Te dzieci nie przyjmują do wiadomości, że czegoś im nie wolno. Nie akceptują słowa „nie”. Uważają, że powinny otrzymywać wszystko, czego zapragną, a jeśli tego nie dostaną – starają się użyć przemocy do osiągnięcia celu.

W narcystyczne skłonności jest się pchanym, gdy postawy dorosłych wymuszających dominację nie są w żaden sposób komentowane, krytykowane a stają się modelem do naśladowania, bo przynoszą sukcesy. Taka cecha uniemożliwia zawieranie przyjażni ani bliskich związków, więc wtórnie potęguje osamotnienie u dziecka i jego bezsilność, odrzucanie w grupie itd. Jest to więc w skutkach tak samo izolujące, choć "po drodze" może być związane z większą ilością ofiar i szkód wyrządzonych innym. To powoduje życie w lęku przed karą za własne postępowanie.

Przeczytaj koniecznie

2. Agresywny narcyz

– Jeśli rodzice nie wychowują swoich dzieci w poczuciu odpowiedzialności i szacunku, u maluchów bardzo szybko rozwiną się zachowania agresywne i narcystyczne. Ma to również miejsce w przypadku dzieci, których rodzice są gwałtowni – skomentowała dr Esther Calvete.

A jednak nie tylko zachowania matek i ojców wpływają na rozwój zaburzeń osobowości. Istotny jest również temperament maluchów, ale w znacznie mniejszym stopniu.

Podsumujmy – jeśli chcesz, by twoje dziecko zmieniło się w agresywnego narcyza, wystarczy, że będziesz stosować przemoc, unikać komunikacji, powstrzymasz się od okazywania uczuć, a na wszelkie wybryki malucha machniesz ręką. I jeszcze jedno – lepiej żebyś nie stosował się do żadnej z wymienionych wyżej zasad – dla dobra swojego i swoich dzieci.

Następny artykuł: Uparte dziecko

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.