Trwa ładowanie...

Dołek w brodzie - skąd się bierze, o czym świadczy?

 Ewa Rosiecka
23.01.2022 09:10
Dołek w brodzie to cecha dziedziczona po przodkach
Dołek w brodzie to cecha dziedziczona po przodkach (Adobe Stock)

Dołek w brodzie, podobnie jak dołeczki w policzkach czy też piegi to cecha, którą dostajemy "w spadku" po przodkach. Większość z nas uważa, że może dodawać uroku, nie brakuje jednak chętnych do usunięcia tego wgłębienia. O tym, skąd się bierze dołek w brodzie oraz jakie cechy charakteru przypisujemy jego posiadaczom, przeczytasz w artykule poniżej.

spis treści

1. Skąd się bierze dołek w brodzie?

Dołek w brodzie powstaje wskutek charakterystycznej budowy kości żuchwy, co kształtuje się jeszcze w okresie płodowym. W jaki sposób? Podczas gdy prawa i lewa część żuchwy zrasta się ze sobą, w niektórych przypadkach nie łączy się jednak całkowicie, w wyniku czego na środku powstaje wgłębienie, które później obserwujemy jako omawiany dołek.

Cechę tę, podobnie jak dołeczki w policzkach, wzrost, piegi czy kształt uszu dziedziczymy po rodzicach i dziadkach. Według niektórych badaczy za jej dziedziczenie odpowiada gen dominujący, inni opowiadają się raczej za tym, że jest to gen recesywny i dlatego nie pojawia się u każdego.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Zagadnienie to nie wpływa znacząco na nasze życie, dlatego nie jest przedmiotem dużego zainteresowania ekspertów. Wbrew potocznemu mniemaniu dołek w brodzie nie ma żadnego wpływu na nasz charakter ani zdrowie, choć może mieć wpływ na to, jak postrzegają nas inni.

5 dziwnych cech, które odziedziczyłaś po rodzicach
5 dziwnych cech, które odziedziczyłaś po rodzicach

Czy zastanawiałaś się, dlaczego tak źle czujesz się dzień po imprezie? A może wyglądasz i czujesz się

przeczytaj artykuł

2. Jakie cechy charakteru przypisywane są posiadaczom dołka w brodzie?

Cecha ta zwykle jest odbierana pozytywnie. Osoby obdarzone dołkiem w brodzie uważane są za przedsiębiorcze, zrównoważone, sympatyczne, pewne siebie i konsekwentnie dążące do celu.

Cechuje ich wytrwałość i determinacja, a w oczach innych wydają się temperamentni i atrakcyjni. Nie brakuje także opinii, iż mężczyźni z charakterystycznym wgłębieniem w brodzie to urodzeni flirciarze, a kobiety często uznawane są za kokietki. Dzieci z charakterystycznym wgłębieniem w brodzie lub w policzkach rozbrajają zaś najtwardsze serca.

Warto mieć jednak na uwadze, że są to jedynie stereotypy. Wygląd zewnętrzny nie jest czynnikiem, który w znaczący sposób wpływa na charakter danej osoby.

3. Jak usunąć dołek w brodzie?

Choć osoby posiadające wgłębienie w brodzie najczęściej odbierane są pozytywnie, nie brakuje chętnych na jego usunięcie. Z pomocą przychodzą gabinety medycyny estetycznej, w których istnieje możliwość usunięcia dołka w brodzie.

Popularną metodą na pozbycie się tej charakterystycznej cechy jest zastosowanie kwasu hialuronowego, którym specjalista wypełnia brodę, nadając jej pożądany kształt. Zabieg jest mało inwazyjny a efekt natychmiastowy, który utrzymuje się kilka miesięcy. Jedynym skutkiem ubocznym może być krótkotrwały krwiak, siniak lub obrzęk, który po kilku dniach znika.

Innym sposobem na pozbycie się dołka w brodzie jest chirurgiczna operacja podbródka. Ten zabieg charakteryzuje się większą inwazyjnością, jednak jest trwalszy od wypełnienia w postaci kwasu hialuronowego. W tym przypadku wypełniaczem najczęściej jest implant.

Warto dobrze przemyśleć poddanie się temu zabiegowi, ponieważ nie w każdym przypadku przynosi pożądane efekty. Dobrze jest, przed podjęciem decyzji o usunięciu dołka w brodzie, wybrać się najpierw do specjalisty z dziedziny medyny estetycznej, który doradzi najlepszą z możliwych opcji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze