Dieta niemowlęcia karmionego butelką
Odpowiednie zbilansowanie diety dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym jest niezwykle ważne i zarazem trudne dla młodej mamy. Dopóki maluszek odżywia się jedynie mieszanką, nie ma istotnego problemu. Trudności pojawiają się w momencie, gdy trzeba rozszerzyć dietę niemowlęcia karmionego butelką o produkty dodatkowe. Pomocne okazują się schematy żywienia niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym.
1. Mleko początkowe i mleko następne
Do końca szóstego miesiąca życia maluszki karmione są tzw. mlekiem początkowym. Liczba posiłków i wielkość porcji zależą oczywiście od chęci i zapotrzebowania dziecka, jednak według schematu żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym wygląda to następująco:
- w pierwszym miesiącu dziecko powinno zjadać 7 porcji po 90-110 ml mleka początkowego,
- w drugim i trzecim miesiącu życia ‒ 6 porcji po ok. 130 ml,
- w czwartym miesiącu dziecko powinno zjadać 6 porcji po ok. 150 ml.
Po ukończonym czwartym miesiącu życia dietę niemowlęcia rozszerzamy już o inne produkty, dlatego też liczba porcji mleka zmniejsza się do 5 po ok. 180 ml.
Mleko następne wprowadzamy od siódmego miesiąca życia dziecka. Do mleka następnego dodajemy już kaszki bezglutenowe i zbożowe kaszki glutenowe.
2. Rozszerzanie diety niemowlęcia karmionego butelką
Pierwszy dodatkowy posiłek dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym można wprowadzić już po ukończonym czwartym miesiącu życia. Zwykle zaczyna się od zupki przecierowej z jarzyn, głównie marchewki, pietruszki, selera. Taką zupkę można ugotować na wysokiej jakości maśle (ok. pół łyżeczki), oliwce z oliwek (1 łyżeczka) lub niskoerukowym oleju rzepakowym. Całość musi być dokładnie zmiksowana i podana dziecku początkowo w niewielkich ilościach, by zauważyć ewentualne reakcje alergiczne. Po czwartym miesiącu życia niemowlęcia można też wprowadzić do diety dziecka skrobane jabłuszko lub sok przecierowy z jabłuszka (60-100 ml).
2.1. Gluten w diecie dziecka karmionego butelką
Ukończony piąty miesiąc życia dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym jest kolejnym momentem przełomowym. W tym czasie bowiem wprowadza się gluten do diety dziecka. Gluten może być w formie kleiku glutenowego dodanego do zupki lub ugotowanej na wodzie łyżeczki kaszki manny dodanej do mleka początkowego.
2.2. Mięso w diecie dziecka karmionego sztucznie
W szóstym miesiącu życia niemowlęcia karmionego sztucznie można też wprowadzić po raz pierwszy mięso. Ugotowaną porcję mięsa, ok. 10 g bez wywaru, dodajemy do zupki jarzynowej. Zamiast mięsa, 1 do 2 razy w tygodniu można dodawać gotowaną rybę.
2.3. Jajko w diecie niemowlęcia
Kolejnym istotnym etapem diety niemowlęcia karmionego butelką jest wprowadzenie jajka do potraw. Najlepiej zrobić to w siódmym miesiącu życia dziecka, gdy mamy już za sobą podaż glutenu i mięsa. Zaczynamy od połówki ugotowanego żółtka, którym można na przykład doprawić zupkę dziecka. Do dziewiątego miesiąca życia niemowlęcia 1/2 żółtka podajemy co drugi dzień. Później połówkę żółtka podajemy codziennie, by w 11-12 miesiącu życia dziecka zaproponować mu całe jajko 3-4 razy w tygodniu.
Gdy dziecko dobrze toleruje gluten i jajko, można dodawać mu do deserków biszkopty. Od dziewiątego miesiąca życia pojedynczo zaczynamy podawać dziecku owoce lub kompot owocowy do picia. Po ukończonym 10 miesiącu dziecko może zacząć przyjmować niewielkie ilości pieczywa lub sucharki. Przetwory z mleka krowiego typu twarożek, jogurt lub kefir należy wprowadzić pomiędzy 11 a 12 miesiącem życia niemowlęcia.
Dieta niemowlęcia karmionego butelką jest trudna do zbilansowania przez młodego rodzica. Jednak dzięki schematom żywienia niemowląt karmionych sztucznie łatwiej rodzicowi wprowadzać nowe produkty do diety swego malucha.
Weryfikacja merytoryczna artykułu: Ewa Kozłowska