Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Barbara Szalacha

Tak wychowasz narcystyczne dziecko

 Katarzyna Krupka
03.10.2017 13:19
Tak wychowasz narcystyczne dziecko
Tak wychowasz narcystyczne dziecko (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Istnieją takie elementy wychowania, które z dziecka uczynią narcystyczną, pełną agresji osobę. Potwierdziły to badania hiszpańskich naukowców przeprowadzone na 591 uczniach z 20 różnych szkół.

1. Dzieci lubią naśladować

Doświadczenie lub widok przemocy to pierwszy z czynników rozwijających narcystyczne i agresywne zachowania u najmłodszych. Dr Esther Calvete autorka badań nad związkiem agresji i narcyzmu jest pewna, że agresja dzieci wobec rodziców czy przemoc w szkole są wynikiem podobnych zachowań rodziców – zarówno wobec siebie, jak i dzieci. Maluchy uczą się przemocy podczas obserwacji zachowań występujących w swojej rodzinie.

Kolejnymi po agresji elementami są: brak uczuć oraz pozytywnej komunikacji w domu rodzinnym. Dzieci, które nie otrzymują wystarczającej uwagi, lub takie, których rodzicom przyświecają zasady liberalnego wychowania – mogą wykazywać zachowania narcystyczne.

Te dzieci nie przyjmują do wiadomości, że czegoś im nie wolno. Nie akceptują słowa „nie”. Uważają, że powinny otrzymywać wszystko, czego zapragną, a jeśli tego nie dostaną – starają się użyć przemocy do osiągnięcia celu.

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

W narcystyczne skłonności jest się pchanym, gdy postawy dorosłych wymuszających dominację nie są w żaden sposób komentowane, krytykowane a stają się modelem do naśladowania, bo przynoszą sukcesy. Taka cecha uniemożliwia zawieranie przyjażni ani bliskich związków, więc wtórnie potęguje osamotnienie u dziecka i jego bezsilność, odrzucanie w grupie itd. Jest to więc w skutkach tak samo izolujące, choć "po drodze" może być związane z większą ilością ofiar i szkód wyrządzonych innym. To powoduje życie w lęku przed karą za własne postępowanie.

Przeczytaj koniecznie

2. Agresywny narcyz

– Jeśli rodzice nie wychowują swoich dzieci w poczuciu odpowiedzialności i szacunku, u maluchów bardzo szybko rozwiną się zachowania agresywne i narcystyczne. Ma to również miejsce w przypadku dzieci, których rodzice są gwałtowni – skomentowała dr Esther Calvete.

A jednak nie tylko zachowania matek i ojców wpływają na rozwój zaburzeń osobowości. Istotny jest również temperament maluchów, ale w znacznie mniejszym stopniu.

Podsumujmy – jeśli chcesz, by twoje dziecko zmieniło się w agresywnego narcyza, wystarczy, że będziesz stosować przemoc, unikać komunikacji, powstrzymasz się od okazywania uczuć, a na wszelkie wybryki malucha machniesz ręką. I jeszcze jedno – lepiej żebyś nie stosował się do żadnej z wymienionych wyżej zasad – dla dobra swojego i swoich dzieci.

Następny artykuł: Uparte dziecko
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze