Trwa ładowanie...

Co może jeść 8 miesięczne dziecko? Dieta 8 miesięcznego dziecka

Avatar placeholder
Mgr Urszula Rogalska 14.10.2022 10:45
Co może jeść 8 miesięczne dziecko? Dieta 8 miesięcznego dziecka
Co może jeść 8 miesięczne dziecko? Dieta 8 miesięcznego dziecka (123rf)

Rozszerzanie diety u dziecka wymaga od rodzica dokładnej obserwacji umiejętności połykania i gryzienia u dziecka, ale także systematycznego poszerzania swojej wiedzy w tym zakresie. Kiedy dziecko osiąga 8 miesiąc życia, mogło już zacząć lub jest właśnie na etapie intensywnego ruchu poprzez raczkowanie. Niektóre maluchy w tym czasie potrafią już trzymać się przedmiotów i stawiać pierwsze kroki. Dlatego też tak istotne jest właściwe uzupełnianie codziennej diety dziecka o składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju. Ile powinno jeść 8 miesięczne dziecko? Jak ułożyć jadłospis dla 8 miesięcznego dziecka?

spis treści

1. Jadłospis 8 miesięcznego dziecka

Przeciery warzywne młoda mama może przygotować samodzielnie, przestrzegając zasady, by warzywa do tego użyte pochodziły ze sprawdzonych, nienawożonych sztucznie upraw. Do takiej zupki można wykorzystać warzywa takie jak brokuły, pietruszka, kalafior, brukselka, dynia, fasolka szparagowa, marchewka, seler, ziemniaki, kapusta biała, czerwona, włoska, kukurydza, buraczek, por, zielony groszek, cukinia.

Do każdej zupki można dołączyć mięsko, wcześniej ugotowane w osobnym wywarze. Dzieciom w 8 miesiącu nie przygotowuje się zupek na wywarze mięsnym. Wykorzystać można mięso królika, indyka lub kurczaka.

Zobacz film: "Błędy żywieniowe z okresu niemowlęcego nie do odwrócenia!"

Zupki warto zagęszczać kleikami zbożowymi glutenowymi i dodatkowo co drugi dzień w tym okresie należy podawać połowę żółtka. Zupki i przeciery jarzynowe dla malucha powinny zawierać także wysokiej jakości masło (minimum 82% tłuszczu), oliwę z oliwek lub olej rzepakowy.

Istotne jest również niemiksowanie 8 miesięcznemu maluchowi wszystkich składników na papkę, gdyż w tym okresie dziecko może już otrzymywać grudkowate jedzenie. Dzięki temu rodzice uczą dziecko i przyzwyczajają jego podniebienie oraz gardło do przyszłego odpowiedniego przegryzania i połykania kawałków jedzenia, a nie tylko papek.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Dieta 8 miesięcznego dziecka powinna uwzględnione w menu przeciery owocowe, kaszki i kleiki. Przeciery owocowe mogą być wykonane z owoców, tj. jabłka, morele, gruszki, maliny, jagody, porzeczki, odpowiednio przetarte i wypestkowane.

Warto, by soki lub przeciery owocowe w dziennej dawce nie przekraczały 150 g. Dodatkowym posiłkiem są także kleiki. Dla prawie już roczniaka można wprowadzać kaszki oraz kleiki kukurydziane i ryżowe, a także w małych ilościach stopniowo ryż biały i brązowy.

Zasada obowiązująca zarówno w przecierowych zupkach, jak i deserach obejmuje zawsze stopniowe podawanie nowych produktów małemu dziecku. Najkorzystniej jest karmić dziecko nowościami w porannych godzinach, by móc dokładnie zaobserwować reakcje małego ciała na nowy produkt.

Ponadto każdy nowy posiłek powinien być podawany w ilości 2-3 łyżek, nie więcej, by nie zaszkodzić dziecku. Warunek konieczny jest taki, że maluchom w tym wieku nie wolno doprawiać żadnych posiłków, zarówno dosalać, dodawać ziół, jak i słodzić deserów. Im dłużej dziecko nie otrzymuje sztucznych ulepszaczy do jedzenia, tym zdrowiej dla niego.

W diecie 8 miesięcznego dziecka nie może zabraknąć naturalnych produktów dostarczających bardzo potrzebnych w młodym wieku tłuszczów omega-3. Warto przynajmniej raz w tygodniu przygotować posiłek z ryb, tj. makreli, dorsza, łososia, mintaja, morszczuka i sandacza.

Zobacz także:

3. Schemat żywienia 8 miesięcznego dziecka

Wiek 8 miesięcy to odpowiedni czas, by dziecko przyuczać do spożywania 5-6 posiłków w ciągu dnia według określonego schematu. Zaleca się, by w czasie drugiego śniadania podawać przetwory mleczne, tj. kaszki i kleiki. W porze obiadowej przyrządzić zupkę jarzynową. Na podwieczorek warto przygotować owocowy przecier.

Przed spaniem ponownie zaproponować kaszkę. Oczywiście w składzie codziennego menu nie może jeszcze zabraknąć mleka, którym dziecko jest karmione. Dlatego też w porze porannej oraz w porze nocnej podajemy mleko. Początki ustalania menu bywają bardzo trudne, lecz każdy schemat pozwala dziecku łatwiej odnaleźć się w życiu.

Dziecko w okresie 8 miesiąca oprócz spożywania mleka powinno otrzymywać przeciery warzywne i owocowe oraz kaszki i kleiki dla dzieci. Odpowiednio zbilansowana dieta wpływa bardzo korzystnie na prawidłowy rozwój dziecka.

Następny artykuł: Jak wybrać dobre danie w słoiczku dla dziecka?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze