Tak wychowasz narcystyczne dziecko

Istnieją takie elementy wychowania, które z dziecka uczynią narcystyczną, pełną agresji osobę. Potwierdziły to badania hiszpańskich naukowców przeprowadzone na 591 uczniach z 20 różnych szkół.

Dzieci lubią naśladować

Doświadczenie lub widok przemocy to pierwszy z czynników rozwijających narcystyczne i agresywne zachowania u najmłodszych. Dr Esther Calvete autorka badań nad związkiem agresji i narcyzmu jest pewna, że agresja dzieci wobec rodziców czy przemoc w szkole są wynikiem podobnych zachowań rodziców – zarówno wobec siebie, jak i dzieci. Maluchy uczą się przemocy podczas obserwacji zachowań występujących w swojej rodzinie.

Polecane wideo:

Kolejnymi po agresji elementami są: brak uczuć oraz pozytywnej komunikacji w domu rodzinnym. Dzieci, które nie otrzymują wystarczającej uwagi, lub takie, których rodzicom przyświecają zasady liberalnego wychowania – mogą wykazywać zachowania narcystyczne.

Te dzieci nie przyjmują do wiadomości, że czegoś im nie wolno. Nie akceptują słowa „nie”. Uważają, że powinny otrzymywać wszystko, czego zapragną, a jeśli tego nie dostaną – starają się użyć przemocy do osiągnięcia celu.

Agresywny narcyz

– Jeśli rodzice nie wychowują swoich dzieci w poczuciu odpowiedzialności i szacunku, u maluchów bardzo szybko rozwiną się zachowania agresywne i narcystyczne. Ma to również miejsce w przypadku dzieci, których rodzice są gwałtowni – skomentowała dr Esther Calvete.

A jednak nie tylko zachowania matek i ojców wpływają na rozwój zaburzeń osobowości. Istotny jest również temperament maluchów, ale w znacznie mniejszym stopniu.

Podsumujmy – jeśli chcesz, by twoje dziecko zmieniło się w agresywnego narcyza, wystarczy, że będziesz stosować przemoc, unikać komunikacji, powstrzymasz się od okazywania uczuć, a na wszelkie wybryki malucha machniesz ręką. I jeszcze jedno – lepiej żebyś nie stosował się do żadnej z wymienionych wyżej zasad – dla dobra swojego i swoich dzieci.

Katarzyna Krupka, 4 miesiące temu

Problemy w wychowaniu dziecka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Problemy w wychowaniu dziecka
Problemy w wychowaniu dziecka

Zadziorny maluch

Zadziorny maluch

Co robicie, kiedy dziecko po raz kolejny Was nie słucha? Znowu uderzyło kolegę, nie posprzątało zabawek, znowu biega po markecie i beztrosko oddala się od nas, ignoruje nasze polecenia lub co gorsza, robi nam na przekór.

Problemy w wychowaniu dziecka

Marudzenie u dziecka

Marudzenie u dziecka

Problemy wychowawcze z dziećmi powstają często jako efekt niewłaściwych decyzji ich rodziców.

Problemy w wychowaniu dziecka

Jak sobie radzić z upartym dzieckiem?

Jak sobie radzić z upartym dzieckiem?

Małe dzieci często chcą postawić na swoim tylko po to, aby udowodnić rodzicom, że mają rację. Jak sobie radzić małym uparciuchem?

Problemy w wychowaniu dziecka

Metoda Tomatisa

u dzieci i dorosłych (np. jąkanie, opóźniony rozwój mowy, wady wymowy, niewłaściwe używanie głosu powodujące chrypkę itp.). W trudnościach szkolnych (...) , np. dysleksji. W zaburzeniach komunikacji. W przypadku dzieci...

Problemy w wychowaniu dziecka

Sztuka chwalenia, czyli w jaki sposób NIE chwalić dziecka

Wydawałoby się banalna sprawa: pochwała, każde dziecko jej potrzebuje. Jednak chwaląc nieumiejętnie wyrządzasz dużą krzywdę swojemu dziecku. Brzmi (...) ? Cokolwiek moje dziecko by nie zrobiło, było to...

Problemy w wychowaniu dziecka

Jeśli twoje dziecko kłamie, ciesz się. To dobry znak

nie są złe, ba! Bardzo dobrze świadczą o rozwoju twojego dziecka. Teraz myślisz, że to ja kłamię? Ani trochę! A wszystko zaczęło się u nas od niegroźnego (...) zagościć w naszym domu.** Zastanawiałam się, czy niespełna trzylatek może...

Problemy w wychowaniu dziecka

Jak postępować z małym skarżypytą?

Jak postępować z małym skarżypytą?

Dzieci, które donoszą, nie są dobrze widziane w towarzystwie. Rówieśnicy nie chcą się z nimi bawić, przez co często funkcjonują one gdzieś (...) na marginesie grupy. Także przez rodziców skarżenie postrzegane jest jako oznaka nieporadności...

Problemy w wychowaniu dziecka

Gdy dziecko skarży

Gdy dziecko skarży

często nie wiedzą, jak mają zareagować. Zganić skarżypytę czy ukarać dziecko, na które doniesiono? Jak ma się do tego wychowanie dziecka? Etap skarżenia (...) „Bo on mnie bije!", „Bo ona zabrała mi zabawkę!",...